Idućih dana očekuje nas velika promjena vremena, uz obilne kiše i olujno jugo te valove koji bi mogli dosezati i do šest metara. Nakon dugog sunčanog razdoblja idealnog za sunčanje i kupanje u moru, jučer se vrijeme počelo mijenjati, postupno se naoblačilo, uz povremenu kišicu. Jačalo je i jugo, pa je tako u podne u Puli puhalo brzinom od 28,8 kilometara na sat, u Poreču 25,2, a u Labinu 36.
Temperature zraka i dalje su visoke za ovo doba godine te se kreću između osam Celzijevih stupnjeva na vrhu Učke do 19 na krajnjem jugu poluotoka.
Nestabilno vrijeme
Prema portalu IstraMet, u idućim danima vjetar će jačati, uz sve češću i obilniju kišu. Najviše će padalina biti na riječkom području, a najmanje na jugu i zapadu Istre, gdje će glavno obilježje vremena biti jugo, povremeno i jugozapadnjak ili lebićada. Prema IstraMetu, najjače jugo očekuje se u ponedjeljak navečer, kad će udari premašivati 108 kilometara na sat. S druge strane, Rijeka i zaleđe bi mogli zaplivati: ondje do kraja mjeseca ukupna suma oborina može prijeći 300 milimetara!
U Puli će cijeli idući tjedan biti u znaku juga i nestabilnog vremena. Kiša će sporadično padati cijeli tjedan, ali od četvrtka se opet očekuju veće količine, uz nastavak južine. Temperature zraka bit će visoke i kretat će se od 16 do 19 Celzijevih stupnjeva.
Pulski meteorolog Mario Grabar kaže da se najlošije vrijeme očekuje u iduća tri, četiri dana, sve do utorka.
- Istra će biti pod utjecajem Sredozemne ili Jadranske ciklone koja će se ovdje zadržati tri ili četiri dana. Danas (jučer, op. a.) je počelo postupno naoblačenje, a ubrzo potom pala je i kiša, ali se najjači utjecaj ciklone očekuje u nedjelju i ponedjeljak. Zahladit će, ne previše, temperatura će pasti za pet do sedam stupnjeva, a jugo će prijeći u umjerenu buru i istočne vjetrove. Važno je reći da se ponegdje očekuju vrlo obilne kiše, posebno u nedjelju i ponedjeljak kad bi, uz grmljavinske pljuskove, ponegdje moglo biti i problema s poplavljivanjem pojedinih područja. Nije to više ljetni pljusak, velike količine oborina očekuju se u cijeloj Istri, kaže Grabar. Upozorava ljude koji žive u mjestima podložnim poplavama da budu na oprezu i na vrijeme se zaštite ako je to moguće.
Gnjilo jugo
- Polovicom tjedna očekuje se djelomično razvedravanje i tada će doći do pada temperature od pet do sedam stupnjeva. Kiše neće biti cijeli tjedan, najproblematičniji su subota, nedjelja, ponedjeljak i utorak. Nakon toga očekujemo prolazno razvedravanje uz umjerenu buru i pad temperature. Bit će svježije jer ipak ulazimo u studeni i kišna sezona već je trebala početi. Počela je sad, što znači da bi u studenom i prosincu moglo biti puno kiše. Kišovit bi mogao biti i kraj godine, prognozira Grabar.
Osim tmurnog vremena, vlažni južni vjetar vrlo često nepovoljno utječe i na raspoloženje ljudi. To je osobito izraženo kad vjetar ne jenjava danima, pa ga u Dalmaciji nazivaju i trulim ili gnjilim jugom koje prati mrtvo more, porast temperature i još sparniji zrak. Meteoropati će u ovakvim vremenskim (ne)prilikama reći da za vrijeme južine osjećaju nemir, nervozu, razdražljivi su, bole ih kosti, bezvoljni su i ne mogu spavati. Jugo loše utječe i na bolesnike, osobito one koji pate od bolesti srca. (PIŠE Mirjana VERMEZOVIĆ IVANOVIĆ)