(Snimila Gordana Čalić Šverko)
Burna rasprava o reformi vodnog gospodarstva otvorena je na aktualnom satu ovotjedne sjednice Gradskog vijeća kada je gradonačelnik Damir Kajin, ujedno predsjednik Skupštine Istarskog vodovoda, odgovarajući na vijećnička pitanja, komentirao kako nikada ne bi rekao da će Pazin, da će okolne općine središnje Istre, nešto slično pokrenuti i čak tražiti izmještanje sjedišta Istarskog vodozaštitnog sustava iz Buzeta.
Potpredsjednik Gradskog vijeća, SDP-ov vijećnik Vedran Majcan upitao je prethodno gradonačelnika što je s pripajanjem odvodnji Istarskom vodovodu Buzet, da li je Grad Buzet dobio prijedlog novog društvenog ugovora i kada će doći do njegovog potpisivanja, a vijećnica iz Kajinove kvote s liste SDP-a Dubravka Črnac Dujanić, da li su točne informacije da se sjedište IVS-a (koji se također pripaja Istarskom vodovodu op.a) seli iz Buzeta.
- Rečenica doslovno glasi da se nakon Skupštine, Društvo (IVS) treba aktivno uključiti u već započete procese, nastaviti poslovati kao podružnica, možda i s nekim novim sjedištem koje nije u konfliktu sa zakonskom odredbom, prenio je Kajin te kazao kako to potpisuju jedinice lokalne samouprave od Svetog Petra u Šumi, Tinjana, Karojbe, Pazina..., sve do pazinske tvrtke Usluga odvodnja.
Predsjednik Gradskog vijeća Davor Prodan, vijećnik Nezavisne liste, ujedno član Nadzornog odbora Istarskog vodovoda, izrazio je žaljenje što je Skupština Istarskog vodovoda, a čini je 27 jedinica lokalne samouprave na području djelovanja vodovoda, među njima i najveći gradovi zapadne obale Istre te unutrašnjosti, a koji imaju većinsku kontrolu vlasničkog udjela nad tvrtkom, glasala protiv predloženih kandidata Maura Ivančića i Nenada Šćulca koje je buzetski gradonačelnik imenovao za članstvo u Nadzornom odboru. To je, kazao je Prodan, izrazito loša poruka i presedan koji se, koliko mu je poznato, prvi put dogodio u povijesti rada Skupštine po toj temi.
(Snimila Gordana Čalić Šverko)
Najavio je da će stoga u tekstu novog društvenog ugovora tvrtke, kojim se pravno iznova uređuju svi odnosi osnivača zbog pripajanja trgovačkih društva koja se bave odvodnjom, predložiti mogućnost uvođenja prava veta. Veto predstavlja mogućnost da određena strana, primjerice Grad Buzet, spriječi donošenje određenog ugovora koji diskriminira volju i program gradonačelnika, i odluke Gradskog vijeća.
Prodan je također najavio da će se, kada završna verzija društvenog ugovora bude aktualna, zajedno s gradonačelnikom i predstavnicima Gradskog vijeća predstaviti javnosti. Mišljenja je da bi najdemokratičnije bilo pričekati s donošenjem tog za Buzet vrlo važnog dokumenta, nakon lokalnih izbora u svibnju.
- Gradonačelnik, većina u Gradskom vijeću i član Nadzornog odbora, trebaju voditi jednu, na izborima od birača verificiranu politiku prema svemu što se danas događa u Istarskom vodovodu, nema ni najmanje mogućnosti što se mene tiče, jednostranih odluka, a to ne savjetujem ni današnjem gradonačelniku u slučaju da se prije izbora, intenziviraju pravne radnje na društvenom ugovoru koji se mora usvojiti jednoglasnom odlukom svih članova Skupštine. Glede Istarskog vodovoda trebamo puhati svi u isti rog, ili dijalektalno rečeno, trebamo, u prenesenom značenju, svi cijeniti svetiivanjski ruh, (buzetsku vodu), odnosno igrati za Buzet, poštujući interese drugih, ali i oni naše, poručio je Prodan.
Uz opasku da se od gradonačelnika čulo dosta zavaravajućih informacija, predsjednik vijećničkog kluba vladajuće koalicije Nezavisna lista/SDP Nenad Šćulac, istaknuo je da, koliko je njemu poznato, sjedište niti jedne podružnice ne može biti u Buzetu, a ako ne može biti u Buzetu, onda je logično da bude negdje najbliže.
- To treba reći, a ne predstavljati stvari kao borbu Pazina isključivo samo za sebe, jer mislim da se ovdje namjerno skreće fokus s onoga što je puno bitnije. Vidio sam više prijedloga ovih ugovora koji su išli do sada i to ću nazvati masakriranjem Istarskog vodovoda u režiji gradonačelnika Rovinja, Poreča i Umaga. Dakle, vodovod se spremaju izmasakrirati, a ja iz ovog Grada javno nisam čuo niti jednu riječ, kazao je Šćulac obraćajući se gradonačelniku.
- Ne želim biti zloguki prorok, ali treba građanima jednostavno objasniti da Istarskog vodovoda u ovom obliku, na ovaj način, nakon potpisivanja ugovora i onog što se trenutno događa, vjerojatno više neće biti, nadovezao se Majcan.
Buzet je, kazao je također SDP-ov vijećnik, izgubio Istarski vodovod 1993. godine, postao je vlasnik 5,8 posto, a sada će izgubiti i tih 5,8 posto pa možda čak i sjedište Istarskog vodovoda.
- Nisam siguran da Grad Buzet čini sve da bi zaštitio i ono malo što još može zaštititi. Neki su se gradonačelnici udružili zajedno u nekakvu svoju "igru prijestolja" tko će upravljati Istarskim vodovodom, čak su angažirali odvjetnička društva da ih unutar vodovoda štite. Ne znam što mi radimo u Buzetu i na koji se način štitimo u tom procesu. Tražim od gradonačelnika koji je predsjednik Skupštine Istarskog vodovoda da se neki budući društveni ugovor, prije nego što digne ruku ili sazove sjednicu, verificira u resornom ministarstvu da je po zakonu, jer prema svim informacijama koje imamo, sve verzije ugovora rade se kako bi se zadovoljili partikularni interesi obalnih gradova, a zapravo suprotno zakonodavstvu koje je utvrdilo i naredilo odvodnjama da se spoje Istarskim vodovodom, a ne obrnuto. Napravljena je kardinalna pogreška 1993. godine i nema nazad, ali barem možemo zaštiti sada svoje interese na način da aktivno sudjelujemo u procesu i prije nego pristanemo na bilo kakav društveni ugovor, vidimo da li je u skladu sa zakonom i jesu li u tome minimalno zaštićeni interesi Grada Buzeta. Buzet razvija Istarski vodovod više od sto godina, na području Buzeta je jedan od većih izvora vode, Buzet trpi akumulaciju Butoniga trideset, četrdeset godina da bi netko u obalnim gradovima imao vodu, a sada kada se dijele funkcije i moć, sada je na začelju. Apeliram da se poduzme sve da se zaštite interesi Grada Buzeta, kazao je Majcan.
(Istarski vodovod)
Sigurno je jedno, nadovezao se je gradonačelnik Kajin, da nikakve kardinalne pogreške 1993. godine nije bilo kada je prosječna plaća bila 150 eura, kada je trebalo preuzeti kredit Svjetske banke od 28 milijuna dolara, kao danas 150 milijuna eura.
- U protekle 32 godine prvenstveno je profitirao Buzet i središnja Istra. Da nije bilo tako, ne bi imali 99,9 posto vodificiranu Buzeštinu i blizu 99,5 posto vodificiranu Istru. Rekoh da je kredit bio 150 milijuna eura i zamislite da je tu obvezu morao preuzeti Istarski vodovod ili Grad Buzet, kazao je Kajin. Na opasku Majcana da je kredit rješila država, a vlasništvo Poreč, Kajin je uzvratio da nitko nije dobio ništa jer oni u Poreču isto tako govore da imaju tisuću litara vode u sekundi u Gradolama, da također imaju vodozaštitne zone koje su veće nego buzetske, da se 95 posto novca prikuplja na njihovim prostorima, da isporučuju najveće količine vode.
- Tvrdim da su se svi koji su prije tridesetak godina bili u Istarskom vodovodu, od pokojnog Sulimanca, Kranjčića, rukovodili isključivo i jedino interesom vodovoda i vodovod je u proteklih tridesetak godina samo profitirao ništa nije izgubio, dapače. Do sada. Konačno, zahvaljujući i toj solidarnosti izgrađeno je više od 1.700 kilometara vodovodnih instalacija, poručio je Kajin.
U svojoj replici, Majcan je uzvratio kako je upravo ovakav Kajinov stav doveo do ove situacije, a to je da je Buzet od 100 posto vlasništva Istarskog vodovoda 1993. godine, spao na 5,8 posto i da će sada spasti na to da će izgubiti IVS i možda i sjedište Istarskog vodovoda.
- Došli smo do toga da je 1933. godine Italija izgradila vodovod, a mi smo ga u Buzetu 2025. godine izgubili. Inicijalna investicija u Istarski vodovod prilikom njegove gradnje bila je aproksimativna količini četiri tone zlata, prema današnjoj vrijednosti zlata više od 350 milijuna eura vrijednosti, u međuvremenu se u njega dalje ulagalo, da bi 1993. godine ta vrijednost bila 500 milijuna eura. Mi smo u Buzetu za tih 28 milijuna eura koje je platila država, poklonili 500 milijuna eura vrijednosti. Najvrijednu kompaniju koju smo imali u Buzetu, nešto najvrijednije od obiteljskog zlata, zapravo prosuli time da smo vlasništvo Istarskog vodovoda predali Istarskoj županiji, a ona ga je prema broju potrošača prepisala općinama i gradovima i zaista ispada da onaj tko pije vodu je vlasnik, a ne onaj koji je isporučuje i koji ima mrežu. Molim da se zaštite interesi, da se Buzet aktivno uključi u projekcije društvenog ugovora, da ne bi palo na pamet gradonačelniku glasati za nešto, a da sto posto nije siguran da su u tom društvenom ugovoru sto posto zaštićeni interesi Grada Buzeta, u onim okvirima u kojima to može biti naravno prema zakonu i prema procedurama, poručio je Majcan obraćajući se Kajinu.