Izložba crteža Federica Fellinija

U KINU VALLI Neposrednost, sugestivnost i prepoznatljiv fellinijevski humor

| Autor: Roberto RAUCH
Fellini

Fellini


U Tjednu talijanske kuhinje u svijetu, u Kinu Valli je postavljena izložba "Hrana na crtežima Federica Fellinija", dio veće cjeline pod nazivom "Knjiga snova". Stota je obljetnica rođenja Federica Fellinija, a ovdje je predstavljeno 19 crteža koje je redatelj napravio u različitim fazama svoje karijere, često iz jednostavne namjere da kolegama tijekom snimanja filma dočara kakvu scenu ili lik. Ima i drugih situacija iz svakodnevnog života velikog umjetnika.

Crteži i na maramicama

Ono što plijeni pažnju kod crteža ovog proslavljenog talijanskog redatelja, od kojih su neki čak nacrtani na maramicama, njihova je neposrednost, sugestivnost te prepoznatljiv fellinijevski humor koji nerijetko dostiže grotesku.

Gotovo svi crteži popraćeni su barem nekom frazom ili kraćim tekstom, a nerijetko i pravom kratkom pričom koja otkriva kontekst. Tako u jednoj od njih kaže: "Giulietta (Fellinijeva žena, op.a.) i ja gosti smo kod Picassa, lijepo nam je, jedemo i pijemo u veselju. Sve je jednostavno, poznato, rustično, koji mir, koje zadovoljstvo!" A na crtežu veliki španjolski slikar s osmijehom na licu komotno sjedi za stolom u kratkim hlačicama na cvjetiće, dok su Fellini i njegova žena očito uštogljeni i ispunjeni strepnjom radi susreta s velikim umjetnikom.

Drugi crtež donosi priču: "Na ručku s Jungom na malom trgu u nekom gradiću u Liguriji (ili Švicarskoj). Jung je vrlo zgodan starac, kojom fizičkom i intelektualnom snagom zrači njegovo kršno tijelo seljaka, njegov jasni, oštri i dobronamjerno ironični pogled. Jedemo spaghette (tu je i Lilianna) i grizemo jedan te isti koji dolazi iz sva tri tanjura."

- Znamo da je bio veoma humorističan, ciničan i satiričan, stoga su i neke od ovih slika karikature. Fellinijev rad proteže se od 40-ih do 80-ih godina 20. stoljeća, a neki od njegovih najvažnijih filmova nastali su suradnji sa suprugom Giuliettom Messini, kao što su "Le notti di Cabiria" i "La Strada". "Amarcord", koji ćemo danas vidjeti, jedan je od njegovih autobiografski orijentiranih filmova. Naime, Fellini se rodio u Riminiju i imao je doista zanimljivo i uzbudljivo djetinjstvo koje je često prepričavao kroz filmove. Neki njegovi prijatelji kažu da je često i izmišljao likove i priče kako bi mu filmovi bili još bolji, rekla je na otvorenju izložbe Tanja Miličić, voditeljica kina Valli.

Filmski klasik i oskarovac

Ove godine, podsjetila je Miličić, u sklopu programa Circolo Classic, u suradnji sa Zajednicom Talijana u Puli, prikazan je i Fellinijev film "La dolce vita", jedan od najznačajnijih filmova ikad, iako nije dobio Oscara za najbolji scenarij, čime su ovjenčana druga četiri njegova filma. Ovom značajnom redatelju je 1993. godine također uručen Oscar za životno djelo, što nije tako čest slučaj sa stranim redateljima, naglasila je Miličić, uz nadu da će u kinu Valli nastaviti s programom "Film za sva vremena" u sklopu kojeg su posljednjih nekoliko mjeseci prikazali više filmskih klasika.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter