PREMIJERA

U Istarskom narodnom kazalištu Gradskom kazalištu Pula: Koreodrama "Meduza: Duhovi Sylvije Plath" u ponedjeljak na Svjetski dan plesa

| Autor: Mladen RADIĆ

Istarsko narodno kazalište - Gradsko kazalište Pula za Svjetski dan plesa u ponedjeljak u 20 sati na Maloj sceni priprema premijeru koreodrame "Meduza: Duhovi Sylvije Plath" redatelja i koreografa Miloša Sofrenovića, najavljeno je na jučerašnjoj konferenciji za novinare.

Ravnateljica INK-a Gordana Jeromela Kaić kazala je da je ova neverbalna predstava s pet izvođača rezultat je želje Andree Gotovine da uđe u istraživanje sa Sofrenovićem.

- Živimo u vremenu kada smo okruženi raznim pokretima koji propagiraju idealizaciju života, kako možemo stalno biti sretni i raditi na tome da nadilazimo svoje probleme i često se u srazu s tim školama života, odnosno načinima življenja ide u smjeru izbjegavanja suočavanja s vlastitim strahovima. Meni je u čitavoj povijesti Sylvije Plath zanimljiva hrabrost jedne žene da se suoči sa svojim demonima, kaže Sofrenović i zbog toga se u naslovu spominju "Duhovi Sylvije Plath" pa bi predstava mogla biti neka vrsta putokaza koji se možda suočavaju sa sličnim dilemama.

Inspirativna poezija

- Njena poezija mi je bila vrlo inspirativna, baš zbog toga što nije laka i nije u svakom segmentu prijatna, ali je u svakom segmentu točna, a stvari koje su točne često nisu ugodne, objašnjava Sofrenović.

Objasnio je da će u predstavi te njene emocije prenijeti tijelom i pokretom kao univerzalnim jezikom, i kazao: "Ne želimo ljudima koji će se prvi put susresti sa Sylvijom Plath da im to iskustvo bude konfuzno, hermetično i elitistično, a ljudima koji su upoznati s njenim djelom želimo ispuniti očekivanja jer ovakvo djelo mora komunicirati s publikom, kaže redatelj i koreograf.

Dramaturginja Milica Konstantinović Stanojević kaže kako je Sylvija Plath živjela u vremenu hipi pokreta 1960-ih kada se preispituje tradicionalizam.

- To je politička razina na kojoj smo se prepoznali. Druga razina je rodna, ženska. Sylvija Plath je pisala o ženama u Americi koje danas više tako ne žive, a mi tek sada počinjemo prepoznavati pobunu žena u patrijarhatu koje sve više traže učešće i u politici i na fakultetima, kazala je dramaturginja i istaknula da je ovo bio jedan od najljepših kazališnih procesa na kojem je radila te se zahvalila INK-u. Zahvalila se i Gradu Puli koji im je omogućio taj "ozonski omotač" u kojem su mogli disati dva mjeseca. Ona je poslala apel da INK primi u ansambl tri mlade glumice, a to su Nika Ivančić, Maja Ožegović i Sendi Bakotić, s obzirom na njihovu kvalitetu.

Glazbu je skladao Vladimir Korać koji je kreativni proces opisao kao uživanje i kazao da njegova glazba predstavlja još jedan sloj u tom tumačenju stihova i života američke umjetnice. Podrška su mu bili razgovori koje je vodio sa Sofrenovićem, a opisao ih je   više kao kontemplaciju o nekim elementima njenog života i djela.

Snažan lik

Andrea Gotovina, Nika Ivančić, Maja Ožegović i Sendi Bakotić glume Plath u različitim životnim i kreativnim dobima.

- Bilo mi je zanimljivo vratiti se sebi i tom nekakvom istraživanju, vokabularu i traženju tog nekakvog transfera i informacije koju primim na neki svoj neverbalni način koji teži tome da sama sebi nekako dam smisla. Taj lik koji je vrlo snažan meni je bio inspirativan i zanimljiv prikazati ga kroz tijelo, kakvu vrstu pokreta birati, na koji način se izražavati i baviti se razvojem tog tijela, kaže Gotovina.

Maja Ožegović kaže da joj je materijal zanimljiv, no često kao glumci nemaju vremena baviti se takvom temom osim ako ne uđu u jedan ovakav projekt. Sendi Bakotić ističe da je lijepo što je INK za predstavu održao otvorenu audiciju, čitala je knjige Sylvije Plath i željela je biti dio toga. Nika Ivančić zahvalila se svima na divnom projektu koji je za nju nešto skroz novo, a bila je pozitivno šokirana činjenicom da nikada nije bila u ovako dobro pripremljenom projektu.

- Bili smo toliko slobodni i bez stresa radili mjesec dana. Za mene je to bio godišnji odmor, a probala sam nešto što sam oduvijek htjela, kazala je Nika Ivančić.

Jedini muškarac u podjeli je Luka Mihovilović koji glumi supruga Teda. On kaže da im je kao glumcima, umjetnicima i izvođačima, atmosfera u kojoj lik egzistira najvažnija stvar.

- Plath je bila najbolji mogući smjer i pokazatelj toga gdje moramo egzistirati u njenom svijetu odnosno kakvu sliku možemo dobiti o njenom životu, a na isti način i sliku o njenom mužu Tedu i svim okolnostima u kojem je živjela, kazao je Mihovilović. I on kao i svi ostali jedva čeka premijeru i reprize, a prva repriza je na rasporedu u utorak u 20 sati.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter