(Hina/EPA)
Na današnji dan prije 80 godina, 9. travnja 1942., službeno je počelo emitiranje Državne krugovalne postaje Dubrovnik, preteče današnjeg Hrvatskog radija - Radio Dubrovnika, a u subotu je održana prigodna svečanost u dubrovačkom Kazalištu Marina Držića.
Dubrovnik je, poslije Zagreba, bio prvi hrvatski grad koji je dobio svoju radio postaju.
Ministrica kulture i medija Nina Obuljen Koržinek istaknula je da Dubrovčani svoj radio slušaju od djetinjstva i postao je dijelom obiteljskih atmosfera i njihovih života.
"Radio Dubrovnik desetljećima je pratio život grada. Veselio se njegovim radostima, tugovao na zajedničkim žalostima, skrbio o svakodnevnim društvenim izazovima, brinuo i brine o našoj duhovnoj i materijalnoj baštini te njeguje naš identitet i jezik”, rekla je Obuljen Koržinek.
Dodala je kako rat u Ukrajini vraća u sjećanje ulogu Radio Dubrovnika u Domovinskom ratu, kada je informirao, ali i podizao moral.
„I kriza pandemije podsjetila nas je koliko je važna vrijednost točne informacije, a radio se pokazao kao medij kojem se najviše vjeruje. Zahvaljujem svima koji ulažu velik trud u borbi za istinu, a protiv dezinformacija, koji ostaju prisebni u sudaru sa senzacionalističkim, neprovjerenim informacijama te odoljevaju izazovu brzine i površnosti, kako bi objektivno prenjeli točne informacije”, naglasila je ministrica Obuljen Koržinek.
Glavna urednica Radio Dubrovnika Nila Miličić Vukosavić istaknula je sinergiju Grada i Radija. „Radio Dubrovnik gotovo oduvijek je najslušaniji radio na jugu Hrvatske i od početka ima svoju vjernu slušateljsku publiku u gradu čije ime nosi i čiji rast i razvoj bilježi i prati”, rekla je Miličić Vukosavić.
Glavni ravnatelj Hrvatske radio televizije Robert Šveb izjavio je kako je u 80 godina svijet doživio velike promjene, a svo to vrijeme Radio Dubrovnik je uvijek bio tu za svoje građane.
„Uvijek isti, uvijek naš, pouzdan i vjeran zvuk koji donosi mir, sigurnost i radost. Mnogi se slažu da je Radio Dubrovnik pravi primjer medija koji promiče tradiciju i kulturnu baštinu svog grada”, rekao je Šveb.
Gradonačelnik Dubrovnika Mato Franković istaknuo je velik doprinos Radio Dubrovnika u Domovinskom ratu, kao važne veze s ostatkom svijeta, ali i kao snage Dubrovčanima da izdrže teško vrijeme napada, razaranja i odsječenosti.
„Riječi izgovorene u eteru radija, ali i glazba koju su dubrovački umjetnici stvarali u takvim okolnostima, bili su u pojedinim trenucima najveća potpora i ohrabrenje braniteljima i sugrađanima u skloništima, glas prkosa i nade”, rekao je Franković.
Dubrovačko-neretvanski župan Nikola Dobroslavić izjavio je da Radio Dubrovnik nisu samo Megaherci i uređaji, već ljudi koji su u 80 godina pridonijeli kvalitetnom radu.
„Nije bilo lako, bilo je ratnih vremena i totalitarnih sustava, sve do demokracije u 90-tima, uz veću slobodu, ali i odgovornost medija. Radio Dubrovnik ispunjava svoju ulogu u demokratskom društvu”, naglasio je.
Na svečanosti je pretpremijerno prikazan dokumentarni film o 80 godina povijesti Radio Dubrovnika, scenarista i redatelja Vedrana Benića. Radio Dubrovnik dobitnik je i Nagrade grada Dubrovnika 2011. godine.