Muzej suvremene umjetnosti Istre je za godišnji izložbeni program dobio 70 tisuća kuna (Dejan ŠTIFANIĆ)
Ovogodišnji županijski proračun u kulturi "težak" je 2.259.000 kuna, što je 340 tisuća kuna više u odnosu na prošlogodišnji "kulturni proračun". Dok se od ukupnog iznosa na Kulturne programe - javne potrebe odnosi 1.344.000 kuna ili 42 tisuće više nego lani, stavka "ostalo" u koju su uvršteni i najbogatiji programi, iznosi 915 tisuća kuna ili čak 298 tisuća više nego prošle godine
Ovogodišnji Program javnih potreba u kulturi za 2020. godinu Istarske županije, odnosno popularni "županijski proračun u kulturi", kojeg je na izmaku prošle godine usvojila županijska Skupština, ukupno je "težak" 2.259.000 kuna. To je 340 tisuća kuna više u odnosu na prošlogodišnji "kulturni proračun".
Dok se od ukupnog iznosa na Kulturne programe - javne potrebe odnosi 1.344.000 kuna ili 42 tisuće više nego lani, stavka "ostalo" u koju su uvršteni i najbogatiji programi iznosi 915 tisuća kuna ili čak 298 tisuća više nego prošle godine.
Za knjige kao lani
No, krenimo redom. Za "Književnost i izdavaštvo" izdvojeno je 94 tisuće kuna, što je identičan iznos kao i prošle godine. Od toga se na potporu književnim manifestacijama odnosi 41 tisuća kuna, za potpora tiskanju iznosi 52.500 kuna, a otkup za knjižnice 500 kuna. Kada je riječ o manifestacijama, najviše je dobila Gradska knjižnica Poreč, ukupno 15 tisuća kuna za organizaciju ovogodišnje BOOKtige. Slijedi potpora za Gradsku knjižnicu Umag u iznosu od 12 tisuća kuna za XXI. Forum Tomizza.
Pučko otvoreno učilište Grada Rovinja dobilo je sedam tisuća kuna za XXV. Dane Antuna Šoljana, a isti iznos dobila je i Gradska knjižnica Poreč za XXVII. manifestaciju "Verši na šterni".
U stavci "Potpora tiskanju" za djelo Borisa Domagoja Biletića i H. Mihanović Salopek "Istarski noćnik" izdvojeno je 15 tisuća kuna koliko i za knjigu "Grota/Piera" Loredane Bogliun. Gradska knjižnica Umag dobila je deset tisuća kuna za knjigu Fulvija Tomizze "Moja književna ljeta". Za djelo Lade Duraković "Zaboravljena glazba: Pula 1900.-1950." izdvojeno je osam tisuća kuna, a za Histriu arheologicu Arheološkog muzeja Istre ukupno 4,5 tisuće kuna.
Otkup za knjižnice u županijskom proračunu iznosi 500 kuna, a ta su sredstva namijenjena za knjigu Daniela Radočaja i Ivana Glišića "Krleža i Veliki rat ili Kako smo pojeli Krležu od marcipana".
Isti iznos kao i prošle godine izdvojen je za glazbeno-scenske i filmske djelatnosti, ukupno 125 tisuća kuna, a najviše, i to 40 tisuća kuna dobilo je Pučko otvoreno učilište Poreč za 48. susret pjevačkih zborova "Naš kanat je lip".
Kolarići i Eufrazijana
Po 15 tisuća kuna dodijeljeno je Elis Lovrić za glazbeni album "Kolarići" te POU Poreč za organizaciju 59. koncerta u Eufrazijevoj bazilici. Pulska filmska tvornica dobila je 12.500 kuna za "Monolog u Puli", a po deset tisuća kuna Sveučilište Jurja Dobrile, odnosno Muzička akademija u Puli za koncertnu sezonu Muzičke akademije te Sveučilišna knjižnica za Spomen-sobu Smareglia i izvedbu opere.
Porečko Pučko učilište dobilo je još deset tisuća kuna za 10. Porečdox - međunarodni festival dokumentarnog filma. Potporu od 7.500 kuna dobilo je POU Grada Rovinja za Glazbeni poučak, a pet tisuća Tamara Obrovac za Transhistria original.
Ovogodišnja proračunska stavka "Zaštita materijalne kulturne baštine i muzeologija" za dvije je tisuće kuna bogatija nego prošle godine te ukupno iznosi 660 tisuća kuna. Od toga je najviše, ukupno 100 tisuća kuna dobio Grad Buje za sanaciju kaštela Rota u Momjanu.
Povijesni i pomorski muzej Istre za projekt graditeljskog nasljeđa "Prostorni razvitak Pule 1813.-1918" dobio je 60 tisuća kuna. Po 50 tisuća kuna dobili su Grad Pazin za sanaciju kaštela u Pazinu, Općina Kanfanar za sanaciju kaštela Dvigrad, Općina Cerovlje za sanaciju kaštela Paz te Općina Svetvinčenat za sanaciju kaštela Morosini Grimani. Iznos od 40 tisuća kuna dodijeljen je Općini Kršan za obnovu i revitalizaciju kaštela Kožljak, Općini Sveti Lovreč za obnovu i sanaciju fortifikacijskog sustava, Arheološkom muzeju Istre za projekt Flaciusova te restauraciju Rimskih brodova, kao i Etnografskom muzeju Istre za izdavanje publikacija - za vodič za djecu "Predi, predi hći moja" i fotomonografiju "Živote damo Istre ne damo".
Potonji je muzej dobio i 30 tisuća kuna za godišnji izložbeni program "Fragmenti obiteljskog gospodarstva u Istri" te 20 tisuća kuna za manifestacije Etnofilm i Dane rukotvorina. Općini Grožnjan za restauratorske radove na zidnim slikama u apsidi crkve sv. Ivana dodijeljeno je 30 tisuća kuna.
Po deset tisuća kuna namijenjeno je za dva projekta Zavičajnog muzeja Poreštine - za restauraciju predmeta iz zbirke oružja te za restauraciju knjiga spomeničke knjižnice. Jednako su dobili i projekti Muzeja grada Umaga i to XIX. Međunarodni festival antike - Sepomaia viva te konzervatorsko-restauratorski radovi na kaštelu Sipar.
Deset tisuća kuna dobilo je i Sveučilište Jurja Dobrile, odnosno Sveučilišna knjižica u Puli za zaštitu Fonda i Zavičajne zbirke Histrica, kao i Muzej Grada Pazina za restauraciju dokumenata iz Zbirke dokumenata i rukopisa.
ARTSTAIRS/volume 4
Ni u ukupnom fondu dodijeljenom za vizualne umjetnosti nema promjene u odnosu na prošlu godinu te iznosi 165 tisuća kuna.
Najveći dobitnik je Muzej suvremene umjetnosti Istre koji je za godišnji izložbeni program dobio 70 tisuća kuna. Za svoje pojedinačne programe isti je muzej dobio i 7,5 tisuća kuna za ARTSTAIRS/volume 4/prilog stalnom postavu, potom pet tisuća kuna za serijal dokumentarnih filmova, odnosno film o Eugenu Kokotu, kao i Museum shop ART2GO te još 2,5 tisuća kuna za pedagošku djelatnost muzeja.
Po 20 tisuća kuna dodijeljeno je novigradskom Muzeju Lapidarium za galeriju Rigo i 11. Arteriju te Pučkom otvorenom učilištu Labin odnosno Gradskoj galeriji Labin za izložbeni program Gradske galerije Labin za 2020. godinu.
Tu su i potpore za Pučko otvoreno učilište Poreč koje je za 60. Annale naslovljen "Lonely planet – putovanje u srce turizma" dobilo 15 tisuća kuna te deset tisuća kuna za ovogodišnji izložbeni program labinske Galerije Alvona.
U istoj je rubrici i potpora od pet tisuća za Silviju Potočki, odnosno njenu samostalnu izložbu u Muzeju za suvremenu umjetnost u Zagrebu, te isto toliko za POU Labin i Gradsku galeriju Labin namijenjen tiskanju monografije Orlanda Mohorovića.
Nove medijske kulture
Nove medijske kulture imaju ukupnu potporu od 15 tisuća kuna, a taj je iznos podijeljen na tri jednaka dijela. Korisnici su: Branka Benčić i njena Platforma za istraživanje, razvoj i prezentaciju suvremene novomedijske umjetničke prakse, Muzej Lapidarium za projekt Muzeji za različitost i uključivost te Neven Radaković za Soundpainting platformu.
U odnosu na prošlu godinu nema promjena ni u stavci "Nematerijalna kulturna baština" za koju je u 2020. izdvojeno 95 tisuća kuna. Općina Lanišće za 13. smotru tradicijske vokalne baštine "Zarozgajmo na Ćićariji" dobit će 20 tisuća kuna, a Općina Cerovlje za program "Supci pud mavricun" 15 tisuća kuna. Po deset tisuća kuna dobili su POU Buje za "Pišćaci i gunjci uz tanac na tavolac", Općina Cerovlje za "Bajse u Draguću", POU Buje za VI. ciklus predavanja Kaštel Rota u Momjanu, Sveučilište Jurja Dobrile, odnosno Sveučilišna knjižnica za Istarske novine online, Grad Labin za Ćakuloda na Turjone 2020. te POU Buje za Ciklus radionica etno glazbe Istre.
Međunarodna suradnja u ovoj godini ima potporu od deset tisuća kuna manje nego lani, odnosno ukupno raspolaže s 90 tisuća kuna. Od toga je najviše 50 tisuća kuna dodijeljeno Istarskoj kulturnoj agenciji za Dane Istre u Vojvodini.
Istarsko narodno kazalište - Gradsko kazalište Pula dobilo je 20 tisuća kuna za koprodukciju predstave "Romulus Veliki", a Muzej Lapidarium za Umjetničku rezidenciju AiR Kuberton ukupno deset tisuća kuna. Tamara Obrovac je za prezentaciju na sajmu Jazzahead Bremen dobila pet tisuća kuna, koliko i Sveučilište Jurja Dobrile, odnosno Sveučilišna knjižnica za gostovanje zbora Muzičke akademije u Milanu.
Kuća fresaka
U rubriku "Ostali programi" koja je ove godine uvećana za 50 tisuća kuna te iznosi 100 tisuća kuna, uvršteni su Mara d.o.o, koja je dobila potporu za projekt XIIxII za 2021. godinu i Grad Buje za organizaciju Festivala dell'istroveneto. Oba su programa dobila po 50 tisuća kuna.
Najveće povećanje u iznosu od čak 298 tisuća kuna odnosi se na rubriku "Kulturni programi – ostalo". Tu je na prvom mjestu Pula Film Festival kojem je za 67. Pulski filmski festival dodijeljeno 370 tisuća kuna. Povijesni i pomorski muzej Istre je za projektne aktivnosti Kuće fresaka u Draguću dobio 100 tisuća kuna, a Gradska knjižnica Pazin za Kuću za pisce - Hižu od besid 90 tisuća kuna. Slijedi još 80 tisuća kuna za Povijesni i pomorski muzej Istre odnosno projekt Umjetnička baština istarske crkve, a 60 tisuća kuna namijenjeno je i zagrebačkom Filozofskom fakultetu za "Fontes Istrie medievalis".
Državni arhiv u Pazinu za izvješća o posjetu biskupa A. Valiera biskupijama na području Istre dobio je 50 tisuća kuna, a za projekt "Statuti istarskih gradova" namijenjeno je 55 tisuća kuna. Po 40 tisuća kuna dobili su INK za Kazališnu zimu u Istri i POU Buje za Organum Histriae, a Općina Marčana 30 tisuća kuna za 46. Susrete na dragom kamenu.