OTVORENA 64. LIKOVNA KOLONIJA ROVINJ 2018.

Počasna Nagrada grada Rovinja "Batana"- Jasni Bogdanović



Prva otkupna nagrada pripala je Ivani Mrčela, a druga otkupna Ivi Zagoda -Samostalnu izložbu u galeriji svetog Tome osvojili su Josipa Pentić, Branko Kolarić i Zdravko Kopas

Preksinoć je u Muzeju grada Rovinja otvorena 64. po redu Likovna kolonija Rovinj, koja je okupila 58 autora, čija će se djela moći razgledati sve do 15. kolovoza. Stručni žiri sastavljen redom od povjesničara umjetnosti Iva K?rbler, Marijana Paula Ferenčić, Svebor Vidmar izabralo je šest radova zbog, kako je istaknuto -kvalitete, jasne koncepcije i zaokruženog izraza. Također valja naglasiti i da je viši kustos Muzeja, Dario Sošić, dodao i da je ova zajednička i tradicionalna izložba bila u znaku manjeg broja izlagača, ali istovremeno i veće zastupljenosti mladih umjetnika. Uz to, rekao je i da je, nažalost, bilo premalo nagrada za tako veliki broj kvalitetnih radova.

Počasnu Nagradu grada Rovinja "Batana" osvojila je Jasna Bodanović za rad pod nazivom "Exodus", za kojeg je stručna komisija naglasila da je kombinacijom disparatnih, odnosno na prvi pogled nespojivih materijala (kruh, pleksi i drvo) umjetnica stvorila simboličnu snažnu skulpturu. "Sintezom različitih materijala autorica je napravila konstrukt naglašene strukture, transparentnosti kolorita dotičući se gorućih i aktualnih problema društva, istaknuto je prilikom uručivanja nagrade autorici.

Prva otkupna nagrada pripala je Ivani Mrčela, koja je reinterpretirala temu autoportreta, u intimnom okruženju, kroz motiv sna i sanjanja. "Spajajući tehniku i senzibilitet grafike i crteža na šperploči rad postaje objekt, čime ujedno autorica problematizira prostor i kretanje", rečeno je, između ostalog u obrazloženju nagrade. Uz prvu, dodijeljena je i druga otkupna nagrada a nju je osvojila Iva Zagoda, čiji se rad izdvaja po specifičnoj sintezi upotrebe crtačkog slikarskog, ali i premošćivanja konkretnih stilskih obrazaca. "Autorica se s lakoćom referira na naslijeđe apstraktnog ekspresionizma, lirske apstrakcije, enformela i grafiti arta stvarajući osebujnu likovnu senzaciju asimetrične kompozicije".

Također, dodijeljene su i tri nagrade koje autorima, a to su Josipa Pentić, Branko Kolarić o Zdravko Kopas, osiguravaju pravo na samostalnu izložbu. U primjeru umjetnice Pentić, autorica se dotakla aktualne teme empatije prema različitim vrstama domaćih životinja i kućnih ljubimaca, dok je Branko Kolarić, korištenjem doslovnog tehničkog opisa slikarskih boja s numeričkim vrijednostima, poništio ispisanu poruku u korist svođenja na objekt. Zdravko Kopas, kombinacijom detalja više fotografskih slika stvorio monumentalnu kompoziciju naglašene strukture, ritmova i kolorita naglašavajući pri tom temu propadanja i prolaznosti.

- Ovogodišnje izdanje izložbe obuhvaća nešto manji broj izlagača od ranijih godina ali, i istovremeno, veća je zastupljenost mladih umjetnika što će u konačnici (o)značiti uspon u svježini ideja i promišljanja koja se može vidjeti na izložbi, rekao je viši kustos Sošić, dodajući i da je Likovna kolonija skupna izložba suvremene umjetnosti koja baštini svoje postojanje i trajanje cijeli jedan život. Podsjećamo, također, da je osnovana početkom pedesetih godina prošlog stoljeća, s ciljem okupljanja likovnih umjetnika u Rovinju, organiziranja i održavanja izložbi, likovnih skupova ali druženja. Upravo tako postavljeni cilj, još davne je 1954. godine, pokrenuo i osnivanje Zavičajnog muzeja grada Rovinja (danas Muzeja grada Rovinja). (Napisala i snimila Nina ORLOVIĆ RADIĆ)

OPŠIRNIJE U TISKANOM I GLAS ISTRE PDF ONLINE IZDANJU

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter