ROĐENI ZA ČITANJE

Na Monte Libriću održan okrugli stol: I pedijatri trebaju motivirati roditelje da čitaju djeci od najmlađe dobi

| Autor: Vanesa BEGIĆ
(Snimio Dejan Štifanić)

(Snimio Dejan Štifanić)


U sklopu 15. Monte Librića, u Klubu-knjižari Giardini 2 održan je program "Rođeni za čitanje" u sastavu Nacionalnog programa poticanja čitanja djeci od najranije dobi. Nakon uvodnih riječi direktorice Festivala Slavice Ćurković te Maje Zrnčić, voditeljice Nacionalne strategije poticanja čitanja Ministarstva kulture i medija, vrlo zanimljivo predavanje održala je prim. mr. sc. Marija Radonić, pedijatrica, stručna suradnica i začetnica programa u Hrvatskoj.

Radonić je vrlo konkretno govorila o čitanju najmlađima ističući činjenicu da šest posto roditelja nije baš nikada čitalo djeci.

- Na tisuću roditelja, to je njih šezdeset, to je jedan dobro popunjeni veliki autobus. I pedijatri trebaju motivirati roditelje da čitaju djeci od najmlađe dobi, nisu svi roditelji informirani o blagodatima čitanja. Trebaju i oni potaknuti roditelje da čitaju najmlađima, da upišu djecu u knjižnice, da rade s njima po tom pitanju, to se ne radi samo u vrtićima i školama. Kako se nekada govorilo, "liječniku nije mjesto u ordinaciji, nego među narodom". Veliki broj pedijatara nije rekao roditeljima da čitaju djeci, jednostavno zaborave to napomenuti. Važno je promovirati funkcionalnu pismenost kod djece, a očekuje se da će učitelj napraviti čudo već od prvog razreda, dok roditelji ne poduzimaju ništa po tom pitanju. (Ne)pismenost ima bitan utjecaj na zdravlje, naglasila je Radonić.

Govorila je i o višeslojnoj komunikaciji s djetetom, kako neki roditelji u potpunosti izbjegavaju upaliti TV pred djetetom, što isto nije dobro, sve treba biti dozirano.

- Pojedini roditelji postavljaju puno pitanja o dohrani papajom, kvinojom, s koliko mjeseci to uvesti djetetu, bilo bi dobro kad bi umjesto toga pitali o čitanju. Slikovnica je najbolja didaktička igra. Učestalo se djeci u ordinacijama pedijatara dijele lizalice, kao nagrada što su bili dobri, a imamo sve više pretile djece. Ili im se uruči medalja za hrabrost, no koju poruku šaljemo ako smo je dodijelili djetetu koje hvatamo po cijeloj ordinaciji da mu pregledamo grlo? Da ne treba biti dobar i da će dobiti nagradu? Zašto ne bismo podijelili slikovnice? Dijete u slikovnici gleda slike, jednostavne boje i lica druge djece, istaknula je.

O programu Rođeni za čitanje/Nati per leggere govorio je Giorgio Tamburlini iz Italije, pedijatar, predsjednik Centra za zdravlje djece, te odgojiteljica Alessandra Sila, direktorica toga centra. Oni su istaknuli važnost čitanja najmlađima jer to stvara i interakciju s djecom.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter