Bespovratnim sredstvima iz EU fondova do revitalizacije kulturne baštine

EU FONDOVI JAČAJU TURISTIČKU PONUDU I ČUVAJU KULTURNA DOBRA HRVATSKE

Rekonstrukcijom utvrde Kaštel u Puli sačuvat će se njen povijesni značaj i razviti nova kulturno-turistička ponuda

Novo dizalo, fotografija: Jana Jocif

Novo dizalo, fotografija: Jana Jocif


Jedinstvenost i privlačnost hrvatske kulturne baštine prepoznata je na svjetskoj razini. Čak 28 hrvatskih nepokretnih i nematerijalnih kulturnih dobara nalazi se na UNESCO-ovim popisima, od čega je 10 nepokretnih kulturnih dobara upisano na UNESCO-ov Popis svjetske baštine, zatim je 16 nematerijalnih kulturnih dobara upisano na UNESCO-ov Reprezentativni popis nematerijalne kulturne baštine čovječanstva, jedno je dobro upisano na UNESCO-ov Popis nematerijalne kulturne baštine kojoj je potrebna hitna zaštita te je jedno dobro upisano u UNESCO-ov Registar dobrih praksi očuvanja nematerijalne kulturne baštine svijeta.

Međutim, sveukupno upravljanje vrijednim kulturnim lokalitetima nije dovoljno usmjereno na njihovo očuvanje, ali ni korištenje za turističke i rekreativne djelatnosti. S druge strane, u ograničenom broju područja primjetna je i neadekvatna eksploatacija kulturnih odredišta u turizmu koja dodatno pojačava stupanj njihove ugroženosti. Iz tih je razloga u okviru Operativnog programa „Konkurentnost i kohezija“ 2014.-2020. predviđeno ulaganje u zaštitu okoliša i održivost resursa, uz fokus upravo na obnovu kulturnih i prirodnih dobara i naglasak na njihovo održivo korištenje.

Brojni projekti revitalizacije kulturne baštine realizirani su ili su još u tijeku na području cijele Hrvatske, a iznimka nije niti područje Istre i Kvarnera i Like. Jedan od projekata koji može poslužiti kao primjer kako očuvati vrijednu kulturnu baštinu i staviti je u funkciju jačanja turističke ponude uz pomoć bespovratnih sredstava iz EU fondova je projekt obnove utvrde Kaštela u Gradu Puli.

Pula je tijekom povijesti imala ulogu važne obrambene luke te je na njenom području smješten veliki broj utvrda i pripadajuće vojne infrastrukture. Pulska utvrda Kaštel nekoć je i sama bila dio obrambenog fortifikacijskog sustava, a danas je dom Povijesnog i pomorskog muzeja Istre. Projekt „Pulski fortifikacijski sustav kao novi kulturno-turistički proizvod” pokrenut je s ciljem obnove utvrde Kaštela, ali i boljeg predstavljanja cjelokupnog fortifikacijskog sustava zainteresiranim posjetiteljima, na jednom mjestu. Ukupna vrijednost projekta je 23,3 milijuna kuna od čega je 9 milijuna kuna financirano bespovratnim sredstvima iz Europskog fonda za regionalni razvoj dok je preostali dio financiran nacionalnim sredstvima. Završetak provedbe projekta očekuje se krajem 2022. godine.

Aktivnosti projekta obuhvatile su sanaciju krova, uređenje i osposobljavanje unutarnjeg prostora istočne kortine za realizaciju izložbe, proširenje sanitarnog čvora i uređenje sanitarnog čvora za invalide, uređenje prostora za ugostiteljski objekt sa svrhom davanja u najam, uređenje podzemnih tunela i podzemnih prostorija utvrde kroz rješavanje napajanja i rasvjete, odvodnju suvišne vode, građevinske radove sanacije podova uređenja ulaza, uspostavu hidrantske mreže, sustava odvodnje, vatrodojave, centralnog sustava upravljanja posjetiteljima, wi-fi mreže i protuprovalne zaštite te izgradnju djelomično panoramskog dizala za 12 osoba s tri stanice (nivo Zerostrasse, nivo podzemnih prostorija i nivo utvrde Kaštel). Osim navedenih radova projektne aktivnosti obuhvaćaju i realizaciju izložbe i multimedijske prezentacije pulskog fortifikacijskog sustava te ratne luke Pula kroz različite vidove prezentiranja koristeći suvremene tehnologije.

Kaštel je dosad, zbog svog smještaja na vrhu istoimenog brežuljka, bio slabije pristupačan te je zaostajao u broju posjeta za ostalim pulskim atrakcijama, a iz Grada Pule ističu kako se već i sad, prije samog završetka projekta, posjećenost Povijesnog i pomorskog muzeja Istre povećala za 50% u prvih šest mjeseci 2022 godine.

gg

Multimedijska izložba "Fortifikacijski sustav Pule", fotografija: Luka Pretegiani

„Pulski fortifikacijski sustav izvrstan je primjer prepoznavanja vojne arhitekture kao vrijednog dijela pulske kulturne baštine. Uz obavljene građevinske radove na zaštiti i sanaciji utvrde, ponosni smo novo izgrađenom infrastrukturom - dizalom koje je objedinilo prostore smještene na tri različite etaže u jednu podzemno-nadzemno funkcionalnu cjelinu. Okosnicu svega čini moderna izložba obogaćena multimedijskim sadržajima, koja je smještena u istočnom kazamatu i podzemnim tunelima utvrde. Ovaj je projekt dao dugo očekivani vjetar u leđa za kreiranje novih sadržaja i ostvarenje novog turističkog potencijala na urbanom području Pule,” izjavila je Lorena Dropulić, voditeljica projekta i predstavnica Upravnog odjela za prostorno planiranje i zaštitu okoliša Grada Pule.

Nastavno na ovaj projekt, u planu su i daljnja ulaganja, primjerice uređenje vanjske vodospreme i šetnice utvrde te instalacija ukrasne rasvjete na zidinama utvrde.

Provedbom projekata ove vrste, kulturni lokaliteti postaju vrijedne turističke atrakcije i ostvaruje se značajni doprinos smanjenju sezonalnosti turističke i kulturne ponude. Uz stvaranje inovativnih usluga i proizvoda vezanih uz baštinu, jača se gospodarski razvoj, podiže kvaliteta života lokalnog stanovništva i poboljšava cjelokupna socijalna kohezija unutar regija.

Više informacija o svim uspješno provedenim projektima te mogućnostima financiranja bespovratnim sredstvima iz fondova Europske unije potražite na stranici www.strukturnifondovi.hr. (Promo) 

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter