ZAGREB

Dan otvorenih vrata za 102 godine Etnografskog muzeja

| Autor: Hina
(Hina/EPA)

(Hina/EPA)


Danom otvorenih vrata Etnografski muzej obilježit će u petak, 22. listopada, svoju 102. obljetnicu osnutka, a ulaz za posjetitelje je besplatan.

Program će se održati od 10 do 18 sati, uz stručna vodstva, počevši od onog Dragana Damjanovića "Alojz Vjekoslav Bastl i arhitektura palače Etnografskog muzeja u Zagrebu" u 11 sati.

Od 16 sati održat će se stručno vodstvo kroz izložbu "Igračke – djetinjstvo zauvijek", a od 17 sati kroz izložbu "Kapa dolje! - Priča o (ne)pokrivanju glave".

Za najmlađe će se pripremiti knjižica "Tragom životinja, Potraga kroz postav izvaneuropskih kultura", zahvaljujući kojoj će se na zanimljiv način upoznati s kulturama drugih kontinenata (Afrike, Australije, Južne Amerike). Svi koji je uspješno riješe dobit će slatku nagradu.

Posjetitelji koji ne mogu doći u Etnografski muzej „s kauča“ mogu posjetiti najnoviju virtualnu izložbu "Škrinja puna digitalnih tajni" i otkriti priče o škrinjama prepunih značenja; svadbenoj i mornarskoj, i škrinji tajni. Link je na http://www.emz.hr/skrinja/hrv/index.html.

U zbirci pokućstva Etnografskog muzeja sakupljena je 141 škrinja s područja cijele Hrvatske, kao i nekoliko primjeraka iz Bosne i Hercegovine i Crne Gore. 

Njome se željelo prikazati na koji način određeni predmet priča "priču“, otkriti im simboliku, te kako su ga njegovi vlasnici koristili u svakodnevnom životu. 

Posjetitelji mogu samostalno interaktivno istražiti najzanimljivije predmete iz muzejske zbirke, otkriti priče o škrinjama prepunih značenja – svadbenoj i mornarskoj, i škrinjih tajni. 

Muzej je osnovan 22. listopada 1919. i od samog početka smješten je u jednoj od najljepših secesijskih palača u centru Zagreba na Trgu Mažuranić, namjenski građenoj za Trgovačko-obrtni muzej.

Palaču je projektirao Alojz Vjekoslav Bastl (atelijer Hönigsberg & Deutsch) i ona je među prvim građevinama u Zagrebu u čijoj je izgradnji korišten armirani beton.

Alegorijske kipove na pročelju zgrade izradio je kipar Rudolf Valdec, začetnik modernoga hrvatskog kiparstva. Svod kupole u dvorani na prvom katu oslikao je Oton Iveković, najplodniji i najistaknutiji autor povijesnoga slikarstva hrvatske moderne.

Muzej čuva više od 85.000 predmeta (narodne nošnje, instrumenti, namještaj, igračke, gospodarstveni predmeti,...), vrijedan knjižnični fond s oko 25.000 knjiga i časopisa te oko 130.000 jedinica dokumentarne građe.

Dvije inicijalne muzejske zbirke temelje se na privatnim kolekcijama industrijalca Salamona Bergera, prvoga direktora muzeja.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter