"HRVATSKI SVECI I BLAŽENICI" U FRANJEVAČKOM SAMOSTANU

BISKUP KUTLEŠA: Govorimo ljudima što žele čuti, a nitko ne pita što je s istinom

| Autor: Duška PALIBRK
Izložba ostaje u Puli do kraja ljeta

Izložba ostaje u Puli do kraja ljeta


Retrospektivna izložba "Hrvatski sveci i blaženici" otvorena je u Kapitularnoj dvorani pulskog Franjevačkog samostana i tu će ostati do kraja ljeta. Autori portreta hrvatskih duhovnih velikana su Branimir Dorotić, Maja Vidović, Josip Botteri Dini, Ana Marija Botteri, Hrvoje Marko Peruzović, Anto Mamuša i Ivana Ćavar. Izložbu je otvorio porečki i pulski biskup mons. Dražen Kutleša.

U glazbenom programu Bruno Krajcar u duetu s mezzosopranisticom Sofijom Cingula izveo je pjesmu "Svetome Leopoldu" koju je uglazbio na stihove Daniela Načinovića.

Sveci i diplomate

Izložba je i prodajnog karaktera, a prati Dane hrvatskih svetaca i blaženika koji se već 11 godina održavaju u Križevcima. Postav potpisuje likovni kritičar Stanko Špoljarić, organizatori su Galerija "Laudato" i Udruga "Dr. Stjepan Kranjčić" iz Križevaca, a suorganizator Samostan sv. Franje u Puli.

Mons. Kutleša istaknuo je tri glavne karakteristike svetaca: žive životom posve suprotnim od naših životnih navika posjedovanja i komotnosti; ljudima su govorili istinu, a ne ono što ljudi žele čuti, jer je to jedini način da se u čovjeku probudi savjest; u svojoj poniznosti upućivali su ljude prema Bogu, a ne prema sebi i svojoj oholosti.

"Danas živimo u takvom vremenu da smo previše diplomate, govorimo ljudima što žele čuti i tražimo kompromise, a nitko ne pita što je s istinom. Oni su zastupali istinu i za istinu davali svoj život", rekao je biskup.

- Vrijeme u kojem živimo obiluje zbunjenošću i smutnjom, zato ovi svijetli primjeri neka budu duhovno blago s kojim će se susresti toliki domaći i strani turisti koji dolaze u naš grad, već dvije tisuće godina kršćansku Pulu, o čemu nam svjedoči i mozaik iz 2. stoljeća u podu ove Kapitularne dvorane. Da osim sunca, mora i drugih istarskih prirodnih ljepota, upoznaju i naše duhovne velikane, od prvog proglašenog hrvatskog sveca s. Nikole Tavilića do bl. Miroslava Bulešića, mučenika, koji je u ovom samostanu imao duhovne vježbe kao pripravu za đakonat, pojasnio je gvardijan Đuro.

Umjetnička sloboda

Akademski slikar David Ivić posjetio je da se hrvatski narod ponosi trojicom svetaca te s desetak blaženika i više slugu božjih. "Za većinu njih nemamo fotografski zapis njihova lika, ali umjetnik pokušava, na osnovu životopisa, dočarati izgled, svatko prema svojoj umjetničkoj slobodi. Drinske mučenice su na ovim likovnim prikazima potpuno mirne, staložene, a znamo što su prošle", rekao je Ivić.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter