ALG.A

Izložba o mogućnosti primjene alginata u arhitekturi otvorena u Puli: INOVATIVNI ELEMENTI GRADNJE IDU OD LINEARNIH NITI DO PROSTORNIH MEMBRANA I LJUSKI

| Autor: Vanesa BEGIĆ
(Snimio Duško Marušić Čiči)

(Snimio Duško Marušić Čiči)


Veliki je interes izazvalo preksinoćno otvorenje izložbe "ALG.A – mogućnosti primjene alginata u arhitekturi" u Galeriji Društva arhitekata Istre (DAI-SAI) u Smareglinoj ulici u Puli. Riječ je o izložbi koja predstavlja rezultate eksperimentalnog pristupa lokalno dostupnim održivim materijalima, a ostvarena je u suradnji s Građevinskim fakultetom u Zagrebu i Tehničkim Sveučilištem u Grazu. Autori izložbe su Ivan Marjanović, Elizabeta Šamec i Milena Stavrić.

Održivi materijal

Na otvorenju izložbe objašnjeno je što je to alginat. "Alginat je održivi materijal čiji je potencijal primjene u arhitekturi i gradnji zasad neotkriven, za razliku od već komercijalno korištenih mikroalgi. Nalazi se u staničnim stjenkama smeđih algi koje su lako dostupne na Jadranu. Ekstrakcijom iz algi te miješanjem s aditivima, dobiva se elastičan materijal koji nakon oblikovanja može trajno zadržati svoj oblik. Dodavanjem različitih aditiva moguće je promijeniti mehanička svojstava alginata te time dobiti mješavine pogodne za formiranje različitih oblika".

Kako je rekla prilikom otvorenja rekla Breda Bizjak u ime DAI-SAI, "autori se u istraživanju primjene alginata u arhitekturi pridružuju globalnoj inicijativi nanovog kreiranja postojećih građevinskih elemenata, materijala i rješenja. Dobiveni elementi kreću se od linearnih niti do prostornih membrana i ljuski. Izložbom su predstavljeni modeli inovativnih elementa s primjenom u različitim područjima arhitekture, između ostalog akustike i konstrukcija slobodnih oblika".

Ivan Marjanović mladi je istraživač, usmjeren na primjenu održivih materijala u arhitekturi, a upravo završava diplomski rad na Tehničkom Sveučilištu u Grazu s temom primjene alginata.

Elizabeta Šamec doktorski je student i asistent na Građevinskom fakultetu u Zagrebu. Bavi se razvojem interaktivnih alata za pronalazak oblika koji omogućuju odabir povoljne geometrije konstrukcije te time korištenje održivih materijala, slabijih mehaničkih svojstava od klasičnih.

Milena Stavrić profesor je na Tehničkom Sveučilištu u Grazu, a fokus njenog istraživanja su geometrija, inovativni materijali u arhitekturi, parametarsko modeliranje te primjena robotike.

Velika mogućnost primjene

Milena Mičić iz pulskog Akvarija te njezine suradnice biologinje stručnjakinje za alge, kazale su da alge pružaju veliku mogućnost primjene u raznim oblastima te da je to zahvalan materijal za razne mogućnosti, uz stručno objašnjenje.

Zanimljivost ove izložbe sastoji se u činjenici što su prvi put alge predstavljene na taj način i što je to zasigurno bilo novo, zanimljivo otkriće za brojnu publiku.

Radovi će biti izloženi do 3. srpnja, a radno vrijeme Galerije DAI-SAI za vrijeme trajanja izložbe je svakog radnog dana od 17 do 21 sat.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter