ZAGREB

Festival prava djece otvoren u Centru mladih Ribnjak

| Autor: Hina
(Hina/EPA)

(Hina/EPA)


Ovogodišnji, 14. Festival prava djece otvoren je u srijedu u Centru mladih Ribnjak okruglim stolom na temu "Pod pritiskom: Djeca i mladi o mentalnom zdravlju".

Festival se, pod motom "Mali festival za velike teme", održava u organizaciji Udruge za promicanje stvaralaštva i jednakih mogućnosti Alternator, a tema ove godine mu je mentalno zdravlje djece i mladih, s fokusom na projekcije dječjeg filmskog stvaralaštva, radionice, rasprave i okrugli stol. 

Otvarajući festival u ime organizatora, Katarina Ivče Farnell naglasila je važnost slušanja i razumijevanja dječjih glasova, posebno o ovako važnoj temi, te zahvalila partnerima projekta – Predstavništvu Europske komisije u Hrvatskoj, Uredu UNICEF-a za Hrvatsku, Uredu pravobraniteljice za djecu i Hrvatskom filmskom savezu, kao i Hrvatskom audiovizualnom centru, Gradu Zagrebu i Agenciji za elektroničke medije na financijskoj potpori. 

Budući da je 2022. proglašena Europskom godinom mladih u sklopu Festivala bit će organizirane i posebne aktivnosti koje će stvoriti priliku za dijalog s mladima o njihovom viđenju vlastite uloge u europskoj budućnosti. 

Okupljenima se video porukom obratila potpredsjednica i povjerenica Europske komisije za demokraciju i demografiju Dubravka Šuica, poručivši kako je pokrenula europsku platformu za sudjelovanje djece koja će služiti kao centar za povezivanja mehanizama na lokalnoj, nacionalnoj i na razini Europske unije.

Hrvoje Selec, tajnik Hrvatskog filmskog saveza je naglasio važnost poticanja filmskog stvaralaštva među djecom i mladima, a ravnatelj HAVC-a Chris Marcich ukazao kako je cilj da u što više škola u Hrvatskoj u nastavni program uđu programi vezani za filmsku i medijsku pismenost. 

Zamjenica predstojnice Ureda UNICEF-a za Hrvatsku Ana Dautović rekla je da je danas čak 11 posto mladih u Hrvatskoj suočeno s problemima mentalnog zdravlja.

Mladi su u razgovoru na okruglom stolu iznijeli svoja zapažanja o vršnjačkom nasilju u stvarnom i online svijetu, o načinima traženja pomoći, neugodnim emocijama, utjecaju ekrana i društvenih mreža, stereotipima i rodnim normama, te pritisku okoline da stalno moraju biti dobre volje.
 

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter