GRADSKA KNJIŽNICA UMAG

OTVARANJE LEGATA NIKIJA FACHINA: Neprocjenjiva vrijednost svestranog rada iznimnog intelektualca i prije svega čovjeka

| Autor: Mijat GAVRAN
S otvorenja Legata Nikija Fachina (M. GAVRAN)

S otvorenja Legata Nikija Fachina (M. GAVRAN)


Niki Fachin (1977. – 2012.) bio je umaški istraživač istarske kulturne i prirodne baštine, arheolog, kolekcionar, bibliofil i nakladnik. Kao veliki bibliofil i kolekcionar knjiga, Niki Fachin predstavio se umaškoj publici već sa svojih 20 godina, kada je upravo u prostoru u kojem se sada nalazi Gradska knjižnica Umag (tada Gradska vijećnica) osmislio izložbu "Knjige umaških autora"

Proteklog tjedna u Gradskoj knjižnici Umag svečano je otvoren Legat Nikija Fachina. Ovaj događaj okupio je brojne poštovatelje životnog djela Nikija Fachina iz cijele Istre. Publici se prvo obratila Floriana Bassanese Radin, zamjenica gradonačelnika Grada Umaga i predsjednica Zajednice Talijana "Fulvio Tomizza" u Umagu, koja je s puno emocija istaknula neprocjenjivu vrijednost Fachinovog svestranog rada na revaloriziranju kulturne povijesti Umaga, ali i cijele Istre. Naglasila je da Grad Umag od 2012. godine dodjeljuje umaškim studentima stipendiju koja nosi ime Nikija Fachina i da je ova svečanost još jedna prilika da se mlade istraživače zavičajne kulture upozori na fascinantno Fachinovo djelo.

Pozdrav iz Umaga

Predavanje o Legatu Nikija Fachina održali su zatim ravnatelj Gradske knjižnice Umag Neven Ušumović i knjižničarka Ivana Martinčić. Niki Fachin (1977. – 2012.) bio je umaški istraživač istarske kulturne i prirodne baštine, arheolog, kolekcionar, bibliofil i nakladnik. Kao veliki bibliofil i kolekcionar knjiga, Niki Fachin predstavio se umaškoj publici već sa svojih 20 godina, kada je upravo u prostoru u kojem se sada nalazi Gradska knjižnica Umag (tada Gradska vijećnica) osmislio izložbu "Knjige umaških autora". Ušumović je od Fachinovih autorskih izdanja posebno izdvojio knjige: "Pozdrav iz Umaga – Saluti da Umago" (monografija objavljenja 1998. godine, sadrži 229 starih razglednica, s opširnim tekstualnim prilozima o svakodnevnom životu umaškog podneblja u XIX. i prvoj polovici XX. stoljeća, s posebnim naglaskom na povijesti turizma); te turistički vodič "Umag – Savudrija: povijest i kultura", koji je na talijanskom jeziku napisao, grafički pripremio i izdao Niki Fachin 2002. godine (iste godine izašli su i prijevodi te knjige na hrvatskom, njemačkom i engleskom jeziku!). Dvije godine kasnije, Niki Fachin je u suradnji s Donatellom Tretjak odradio brojna povijesna istraživanja te napisao dio tekstova za kulturno-povijesni vodič "Istra-Cres-Lošinj: povijest i kultura 50 gradova i općina", koji je izašao u Trstu 2004. godine (Bruno Fachin Editore). Turistička zajednica Istarske županije dodijelila je ovome vodiču priznanje Zlatna Koza.

Lokalna povijest

Niki Fachin još je u srednjoj školi pokazivao veliki interes za lokalnu povijest, pa je odlučio skupljati knjige koje se odnose na Istru. Tijekom studija u Trstu redovito je posjećivao tamošnje antikvarijate, buvljake i sajmove gdje je pronalazio zanimljive knjige. Nabavu ubrzo proširuje, naručuje knjige poštom, putuje diljem cijele regije Friuli-Venezia Giulia, kao i diljem Hrvatske u potrazi za knjigama. Pojavom interneta počeo je kupovati knjige i putem e-aukcija. Najviše se trudio oko nabave publikacija koje su od druge polovice 19. stoljeća izlazile u malim edicijama, a odnosile su se na manja istarska mjesta i sela.

Niki Fachin (1977. – 2012.)

Ono što najbolje opisuje Nikijevu strast za nabavkom knjiga i ostale povijesne građe, činjenica je da je na području Gornje Bujštine neprestano obilazio škovacone na koje su ljudi bacali predmete koji im više nisu bili potrebni. Tamo je kao u nekoj škrinji s blagom pronalazio knjige, dokumente, pisma, predmete… i svjestan njihove povijesne vrijednosti, odlučio im je dati novu šansu.

Broj knjiga koje je Niki Fachin sustavno nabavljao ubrzano je rastao i selio se kako se i on selio, ali cijelo je vrijeme taj fond bio na području Umaga. Niki je vodio popise naslova koje je nabavio, a isto tako imao je i popis naslova koje želi nabaviti. Knjige je posuđivao samo osobama koje je volio i o tome nije vodio popis jer je imao povjerenja u te osobe. Niki Fachin imao je u planu sazidati obiteljsku kuću i u njoj kreirati primjeren prostor za veliku biblioteku, koja bi bila tematski uređena, inventarizirana i označena ex librisom.

U lipnju 2018. godine cjelokupna biblioteka Nikija Fachina seli se u skladište Gradske knjižnice Umag, u dogovoru s Nikijevom suprugom Rosemary Radešić Fachin. Cijelo to ljeto knjižničari/ke Gradske knjižnice sastavljaju popis naslova knjiga i časopisa zbirke Nikija Fachina. Utvrđeno je da zbirka ima oko 1.450 knjiga i gotovo 500 časopisa. Preteže građa na talijanskom jeziku (više od 80 posto), dok je ostatak zbirke je na hrvatskom jeziku, a u više naslova zastupljena je građa na njemačkom i slovenskom jeziku (očekivano, s obzirom na istarski karakter zbirke). U zbirci se nalaze i naslovi na engleskom, francuskom, ruskom, kao i na mađarskom i poljskom jeziku.

Posebnu vrijednost zbirci Nikija Fachina daju stara knjižna izdanja. Iz 19. stoljeća u zbirci je oko 40 naslova, iz prve polovine 20. stoljeća pak gotovo 120 naslova. Osobitost zbirke Nikija Fachina veliki je udio turističkih vodiča, od kojih su neki vrlo stari. O upućenosti Nikija Fachina u povijest tiskarstva u Istri i referentne literature o Istri govori nam činjenica da među najstarijim knjigama nalazimo vrlo vrijedna izdanja tiskana u Poreču, Puli, Rijeci, Kopru i Trstu. U originalnim izdanjima zastupljeni su autori od velike važnosti za izučavanje istarske povijesti: Carlo Baxa, Bernardo Benussi, Giuseppe Caprin, Silvio Facchini, Nerina Feresini, Carlo Hugues, Pietro Kandler, Pietro Stancovich, Roberto Starec i drugi.U Legatu Nikija Fachina zastupljeni su povjesničari, intelektualci i književnici s područja Umaga, odnosno djela o povijesti Umaga, koji su od neprocjenjive važnosti za povijest ovog grada. Tako u Legatu Nikija Fachina nalazimo 34 naslova Fulvija Tomizze (većinom na talijanskom, ali i u prijevodima na hrvatski, njemački, francuski i poljski jezik), te znatan broj djela autora s područja Umaga, odnosno djela koja tematiziraju povijest Umaga, kao što su: Giorgio Abrami, Ivo Balentović, Andrea Benedetti, Mario Cocchietto, Serenella Draghicchio Tominich, Luciana Favretto, Ernesto Fumis, Rina Inchingolo Grassi, Sergije Jelenić, Marino Manin, Giuseppe Martinello, Fedor Putinja, Giuseppe Rota, Gianfranco Sodomaco, Mladen Vukčević…

Zavičajna tematika ideja je vodilja cijele ove zbirke. Najveći dio naslova tiče se istarske povijesti i kulture i njezina šireg civilizacijskog konteksta. Nalazimo knjige o različitim granama istarskog gospodarstva, a ponajviše o onima koje spadaju u poljoprivredu: vinarstvo, maslinarstvo, stočarstvo. Na tu tematiku nadovezuju se etnografske monografije i studije koje se bave različitim dimenzijama ruralnog života. Turizam je tematiziran sa svih aspekata. Lingvistička istraživanja i priručnici, kao i raznolika izdanja koja spadaju u književnost također su najvećim dijelom povezana s istarskim kulturnim prostorom.

U dogovoru s Nikijevom suprugom Rosemary Radešić Fachin, nakon napravljenog popisa i novih konzultacija oko preuzetih svezaka, donesena je odluka da u fond Gradske knjižnice Umag prijeđe cjelokupna zbirka Nikija Fachina, pod nazivom "Legat Nikija Fachina". Nakon te odluke, knjižničari/ke su započeli s elektronskom obradom najvrjednijih naslova i inventarizacijom. Do sada je bibliografski obrađeno i inventarizirano gotovo 500 naslova.

Kraj samog pulta redizajniran je ormar s reprezentativnim primjercima Legata Nikija Fachina. Ostali dio Legata zbog svoje vrijednosti neće biti u otvorenom pristupu korisnicima, nego u skladištu, ali će biti pretraživ putem elektronskog kataloga knjižnice. Najstariji dio fonda bit će posebno zaštićen u konzultaciji sa strukom; u skoroj budućnosti planira se digitalizacija najvrjednijih naslova. Svi članovi knjižnice moći će u čitaonici Gradske knjižnice Umag proučavati naslove Legata Nikija Fachina.

U ime Gradske knjižnice Umag, ravnatelj Neven Ušumović i knjižničarka Ivana Martinčić posebno su se zahvalili obitelji Nikija Fachina na povjerenju, supruzi Rosemary Radešić Fachin na svesrdnoj suradnji, te Tajani Ujčić, v. d. ravnateljici Muzeja grada Rovinja, na stručnoj pomoći i savjetima. Predstavljanje Legata Nikija Fachina završili su rečenicom: "Spomen na djelo Nikija Fachina i njegova ljubav prema zavičaju, prema Istri, živjet će vječno."

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter