ISTARSKO NARODNO KAZALIŠTE

"POTPLAĆENI? NE PLAĆAMO?" Darija Foa u petak na velikoj sceni pulskog kazališta

Ovo je zadnja premijera u ovoj sezoni, ali kako je rekla ravnateljica INK-a Gordana Jeromela Kaić, radi se o najvećoj produkciji ove sezone, koja će se održati u gledalištu za koji je kapacitet povećan na 218 mogućih posjetitelja. Pritom je riječ o predstavi koja je uglavnom realizirana s domaćim resursima i domaćim timom

| Autor: Mladen RADIĆ
Iz predstave "Potplaćeni? Ne plaćamo?" Darija Foa (Snimio Manuel Angelini/INK)

Iz predstave "Potplaćeni? Ne plaćamo?" Darija Foa (Snimio Manuel Angelini/INK)


Premijera predstave "Potplaćeni? Ne plaćamo?" Darija Foa u produkciji Čakavske scene Istarskog narodnog kazališta - Gradskog kazališta Pula i u režiji Patrika Lazića održat će se sutra na velikoj sceni pulskog kazališta u 20 sati, najavljeno je na konferenciji za novinare.

Najveća produkcija sezone

Ovo je zadnja premijera u ovoj sezoni, ali kako je rekla ravnateljica INK-a Gordana Jeromela Kaić, radi se o najvećoj produkciji ove sezone, koja će se održati u gledalištu za koji je kapacitet povećan na 218 mogućih posjetitelja. Pritom je riječ o predstavi koja je uglavnom realizirana s domaćim resursima i domaćim timom.

Pročelnik županijskog odjela za kulturu i zavičajnost Vladimir Torbica citirao je Foa koji je rekao da je čovjek bez ideja idiot, a Čakavska scena dokazuje da ideja stvarno imaju i trebalo je, kao i uvijek, pogoditi pravu predstavu. "Svaka se vlast najviše boji smijeha. Ako ih uspijete ismijati, onda ste napravili posao. Vjerujem da je ovo još jedna uspješnica Čakavske scene jer svaki put kada ste gostovali to je bilo više nego dobro dočekano", smatra Torbica. Program Čakavske scene financira se djelomično iz proračuna Istarske županije.

Redatelj Patrik Lazić je objasnio da se u predstavi radi o dvije žene koje dolaze u supermarket i kada vide da su cijene opet porasle, unatoč tome što bi trebali biti popusti, odluče plaćati robu ne koliko košta nego koliko one misle da je pošteno.

- Htjeli smo se dotaknuti propasti radništva, ta radnička klasa koja sve više nestaje i sve teže živi, da se srednji sloj izgubio i da se zapitamo što je sadašnjost radništva i što je budućnost, kaže Lazić a budućnosti se dotiču kroz šesti lik u predstavi, a to je robot.

- Napravili smo predstavu u predstavi, a glumci su radnici koji su ostali bez posla, iz firme koja je propala, no ona nije imenovana. U gradu i u županiji se može naći bezbroj takvih primjera kaže Lazić i napominje da su to priče i problemi koje su istiniti, s kojima se svi susreću svakoga dana, a koja se tiče jednog malog čovjeka. "Ovo će sigurno biti duhovita i zabavna predstava, ali koja otvara ozbiljna društvena pitanja", najavljuje mladi pulski redatelj kojemu je ovo prvi profesionalni angažman.

Valter Roša osim što u predstavi glumi, tekst je preveo uz pomoć Aleksandra Bančića, a obojica su već radili na Foovom "Misteru buffu". Iako je ovaj novi komad pisan na talijanskom standardnom jeziku, tekst su on i Bančić preveli na čakavicu koja ima puno sličnosti s talijanskim jezikom. Bančić glumi proizvodnog radnika Giovannija, a njegovu suprugu Antoniju tumači Marijana Peršić.

Konstantna neizvjesnost

Roša glumi Luigija, muža Margherite koju tumači Nika Ivančić, a kroz njihov odnos prikazuje se transgeneracijski jaz, prijelaz gdje nove generacije žive u konstantnoj neizvjesnosti. Nešto što je nekad bilo normalno i o čemu se nije razmišljalo, poput zapošljavanja i zadržavanja posla, nove generacije nemaju taj osjećaj, tako da ne mogu planirati neke stvari pa se postavlja pitanje što će biti u budućnosti. "Ovo je teatar koji tjera na razmišljanje", zaključio je Roša.

Nika Ivančić igra djevojku koja je "hodajući 8. mart", predstavnicu njene generacije, a sama se kao glumica svake godine pita da li ode ili da ostane, pa joj je čast biti taj lik i ispričati tu priču. "To je istina koju živimo, grozna je, ali je takva", kaže Ivančić koja smatra da već dugo nisu imali jednu takvu pametnu čakavsku predstavu.

Luka Mihovilović glumi pet različitih likova tako da skoro cijelu predstavu mijenja kostime i temperamente, a svi ti likovi toliko su uklopljeni su u sistem da nitko nema pretjerano potrebu maknuti se iz točke u kojoj se nalazi, bio on potlačen tim sistemom ili je jedan od onih koji potlačuju.

- Svaka dobra komedija leži na ozbiljnoj tematici, a mi smo narod, pogotovo ovdje u Istri koji svoje najveće probleme iznosi kroz smijeh i prelazimo preko njih tako da mislim da su baš ovi likovi jedna snaga puna optimizma, smatra Mihovilović.

Za scenografiju se pobrinula Paola Lugarić uz asistenciju Lene Modrušan. Paoli koja je svoje prve glumačke korake napravila u INK-u da bi otišla studirati scenografiju u Rijeku, ovo je prva suradnja s INK-om, kao i Leni, no sve je išlo glatko jer, kako kažu, Lazić je znao što želi. U razgovoru s njim došle su do industrijskog prostora tog kontejnera koji je polivalentan, ali često je to prostor u kojem se radnici okupljaju i u kojem borave, prepun je materijala, tekstura i boja.

Kostimografkinja je Desanka Janković, oblikovatelj svjetla je Dario Družeta, za scenski pokret pobrinula se Andrea Gotovina, inspicijent je Manuel Kaučić, a zanimljivo je da se prema izboru redatelja u predstavi čuju pjesme grupe KUD Idijoti.

Reprize su na programu u subotu i u ponedjeljak u 20 sati.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter