GALERIJA RIGO

Petra Pletikos i Iva Horvat izlažu u Novigradu: Dijalog dva naizgled potpuno različita senzibiliteta

| Autor: Priredio Mladen RADIĆ
Iva Horvat, Petra Pletikos i Jerica Ziherl na otvaranju izložbe Renata Kmet

Iva Horvat, Petra Pletikos i Jerica Ziherl na otvaranju izložbe Renata Kmet


U novigradskoj Galeriji Rigo otvorena je izložba Petre Pletikos i Ive Horvat, poznatih pulskih umjetnica koje često zajedno djeluju i rade. Ta izložba je, kako se kaže u predgovoru, dijalog dva naizgled potpuno različita senzibiliteta, ali s vrlo sličnim stremljenima i vrijednostima.

Binary Landscaping

Dva rukopisa koja zasebno karakterizira monokromnost i određeni minimalizam se u tom dijalogu suprotstavljaju motivima, bojama, slojevima značenja i naizgled nespojivim krajnjostima. Zajedničko njihovim radovima je propitivanje međuodnosa tih neizglednih krajnosti, prije svega digitalnog i analognog, tradicionalnog i eksperimentalnog, osobnog i javnog.

Petra Pletikos izlaže slike iz serije "Binary Landscaping", koje su nastale digitalnom transformacijom pejzaža vodeći se idejom glitch-arta i motiva pejzaža kao glavnim elementima u stvaranju samoga rada, s naglaskom na njihov međuodnos. Kako se kaže u opisu, rad je građen minimalističkim pristupom na estetici pogreške (glitch) putem medija analognog crteža prevedenog u digitalnu grafiku te naposljetku ponovno prenesenog na platno analognim principom. U samom postupku događaju se greške/pomaci karakteristični pri usporedbi rada stroja i ljudske ruke u repeticiji postupka.

foto

Glavni motiv koji se provlači kroz seriju jest motiv pejzaža stilizacijom doveden do linearnog crteža, točnije obrisa, gdje je sam motiv prepoznatljiv samo u naznakama. On se u potpunosti gubi u daljnjem procesu rada gdje prelazi u formu površina ispunjenih linearnim rasterom. Interpolacijom gradivnih modernih simbola digitalne grafike te interferencijom elemenata do kojih dolazi nizanjem slojeva, autorica želi pridati na važnosti utjecaju sveprisutne forme u vizualnom oblikovanju pa i samoj percepciji okoline i kreacije u njoj.

- Radovi su uglavnom apstraktne, crno-bijele grafike u kojima se autorica služi elementom monokromnih linija te pojedinačnim nepravilnostima i imperfekcijama u njihovim međuodnosima u službi vizualnog vokabulara i izričaja. Pravilne crne linije nasumce su isprekidane ostalim elementima iz digitalnog vizualnog jezika u layerima i/ili prazninama, tj. bjelinama koje se često nastavljaju kroz čitavu seriju principom repeticije ili tzv. copy/paste principom. Postav radova dodatno dirigira i potencira dinamiku i estetiku pogreške, a pokušava stvoriti panoramsku iluziju dinamičke cjeline, prizivajući tako topografske nepravilnosti prirodnog pejzaža. Rezultat je deformirani, apstrahirani prikaz prirodnog i kao takav daje kritiku na odnos i utjecaj tehnologije i njenog razvitka na prirodnost mjesta u kojem bivamo i djelujemo. Reprezentira i međuodnos dvaju strana jednako nam prirodnih, a u potpunosti suprotnih pa čak i pomalo kontradiktornih, rečeno je u opisu izložbe.

foto

Iva Horvat izlaže radove iz serije "Metamorphosis". Riječ je o 30-ak bijelih glaziranih tanjura na čijim površinama umjetnica, rukom vođenom automatizmom trenutnog osjećaja, jednostavnim crnim linijama iscrtava začudne antropomorfne oblike estetskih vrijednosti.

"Među svim radovima i projektima na kojima sam radila dulji ili kraći period, jednom započetom prije deset godina, još se ne nazire kraj. Metamorphosis je zasigurno moj najdulji projekt, ali i poprilično različit od svih ostalih. Naizgled je lišen društvenog, aktivističkog i filozofskog aspekta, koje inače smatram bitnima u umjetničkom radu. Metamorphosis je više svojevrstan dnevnik, neka vrsta kataloga neimenovanih osjećaja i kompleksnih emocija. Teško mi je reći je li Metamorphosis zapravo u suštini vježba ili repetitivni proces koji ima samoiscjeliteljsku svrhu, iako jednim svojim dijelom na nesvjesnoj razini vjerojatno ima obje uloge. Jedino što sa sigurnošću znam je da imam povremeni, ali dugoročno konstantni poriv za crtanjem u intenzivnim životnim i emotivnim trenucima. Bez promišljanja, ruka je slobodno vođena isključivo automatizmom trenutnog osjećaja, sirove su emocije prevedene u rudimentarni linearni crtež kojeg tvore jednostavne crne linije na bijeloj površini. Metamorphosis su antropomorfizirani oblici metamorfoza unutarnjeg bivstva, odnosno promjene kao jedine konstante te kontinuirane borbe za shvaćanjem i prihvaćanjem unutarnjih i vanjskih promjena", kaže Horvat.

Autorice ističu da se njihov susret pretvorio u kontinuirani, iscrpni dijalog dvaju naizgled potpuno različitih senzibiliteta, ali s vrlo sličnim stremljenima i vrijednostima, prožet konstantnom autorefleksijom, samokritikom i propitkivanjem, sklon osciliranju, ali postojan u svom pragmatičnom optimizmu. "Naša dva rukopisa koja zasebno karakterizira monokromnost i određeni minimalizam, u tom se dijalogu saturiraju motivima, bojama, slojevima značenja i naizgled nespojivim krajnostima. U konceptualnom i tematskom smislu, našim zajedničkim radovima dominira propitivanje međuodnosa tih naizglednih krajnosti, prije svega digitalnog i analognog, tradicionalnog i eksperimentalnog, osobnog i javnog", kažu autorice.

Umjetnička rezidencija

Izložba Petre Pletikos i Ive Horvat predstavlja radove koji su nastali u svibnju 2019. tijekom njihova boravka na Umjetničkoj rezidenciji u Kubertonu (gornja Bujština). Prošle godine umjetnice su sudjelovale na skupnoj izložbi AiR 2019 Krinzinger Projekte u Beču, zajedno s ostalim umjetnicima s rezidencija u Austriji, Mađarskoj i Šri Lanki. Umjetničku rezidenciju u Istri organizira Muzej Lapidarium u suradnji s poznatom bečkom galeristicom Ursulom Krinzinger. U tijeku je 6. AiR Kuberton na kojem sudjeluju Ana Sladetić, Milan Šabić, Miljana Babić, Stefanie De Vos i Angelika Wischermann.

Izložba u Galeriji Rigo otvorena je do 18. srpnja. Kustosica je Jerica Ziherl, a za koncepciju izložbe zaslužne su umjetnice.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter