Očekuje se da će se kroz ovaj projekt usvojiti održiva ponašanja i prakse u ribarskom sektoru kako bi se očuvali i zaštitili morski resursi, usvojila znanja i razvile mogućnosti, posebice u vidu prostorno-planske dokumentacije, za pokretanje inovativnog uzgoja u zatvorenim kopnenim ili platformskim sustavima, te razmotrile mogućnosti za uzgoj na otvorenom moru ne dovodeći u pitanje proizvodni kapacitet okoliša
(Snimio Milivoj MIJOŠEK)
Zaštita riba i morskih resursa te poboljšanje uvjeta kakvoće okoliša u moru cilj je kojim Hrvatska i Italija kroz projekt ARGOS - "Podijeljeno upravljanje održivog ribarstva i akvakulture kao sredstvo za zaštitu morskih resursa žele zaštititi Jadran. Riječ je o projektu kojega sufinancira Europska unija u okviru Programa prekogranične suradnje Interreg V-A Italija-Hrvatska, a vodeći partner u projektu je talijanska regija Friuli Venezia Giulia. U njega je uključena i Istarska županija s 2,9 milijuna kuna od čega je 85 posto novca financirano iz Europske unije. Ukupna vrijednost projekta je 41.357.305,00 kuna. Projekt je započeo 1. travnja 2020., a završava s 30. lipanja 2023. godine.
Opći cilj projekta je promicanje zajedničkog integriranog pristupa koje će se provoditi na više razina, a orijentirane su na izravno i neizravno smanjenje pritiska ribarskih i akvakulturnih aktivnosti na morsko okruženje. Namjerava se konsolidirati dijalog između talijanskih i hrvatskih institucija relevantnih za upravljanje ribarstvom i akvakulturnim aktivnostima kako bi se uspostavio koordinirani okvir za upravljanje jadranskim ribljim resursima te ojačati proces donošenja odluka utemeljenih na znanju, u okviru upravljanja jadranskim ribljim resursima, uspostavljanjem stalne znanstvene mreže između znanstvenih i istraživačkih centara, promičući razmjenu znanja i razvoj novih zajedničkih znanja. Očekuje se da će se kroz ovaj projekt usvojiti održiva ponašanja i prakse u ribarskom sektoru kako bi se očuvali i zaštitili morski resursi, usvojila znanja i razvile mogućnosti, posebice u vidu prostorno-planske dokumentacije, za pokretanje inovativnog uzgoja u zatvorenim kopnenim ili platformskim sustavima, te razmotrile mogućnosti za uzgoj na otvorenom moru ne dovodeći u pitanje proizvodni kapacitet okoliša.
Osim regije Friuli Venezia Giulia, koja je vodeći partner, ostali partneri u projektu sa talijanske strane su regije Veneto, Emilia-Romagna, Marche, Molise i Puglia te Institut za biološke resurse i morske biotehnologije u sklopu Nacionalnog istraživačkog centra (IRBIM CNR) u Anconi dok su iz hrvatske strane to Istarska županija, Primorsko-goranska županija, Zadarska županija, Razvojna agencija Šibensko-kninske županije, Razvojna agencija Splitsko-dalmatinska županije (RERA), Dubrovačko-neretvanska županija te Institut za oceanografiju i ribarstvo (IZOR). Pridruženi članovi projekta su talijansko Ministarstvo poljoprivrede, prehrambene i šumarske politike te Ministarstvo poljoprivrede Republike Hrvatske.
Najznačajnija projektna aktivnost Istarske županije kroz ovaj projekt je uspostava Centra za razvoj ribarstva i akvakulture Istarske županije. Osnivanje Centra vođeno je idejom uspostave suradnje između institucija i ribara.
Potreba za održivim upravljanjem vrlo osjetljivim područjem, kao sto je sjeverni Jadran, biti će osnovna djelatnost centra. U njemu će se kroz EU projekte i Operativni programa za pomorstvo i ribarstvo Republike Hrvatske provoditi aktivnosti koordinacije svih institucija. Također će se davati potpora lokalnom ribarstvu i akvakulturi s naglaskom na mali priobalni ribolov.
Odobrenim sredstvima iz projekta u iznosu od 212.000,00 Eura adaptirati će se postojeća zgrada u vlasništvu Istarske županije .