Geopark
Grad Rovinj proteklih je dana započeo s radovima na uređenju budućeg geološkog parka Kamenolom Fantazija - Cava di Monfiorenzo, u sklopu projekta "geoIST3A - Valorizacija prirodne baštine u Istarskoj županiji unapređenjem konkurentnosti turističke ponude" kojeg provodi Javna ustanova Natura Histrica kao korisnik bespovratnih sredstava Europske unije iz Kohezijskog fonda. Ove radove u vrijednosti od nešto više od tri milijuna kuna izvodi tvrtka Energoprojekt 88 d.o.o. iz Zagreba, dok je rok izvođenja 180 dana.
Kako pojašnjavaju sudionici ovog projekta, opći cilj je doprinijeti valorizaciji i očuvanju geobaštine te unaprjeđenju turističke ponude na području Istarske županije. Projektom se do sada neiskorištena prirodna baština tog davno napuštenog kamenoloma, stavlja u znanstveno-edukativnu funkciju te će obogatiti turističku infrastrukturu i generirati nove turističke sadržaje i doživljaje u Rovinju.
- Ova je lokacija zaštićena kao spomenik prirode još 1986. godine. Međutim, iako lokalitet predstavlja jedinstveni primjer sedimentologije vapnenca te jedan je od najvažnijih i najinteresantnijih kamenoloma svijeta, lokacija danas nije primjereno uređena niti valorizirana, poručuju iz Grada.
Javna ustanova Natura Histrica kao korisnik bespovratnih sredstava, vodeći je partner u timu koji ažurno prati i koordinira te administrira sve projektne aktivnosti i radnje koje su povezane s projektnom lokacijom. Aktivnosti Javne ustanove Natura Histrica pokrivaju sve što je u domeni zaštite prirode i okoliša pa je tako do sada izrađeno više dokumenata poput Plana upravljanja i Akcijskog plana upravljanja posjetiteljima za Kamenolom Fantaziju - Cava di Monfiorenzo. U suradnji s Hrvatskim geološkim institutom provedena su geološka istraživanja šireg rovinjskog područja koja su rezultirala Geološkom studijom lokaliteta i izradom geološkoga stupa na kojem se prikazuje povijest nastanka terena.
Od ostalih usluga ugovorena je konzultantska pomoć pri vođenju projekta, revizijski nadzor te geodetske usluge. Osim provedenog čišćenja terena, trenutno se provode nabave za usluge edukacije i interpretacije, a priprema se nabava za osmišljavanje i izradu suvenira koji će se prodavati u suvenirnici budućeg geološkog parka. Osim suvenirnice u mobilnim će se kućicama nalaziti info punkt, mini muzej u kojem će se prikazivati animacije edukativnog sadržaja te sanitarni čvorovi.
Grad je prethodno izradio potrebnu projektno-tehničku dokumentaciju i ishodovao građevinsku dozvolu. Osim toga, izrađen je i preliminarni muzeološki program, muzeološke koncepcije s izvedbenim projektom interijera te razvoj popratnih sadržaja poput parka za djecu, edukativne staze i izlagačke zone u kojoj će biti izloženi kameni blokovi, točnije njih 36, a posjetitelji će imati priliku vidjeti i alat koji se koristio prilikom vađenja tih blokova. Dodajmo da je ugovoren stručni nadzor za radove i opremanje područja, a osim edukativno-znanstvenog sadržaja planira se i opremanje lokacije sa svim infrastrukturnim priključcima (rasvjeta, videonadzor, wi fi sustav) i parkirališnim mjestima.
Turistička zajednica grada Rovinja provela je nabavu koja uključuje promociju i vidljivost te za izradu monografije posvećene lokalitetu. Monografija će sadržavati sve relevantne geološke podatke koji su dio geološke studije te povijesne podatke koji su se sakupljali kroz višegodišnji rad. Podsjetimo, kamenolom je bio kratko u funkciji 50-ih i 60-ih godina prošlog stoljeća. Nakon početnih iskopa uvidjelo se da kameni blokovi pucaju i da nisu pogodni za gospodarsku eksploataciju, no geolozi su prepoznali njegovu znanstveno-edukacijsku vrijednost. Lokalitet predstavlja jedinstveni primjer sedimentologije karbonatnih stijena, jedan je od najvažnijih i najinteresantnijih kamenoloma svijeta i predstavlja standard za sva ostala nalazišta stijena takvog tipa postanka. U kamenolomu su vidljivi slojevi genetski različitih tipova dolomita s očuvanim detaljima teksture i strukture dijagenetskih i genetskih karakteristika, koji ukazuju na procese djelatnosti modrozelenih algi, okamenjavanja šupljina nastalih truljenjem algi, oscilacija morske razine, izmjenu plime i oseke, uzastopna vlaženja taloga morskom vodom i njegova isušivanja. Stijene iz ovog kamenoloma služe za znanstveno objašnjenje postanka sličnih stijena u svijetu, kao i geološkog razvoja istarske obale.
Okončanje svih projektnih aktivnosti i otvaranje geološkog parka očekuje se krajem 2021. godine. Ukupna vrijednost projekta "geoIST3A" iznosi 15,3 milijuna kuna, od čega je udio bespovratnih EU sredstava 6,8 milijuna.