Veliki je izazov u našem djelovanju jest dokazati društveni učinak onoga što radimo. Nije sve u brojkama, posebno ne u financijskim brojkama. Pogotovo kad se radi o realnim životima, obiteljima, djeci, mladima, starijim osobama i brojnim ranjivim skupinama koje žive u našim zajednicama. Stvarati lokalne zajednice kako bi život svima bio primjeren i ugodan, a pri tome moći dokazati društveni učinak naših aktivnosti po tom pitanju, veliki je izazov za nas, kaže upraviteljica Zaklade Helga Može
Zaklada za poticanje partnerstva i razvoja civilnog društva neprofitna je organizacija osnovana od strane Istarske županije koja od 2006. godine pruža informacijsku, stručnu i financijsku potporu programima koji potiču razvoj neprofitnog sektora, međusektorsku suradnju, građanske inicijative, filantropiju, volonterstvo i druge programe. Njima se ostvaruje temeljna svrha Zaklade, a to je poticanje partnerstva i razvoj civilnoga društva.
Uz proračun Istarske županije, Zaklada se većim dijelom financira sredstvima europskih projekata i sredstvima kroz dugogodišnju programsku podršku i partnersku suradnju s Nacionalnom zakladom za razvoj civilnoga društva te je svojevremeno, na temelju Sporazuma o suradnji, provodila Prošireni decentralizirani model financiranja razvoja civilnog društva u sklopu kojeg je, osim natječaja za građanske inicijative, preuzela i dio aktivnosti provedbe natječaja tijela državne uprave na području pet županija, a danas provodi program „Aktivni u zajednici“.
Veliko postignuće Zaklade su aktivnosti oko razvoja filantropije, posebno kroz razvoj pulske filantropske priče koju je Zaklada realizirala s povjesničarom Andrejom Baderom te je ona svakako dobar primjer kako povijest i kulturnu baštinu jednoga grada staviti u funkciju osvještavanja djece i mladih, ali i šire zajednice o važnosti filantropije i dobročinstva. Velika izložba pod nazivom „#filantropija…?“ kao i brojne druge aktivnosti koje Zaklada provodi, postali su dobar temelj za pokretanje „Kuće filantropije“ multimedijalnog centra s velikom društveno korisnom ulogom, ali i posebni programi primjerice „Lov na filantropsko blago“ temeljen na Turističkom filantropskom itinereru koji je Zaklada izradila zajedno s Turističkom zajednicom Pula.
Nadalje, priprema se i ponovno postavljanje „Svjetionika u željezu“ čija je priča dobar primjer filantropskog djelovanja kroz povijest… Sve su to dijelovi velike istarske filantropske priče koju Zaklada razvija.
- Najveći problemi Zaklade su nestabilno i neizvjesno financiranje i njihova djelovanja. Potreba je donatora, posebice velikih korporacija i tvrtki da direktno doniraju kako bi im vidljivost bila veća, no upitno je o čemu se tu radi, da li o marketingu i promociji ili filantropiji. No, isto tako nepostojanje kulture doniranja, posebice organiziranog doniranja u novcu kroz zaklade, možda govori o tome koliko je zapravo potrebno graditi povjerenje u zajednicama. S druge strane, veliki je izazov u našem djelovanju, a ubuduće ćemo se time i baviti, jest dokazati društveni učinak onoga što radimo. Nije sve u brojkama, posebno ne u financijskim brojkama. Pogotovo kad se radi o realnim životima, obiteljima, djeci, mladima, starijim osobama i brojnim ranjivim skupinama koje žive u našim zajednicama. Stvarati lokalne zajednice kako bi život svima bio primjeren i ugodan, a pri tome moći dokazati društveni učinak naših aktivnosti po tom pitanju, veliki je izazov za nas. U doba pandemije COVID-19 okrenuli smo se online aktivnostima, komunicirali puno društvenim mrežama, koristili digitalne alate za događaje i edukacije, webinare, radili smo neko vrijeme od kuće, u vrijeme velikog lockdowna, što nama i nije stvaralo velike probleme u provedbi i svakodnevnom funkcioniranju. Nažalost, i na nas je utjecala situacija s pandemijom, smanjena su nam sredstva te smo i plaće neko vrijeme imali manje. Planiramo dalje jako puno raditi na razvoju filantropije, posebno korporativne filantropije, otvoriti Kuću filantropije i razvijati niz aktivnosti i programa u tom kontekstu, kaže upraviteljica Zaklade Helga Može.
Krajem 2007. godine Zaklada je pokrenula Fond gradova i općina koji ima za cilj umrežavanje jedinica lokalne samouprave u jedinstveni Fond. Članovi su Buje, Buzet, Funtana, Labin, Lanišće, Ližnjan, Marčana, Medulin, Novigrad, Pazin, Poreč, Rovinj, Svetvinčenat, Vodnjan i Vrsar. Iz Fonda se raspisuje natječaj "Mali projekti za bolje sutra" te se odobravaju financijske potpore za udruge, ustanove i mjesne odbore. Iz tog Fonda je u 11 godina raspisano 18 natječaja te financirano 155 malih projekata koji su povećali kvalitetu života u lokalnim zajednicama za 319.460 korisnika. U provedbu aktivnosti uključilo se 3.476 volontera s 2.719 volonterskih sati.
Mali projekt podrazumijeva skupinu aktivnosti pokrenutu od strane skupine građana u lokalnoj zajednici kojima je cilj doprinijeti rješavanju konkretnih problema u lokalnoj zajednici. Neki od vrijednih projekata koji su tako realizirani su "Senzorni park Buje", „Osnivanje društveno kulturnog centra Brgudac“, "Do Teleferike i nazad" i „Obnova tradicijskog suhozida na blatu u Vinkuranskoj vali, odnosno uvali Soline“.
Zaklada je kroz svoje dosadašnje 15 godišnje djelovanje provodila 30-ak europskih projekata te kroz njih „povukla“ preko milijun eura sredstava za provedbu aktivnosti u Istri. Trenutno aktivno sudjeluje u realizaciji tri projekta od kojih je projekt +Resilient vrlo značajan s obzirom da se radi na razvoju društvenih inovacija. U sklopu projekta, Javna ustanova „Regionalni koordinator Istarske županije za europske programe i fondove“ i Zaklada za poticanje partnerstva i razvoja civilnog društva u rujnu ove godine organizirali su Dane društvenog poduzetništva i društvenog inoviranja u Istri. Radilo se o interaktivnim radionicama društvenog inoviranja uz popratnu izložbu koja je prikazala rezultate, odnosno društveno-poduzetničke ideje koje se razvijaju u sklopu Projekta +Resilient. Iz tog projekta proizaći će Regionalni centar za razvoj društvenih inovacija - ReCeD'Istria koji će zajedno sa Sveučilištem i ostalim dionicima i dalje nastaviti provedbu ovakvih projekata i aktivnosti.
Projekt pod nazivom „Razvoj i podrška razvoju održivih modela zapošljavanja ranjivih skupina na Urbanom području Pula“ financiran iz ITU mehanizma Urbanog područja Pula, ima za cilj povećati zapošljivost ranjivih skupina, te podići razinu svijesti o važnosti socijalne uključenosti svih skupina jednog društva, jedne zajednice. Dodatno, posebna pažnja ide u smjeru smanjenja diskriminacije s obzirom na to da je prepoznata kao ozbiljna prepreka za socijalnu uključenost ranjivih skupina, posebice kroz zapošljavanje. Kroz ovaj projekt provode se aktivnosti osnaživanja i pripreme ranjivih skupina za lakše zapošljavanje te aktivnosti pripreme i osvještavanja poslodavaca o mogućnostima zapošljavanja ranjivih skupina te njihovo umrežavanje i potencijalno matchiranje. Nadalje, educirat će se mentori i osigurati njihove plaće za praćenje osoba iz ranjivih skupina na posao kako bi im olakšali prilagodbu i pomogli u prilagodbi i savladavanju poteškoća u prvih nekoliko mjeseci zaposlenja. Upravo ovih dana priprema se početna konferencija projekta koja će se u utorak 16. studenog održati u dječjem vrtiću "Vrtuljak" u Marčani.
Uz ova dva velika projekta, Zaklada provodi i projekt pod nazivom "Snagom Tehnologije, Edukacijom i Motivacijom udruga za popularni stem – STEM udruga za popularni STEM. Projekt ima za cilj popularizaciju STEM-a (znanosti, tehnologije, inženjerstva i matematike) kroz osnaživanje STEM udruga Istarske županije te njihovim povezivanjem sa znanstvenim, privatnim i javnim sektorom. Jedna od aktivnosti ovog projekta je i uređenje „Znanstvenog vrta“ u centru Pule te dodatno opremanje Centra za popularizaciju znanosti i inovacija Istarske županije u Puli. Znanstveni vrt bit će svojevrsna interaktivna izložba koja će se protezati na 700 kvadratnih metara, a bit će sastavljena od 20 interaktivnih eksponata koji će prikazivati različite prirodne procese iz područja fizike, kemije, biologije, tehničkih i svih drugih STEM područja, kao i obnovljivih izvora energije.
Jedno od već tradicionalnih događanja koje Zaklada za poticanje partnerstva i razvoja civilnog društva organizira su Info dani za udruge. Riječ je o višednevnom edukativnom događanju koje je namijenjeno svim udrugama s područja Istarske županije te ostalim organizacijama civilnog društva, javnim i privatnim ustanovama, jedinicama lokalne i regionalne uprave i samouprave te općenito zainteresiranima za civilni sektor, kao i onima koji tek razmišljaju pokrenuti udrugu i aktivirati se u društvu kroz njeno djelovanje. Ovogodišnji Info dani za udruge u Istri će se održati u tjednu od 22. do 26. studenog s nizom tema koje će biti predstavljene kroz radionice, okrugle stolove i predavanja. Tako će, primjerice, biti govora o Europskom socijalnom fondu+, aktivnom građanstvu, mentalnom zdravlju zaposlenika civilnog sektora, društvenom poduzetništvu i društvenim inovacijama, brendiranju neprofitnih organizacija i njihovoj suradnji s medijima, a planirana je i promocija knjige o društvenom poduzetništvu. Uskoro će na mrežnim stranicama Zaklade biti objavljen detaljan program i popis predavača za Info dane 2021. te će biti otvorene prijave za sudjelovanje.
*Sadržaj nastao u suradnji s Istarskom županijom