(Z. STRAHINJA)
Grad Vodnjan je za popravak kažuna osigurao 50.000 kuna, poziv vlasnicima otvoren je do 22. ožujka, a pojedinačne potpore mogu se dobiti retroaktivno * Lani u studenom umijeće suhozidne gradnje uvršteno je i na UNESCO-ov Reprezentativni popis nematerijalne baštine čovječanstva
Iako još nije poznato kod kojeg će se kažuna bazirati ovogodišnja akcija "Moj kažun", gradska uprava Vodnjana već je raspisala javni poziv zainteresiranima za bespovratnu potporu za obnovu kažuna. Kako već 13. godinu akciju za spas objekata pučke arhitekture, kažuna i suhozida, organizira Grad Vodnjan tako da odabere jedan reprezentativni objekt ili lokalitet za obnovu, odvijanje radionica i za prezentaciju, tako i vlasnicima kažuna dodjeljuje pomoć da bi što više ovih objekata bilo sačuvano.
Bespovratne potpore
U gradskoj je kasi za to osigurano 50.000 kuna, pojedinačna potpora može iznositi do 3.000 kuna, a sredstva se mogu dobiti i retroaktivno. Rok za podnošenje zahtjeva istječe 22. ožujka.
Bespovratne potpore odobravaju se fizičkim i pravnim osobama. Zahtjev se dostavlja na propisanom obrascu s popratnom dokumentacijom, poštom ili osobno u pisarnicu Grada Vodnjana, a uz njega potrebno je dostaviti i fotokopiju osobne iskaznice i vlasničkog lista parcele na kojoj se kažun nalazi, najmanje tri digitalne fotografije kažuna. Pri dodjeli potpora u obzir se uzima lokacija, stupanj oštećenja i posebnost kažuna. Konačna lista odobrene potpore bit će objavljena najkasnije 45 dana od isteka roka za predaju zahtjeva.
Odobrena sredstva uplaćuju se na račun korisnika, nakon završetka obnove, kada je podnositelj zahtjeva dužan dostaviti fotografije popravljenog kažuna. Po potrebi, gradska uprava može tražiti i uvid u obavljene radove. Rok za završetak radova na kažunu istječe 15. studenog.
Obnovljeno stotinu kažuna
U proteklih 12 godina ove jedinstvene akcije Grada Vodnjana, nastale nakon što se uvidjela potreba za očuvanjem što više objekata suhozidne gradnje uslijed gradnje Istarskog ipsilona na Vodnjanštini, obnovljeno je stotinu kućica građenih od kamena, bez veziva, i stotine metara međa. Akcija se lani u svibnju odvijala na zarasloj i zapuštenoj stanciji građenoj tehnikom suhozida kod Svete Foške kod Batvača, čiju je lokaciju iznjedrila reportaža Glasa Istre. Novost je lani bio i dobro posjećen koncert Massima Savića kod obližnjih tri velika kažuna Svete Foške. Prije dvije godine sjedište je akcije bilo kod crkve sv. Margarete, a prije toga radionice zidanja vođene su u Galižani, kroz silne je godine u sklopu akcije izgrađen i utemeljen Park kažuna, obnovljeni su prekrasni primjerci casita i kamenih kompleksa na Santolini, između Peroja i Batvača, na cesti za Savičentu i drugdje. Uz radionice odvijali su se i koncerti, edukacije o botanici i tradiciji, dječje igraonice, rekreacije, izleti vlakićem po zanimljivim pejzažima Vodnjanštine, uz kamene zidove i stare maslinike.
Lokacija ovogodišnje radionice na proljeće nije znana, ali će sasvim sigurno biti u bližoj okolici naselja Vodnjan. Za odabir je bitno koliko je objekt zanimljiv i ugrožen, ali i njegov položaj da bi ga mogli sudionici akcije obilaziti turističkim vlakićem. Ovogodišnja akcija "Moj kažun" i dodatno će dobiti na težini s obzirom da je u studenom prošle godine umijeće suhozidne gradnje uvršteno na UNESCO-ov Reprezentativni popis nematerijalne baštine čovječanstva. Rezultat je to zajedničke međunarodne nominacije Cipra, Francuske, Grčke, Hrvatske, Italije, Slovenije, Španjolske i Švicarske, a kada se o Hrvatskoj govori nesumnjivo je to i zasluga aktivnosti udruge Dragodid, ali i istarskih majstora za suhozide poput žminjskog arhitekta Branka Orbanića, prepoznatljivog lica akcije "Moj kažun".
(Zvjezdan STRAHINJA)