ISTRA - Vinarija Lunika
Velika zlatna medalja i veličanstvenih 96 bodova izvrsno su postignuće Daniela Bastijančića i njegove vinarije Lunika iz sela Brajkovići kod Kanfanara na nedavnoj vinskoj smotri International Organic Wine Award u njemačkom gradu Freisdorfu. Velikim zlatom (top gold) okitila se njegova dugo macerirana malvazija Viaggio lungo iz berbe 2018. godine.
Bastijančić je ovogodišnjim uspjehom nadmašio svoj lanjski uspjeh na istom tom ocjenjivanju, kada je dobio zlatnu medalju i 95 bodova za svoj sivi pinot Makiništa iz berbe 2018. godine. Ocjenjivanje u Freisdorfu jedno je od najvažnijih svjetskih smotri na kojima se vrednuju isključivo organska, odnosno ekološki proizvedena vina, kojih u ukupnoj svjetskoj vinskoj proizvodnji ima sve više.
Bastijančić ima ekološki certifikat za svu svoju vinogradarsku i vinsku proizvodnju, a linija od desetak etiketa njegovih vina nazivima je tematski posvećena uspomeni na negdašnju željezničku prugu od Kanfanara do Rovinja. Naziv njegove malvazije Viaggio lungo tako je s jedne strane asocijacija na negdašnja doista dugačka putovanja vlakom, ali s druge strane rezimira i podugačak i tehnološki prilično složen put nastanka ovog zanimljivog vina, čije su kvalitete prepoznali i visoko vrednovali njemački ocjenjivači.
- Još prije berbe primijetio sam da u vinogradu imam plod s odličnim potencijalom za dugu maceraciju, počinje Daniel Bastijančić priču o nastanku ovog nagrađenog vina, prisjećajući se kako je berba 2018. bila klimatski vrlo fascinantna, a te je sezone vinograd trebalo tretirati mnogo rjeđe nego što je to uobičajeno. - U ekološkoj proizvodnji godišnje obavljam do sedam tretiranja, naravno dozvoljenim ekološkim sredstvima, dok se vinogradi u konvencionalnoj proizvodnji tretiraju i do 12 puta, ali te 2018. godine bilo mi je dovoljno pet tretiranja da sačuvam izuzetno zdravlje svoga grožđa, kaže Bastijančić.
Prinos po trsu održavao je na razini do jednog kilograma, berbu je obavio u zadnjem tjednu rujna, a nakon odvajanja peteljki masulj je smjestio u tank gdje se tijekom naredna dva mjeseca odvijala fermentacija uz kontroliranu temperaturu održavanu na 22 stupnja. Nakon što je fermentacija završena, sve je ostavio u tanku bez ikakvog pretakanja i filtriranja, i ostavio da vino macerira ukupno 210 dana, računajući i ona dva mjeseca fermentacije. Po isteku tog vremena, izdvojio je samotok, dakle vino koje se moglo odvojiti bez prešanja, čime je dobio tek 55 posto zapremine od ukupne mase koja je do tada ležala u tanku. To je vino nakon maceracije pretočeno u drugu inox bačvu, u kojoj je odstajalo još godinu i pol, a nakon punjenja boce su najprije mjesec dana čuvane u uspravljenom položaju, a zatim su polegnute. Iako ga je na ocjenjivanje već dao, i za njega dobio najvišu moguću nagradu, Bastijančić ovu seriju malvazije Viaggio lungo namjerava u boci čuvati još godinu i pol, smatrajući da će u 2022. godini dostići vrhunac svojih kvaliteta. Doista dugačko putovanje do vinskih vrhunaca.
Velikozlatna malvazija Viaggio lungo ima 13,85 posto alkohola, boja joj je slamnato-žuta s odsjajima starog zlata, a u mirisu na prvi dojam iskaču arome ananasa, kuhane dunje, borove smole i sušenog cvijeta brnistre - ovako je aromatski portret ovog vina Bastijančiću pomogao složiti njegov suradnik, sommelier Siniša Škaberna.
- Ovo je malvazija s istarske crvenice, originalnost terroirea ogleda se u njezinoj mineralnosti, a zbroj te mineralnosti i njezine svježine rezultira izuzetnom pitkošću. Alkohol se gotovo i ne osjeća, a povrh izuzetne harmoničnosti ovog vina izviruju nježne note kadulje i retroarome ljubičica, kao kod nekih crnih vina!, ushićeno je zaključio Škaberna.
Njihova je sugestija da se ova malvazija servira u velikoj čaši, ne previše ohlađena već na temperaturi od 12 do 14 stupnjeva, uz riblju hranu, tjesteninu s morskim plodovima, bijelim mesom te meke sireve.
Dosljedan svojoj odluci da, ne samo vino, već i masline i sve drugo na svome imanju, proizvodi na potpuno ekološki način, Daniel Bastijančić odiše zadovoljstvom i ponosom što je njegov odabir vrednovan i tako visokim priznanjem iz Njemačke. S još većim ponosom ističe kako mu je, nakon objave rezultata iz Freisdorfa, od organizatora stigao poziv da sa svojim organskim vinima dogodine u ožujku sudjeluje na Paris Wine Cupu, a Siniša Škaberna, koji od Bastijančićevih postignuća u vinogradu i podrumu rado promisli i koji korak dalje, ističe kako ovo nije samo uspjeh vinarije Lunika, već je značaj ovog priznanja s jedne strane u afirmaciji istarske malvazije na svjetskoj sceni ekoloških vina, a s druge strane ohrabrenje i otvaranje puta mnogim drugim istarskim, pogotovo mladim vinarima, koji žele preći na ekološku proizvodnju, ali nisu sigurni što im to donosi.