Na sjeveru Vodnjana je urod jak slab. Mi na tom području imamo oko 1.500 maslina, a nismo dobili ni zrna. Tamo se nije ni isplatilo ići u berbu. U maslinicima u donjem dijelu Vodnjana, u dijelovima koji su u zavjetrini od hladnoće, bure i izloženiji su suncu, prema jugu, Fažani, tamo će biti dobro i kvalitetno ulje, kazao je Belci koji ima 3.700 maslina na 11 lokacija
Berba (Snimio Milivoj Mijošek)
Berba maslina je u punom jeku. Načelna predviđanja bila su da će urod biti znatno slabiji od prethodnih godina, te da će ulje, budući da će ga biti manje, znatno poskupjeti. Ovih dana obišli smo maslinare na Vodnjanštini. Četvorica s kojima smo razgovarali imaju različita iskustva s rezultatima ovogodišnje berbe.
- Moram priznati da je godina bila loša, ali siguran sam u kvalitetu svoga ulja, bez obzira što je nije pratila kvantiteta, počinjemo razgovor s poznatim istarskim maslinarom Liviom Belcijem.
Kvalitetu ulja definirat će ispitivanje na institutu, no Belcija iskustvo, bez obzira na količinski podbačaj, ne vara.
- Masline su bile zdrave, vrijeme za berbu je bilo odlično, te je dobro ulje već u bačvi. Bitno je to što smo pogodili optimalno vrijeme branje. Problem je što je maslina manje. Doživjele su temperaturni šok u travnju i umjesto cvatnje, maslina se odlučila na lišće. To je pogodovalo manjku uroda, pogotovo u pojedinim zonama, ustvrdo je Belci.
Na sjeveru ni zrna
Obitelj Belci ima oko 3.700 maslina na 11 lokacija.
- Na sjeveru Vodnjana je urod jak slab. Mi na tom području imamo oko 1.500 maslina, a nismo dobili ni zrna. Tamo se nije ni isplatilo ići u berbu. U maslinicima u donjem dijelu Vodnjana, u dijelovima koji su u zavjetrini od hladnoće, bure i izloženiji suncu, prema jugu, Fažani, tamo će biti dobro i kvalitetno ulje, kazao je Belci.
Da će cijena maslinovog ulja porasti nakon ovogodišnje berbe, zna se već neko vrijeme. No, Belci kaže da ključni razlog nije slabiji urod, nego rast cijena cjelokupnog repromaterijala.
- Boca, čep, etiketa, sve ono što nema direktne veze s uljem je poskupjelo, najmanje zapravo košta ono što je u boci, a to je najvažnije. Pogotovo kad govorimo o šampionskim i extra djevičanskim uljima. Cijene će rasti od 30 do 50 posto, ali najvažnije vrijednosti, posebice vezane s našom kuhinjom, su u mladom ulju, kazao je Belci.
Andrea Lupieri koji se također može pohvaliti vrhunskim uljima, proveo nas je kroz svoje maslinike. On pak nije krio zadovoljstvo urodom.
- Dobro smo brali. Urod je minimalno manji nego prethodnih godina, zadovoljni smo. Manjak u količini nadoknadio je veći randman, pohvalio se Lupieri. - Plodovi su stvarno bili lijepi, kvaliteta je odlična. Imamo devet tisuća ulika i očekujemo oko četiri tone ulja. Klimatski uvjeti i predio na kojem se nalazi maslinik vjerojatno je imao utjecaj. Kod nas je na par lokacija bilo slabije. Dio na kojem se sada nalazimo, Campi bieni, je prema moru, jugozapadno od Vodnjana. Pupovi su ovdje ostali zaštićeni od onog snijega u travnju, kazao je Lupieri i poručio da neće mijenjati cijenu ulja.
Stanko Rojnić, maslinar čije smo maslinike također posjetili, nalaze se na zapadnom dijelu vodnjanštine koji zovu Sveta Marija. On ima oko 500 stabala i relativno je zadovoljan urodom u odnosu na to kako su prošli neki njegove kolege. Kazao je da je cvatnja ove godine malo kasnila, bila je tek u lipnju i cvijet je izgorio.
- Mislim da je naš urod oko 50 posto manji nego prijašnjih godina. Imamo oko tri i pol tone, a u normalnoj berbi to bi bilo oko sedam tona, pa vi procijenite. Što se cijene tiče, rast će, ne znam točno koliko, ali nekih dvadesetak posto sigurno. Ja prodajem isključivo rinfuzo. Litra je do sada bila sto kuna, sada će biti oko 120, ne više, kazao je Rojnić.
- Za iduću godinu se možemo pomoliti Bogu i nadati najboljem, zaključio je Rojnić.
Maslinici Oio Vivo puni
Maslinici koje obrađuje skupina maslinara objedinjenih u Oio Vivo nalazi se na Vodnjanskoj cesti. Tamo se mogu vidjeti vrijedni berači koji koriste najmoderniju tehnologiju za branje.
Velimir Jurić, član Uprave, dočekao nas je dok je sam nadgledao branje.
- Mi smo ubrali nešto malo više od pola, idemo prema kraju. Imamo oko 400 tona maslina i biti će 55 tona ulja. Kod nas je to puno više nego prošlih godina. Berba će trajati još nekih desetak radnih dana, ovisno o vremenu. Naša žižolera je i dalje najbolja i specifična, biti će i nje. Mikrolokacija je svakako utjecala na takav ishod. Stvarno jako puno radimo oko naših maslina. Doduše, i drugi rade oko svojih, ali im klima nije pogodovala. Uletjeli su u žrvanj; od smrzavanja pa do izgaranja cvijeta prošlo je malo vremena. Nekome se desilo jedno, nekome drugo, pojasnio je Jurić.
- Nećemo ići na drastično povećanje cijena, bit će u skladu s inflacijom. Sve je poskupjelo. Mi, primjerice, za obradu nasada trošimo više od 10 tona euro dizela, kazao je Jurić.