PRIVATNO PODUZETNIŠTVO Vodu plaćaju kao zlato ili kradu s groblja

UHODAN BIZNIS U OPĆINI MARČANA: Mještani preprodaju vodu vikendašima deset puta skuplje od cijene "špinovače" KUBIK SE PLAĆA ČAK 150 KUNA!

| Autor: Zvjezdan STRAHINJA
ilustracija

ilustracija


Redukcije nema, vodu uredno plaćam, mogu je pustiti i da teče nizbrdo ako želim. Ako meni dođe vikendaš i zamoli me da mu napunim kanistar od 10 ili 20 litara, ja ću mu ga napuniti. A ako pusti 20 ili 500 kuna u znak zahvale, to je njegova stvar, kaže naš sugovornik koji nije želio reći nije prodaje li vikendašima vodu 

 

Preprodaja vode vikendašima na marčanskom priobalju postala je, kako čujemo, uhodan biznis mjesnih "poduzetnika". Vlasnike i korisnike bespravno izgrađenih objekata na obali od Krničkog Porta do Kavrana, sada već i mnogih legaliziranih, ali bez priključka na mrežu, vodom opskrbljuju lokalci i to, navodno, po cijeni od 120 do 150 kuna po prostornom metru, što je bar deseterostruko više od cijene kubika špinovače.

Neki tvrde da je riječ o masovnoj preprodaji, ali na terenu nailazimo samo na šutnju i slijeganje ramena u stilu: "Ne znamo ništa o tome". Jednom smo sugovorniku, vjerujući da smo u njemu pronašli preprodavača vode, u startu obećali da mu identitet nećemo otkrivati. Na razgovor smo ga privoljeli, ali ni pod uvjetom anonimnosti nije nam direktno priznao da vodu daje vikendašima za novac. 

Nelegalan biznis 

- Pa ima i trgovine u kojima se ljudi opskrbljuju vodom, kupuju vodu sa špine. Redukcije nema, vodu uredno plaćam, mogu je pustiti i da teče nizbrdo ako želim. Ako meni dođe vikendaš i zamoli me da mu napunim kanistar od 10 ili 20 litara, ja ću mu ga napuniti. A ako pusti 20 ili 500 kuna u znak zahvale, to je njegova stvar, priča nam sugovornik. Kaže da se vikendaši opskrbljuju i po grobljima, posebno u Krnici, te da je voda tražena roba u selima iznad cijele marčanske rivijere, u Peruškima, u Pavićinima...

Ta je istočna obala Istre, poznato je, puna bespravne gradnje. Sjećamo se rušenja bespravnih objekata ispod Kavrana i Peruški proteklih desetljeća, u međuvremenu je zakon o legalizaciji omogućio mnogima i da zadrže svoje kuće na korak od mora, ali neki zidaju i dalje, ne obaziru se na rokove u postupku legalizacije i na zakon. S vremenom su i prohtjevi za vodom postali sve veći i veći.

OPŠIRNIJE U TISKANOM I GLAS ISTRE PDF ONLINE IZDANJU

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter