Učenici s mentorima uz novi električni karting (L. JELAVIĆ)
Sve je bilo spremno prije završnog ispita, a po svim proračunima vozilo može dostići brzinu od čak 120 kilometara na sat, ali je zbog sigurnosti stavljena blokada i brzina ograničena na 80 km/h
Nakon što su prošle godine maturanti Gospodarske škole u Bujama, budući automehaničari, za svoj završni rad izradili karting vozilo, koje se koristi za utrke na karting stazi, te rekonstruirali legendarni traktor "Tomo Vinković", koji je registriran i koristi se u poljoprivredi, s takvom praksom nekoliko maturanata nastavilo je i na kraju ove školske godine, primjenjujući znanje i vještine stečene tijekom školovanja.
Učenici Endi Krastić i Roni Sirotić su, pod vodstvom mentora Saše Stikovića, izradili i prezentirali električno karting vozilo. Izradili su konstrukciju, te spojili sve potrebne mehaničke i električne dijelove vozila.
Konstrukcija je izrađena od kvadratnih cijevi, izradili su pogonsku osovinu na koju su kočioni disk, zupčastu remenicu, ležajeve i druge dijelove. Isto su napravili i s upravljačkim mehanizmom, poštujući sve tehničke i sigurnosne uvjete. Nakon mnogo posla i ugradnje potrebni dijelova, na karting vozilu je montiran električni DC motor snage 6,6 Kw. Sve je bilo spremno prije završnog ispita, a po svim proračunima vozilo može dostići brzinu od čak 120 kilometara na sat, ali je zbog sigurnosti stavljena blokada i brzina ograničena na 80 km/h. To će se vozilo naći na nekoj od karting staza u Istri.
Zanimljiv rad predstavio je učenik Anton Legović koji je prenamijenio ručne kariole u mehaničke. On je, pod vodstvom mentora Igora Vivode, iskoristio motor legendarnog Tomosovog automatica A5 snage 2 Kw, a stari bicikl je iskorišten za konstrukciju, uz sitne prepravke, koristeći i osovine bicikla i na njih montirani kotači.
Učenik Alan Knapić je, pod paskom mentora Igora Vivode i Saše Stikovića, rekonstruirao stari diesel motor Forda iz 1986. godine, odbačenog u masliniku. Vozilo je bilo zapušteno, puno korozije, s neispravnim mehaničkim i električnim dijelovima. Ali upornošću i željom da se vozilo stavi u pogon, stari motor je u školskoj radionici rekonstruiran, zamijenjena je većina dijelova, a uporni Alen je obnovio i zapušteni Ford. U školskoj radionici zajedničkim snagama repariran je i stari motor traktora koji je vraćen "u život" i moći će poslužiti za rad u polju.
- Ovo je dobar nastavak prošlogodišnjih angažiranja naših učenika na izradi vozila, a ovakvi radovi povezuju teoretska i praktična znanja na konkretnim poslovima iz prakse. Znanja stečena kroz školovanje omogućuju učenicima praktično učenje i širenje znanja i vještina, što će im koristiti u daljnjem radu. Na ovaj način učenici kroz proces školovanja ulažu u sebe i usvajanjem potrebnih znanja i vještina spremaju se za tržište rada. Ovi i drugi učenici sigurno će raditi u struci i nakon položenog završnog i pomoćničkog ispita, te nakon dvije godine rada u struci mogu polagati majstorski ispit i tako otvoriti svoj obrt, kaže nastavnik strukovnih predmeta strojarstva u toj školi Saša Stiković.