Dok se sindikati na nivou države bore za povišice, sestrama Saniteta u Istri smanjen je koeficijent, plus ukinut je novac koji Istarska županija uplaćuje Domovima zdravlja sa namjenom da se isplati sestrama
Djelatnici Saniteta IDZ-a za rujan su dobili osjetno manje plaće (snimio Dejan ŠTIFANIĆ)
"Smanjili su nam koeficijente. Plaća je za oko tisuću kuna manja, plus ne isplaćuju nam dodatak koji Županija uplaćuje za djelatnike Saniteta. Domovi zdravlja prime novac, ali nam ga ne proslijede. Ovaj mjesec smo dobili prvu umanjenu plaću". Ovo je samo jedna od priča djelatnika Saniteta Istarskih domova zdravlja kojima je smanjen koeficijent, a time i osobni dohodak već za rujan, unatoč tome što je Istarska županija, prema navodima djelatnika, još u siječnju IDZ-u isplatila nešto manje od pola milijuna kuna što je iznos namijenjen upravo njima.
Koeficijent medicinskim sestrama i tehničarima umanjen je s 1,06 na 0,95, a vozačima s 0,95 na 0,90, kažu djelatnici. Nekima su plaće za rujan umanjene za 750 kuna, a nekima za čak 1.300 kuna. U javnost, vele, ne bi htjeli izlaziti imenom i prezimenom jer žele sačuvati svoje radno mjesto, ali žele da se čuje njihova priča.
"Dok se sindikati na nivou države bore za povišice, sestrama Saniteta u Istri smanjen je koeficijent, plus ukinut je novac koji Istarska županija uplaćuje Domovima zdravlja sa namjenom da se isplati sestrama. Županija i dalje uplaćuje novac koji Istarski domovi zdravlja zadržavaju sebi", tvrde zaposlenici. "Istarski domovi zdravlja su se dobro okoristili našim novcima. U ovako teškoj situaciji kakva vlada u državi, ovakav potez je katastrofa", kažu zaposlenici Saniteta.
Da je smanjen koeficijent medicinskim sestrama i tehničarima zaposlenima u Sanitetu IDZ-a potvrdio je i njihov ravnatelj Ante Ivančić koji tvrdi da je taj koeficijent određen Uredbom Vlade te da ne ovisi o financijskom stanju ustanova.
"Radi se o smanjenju od 500 do 700 kn mjesečno neto, ovisno o godinama staža, olakšicama i rasporedu rada vikendima", naveo je Ivančić na upit o iznosu smanjenja plaća. Nije, međutim, odgovorio na pitanja koliko je medicinskih sestara i tehničara zaposleno u 40 sanitetskih timova niti kolika je bila njihova dosadašnja prosječna plaća.
Na upit je li riječ samo o smanjenju koeficijenta ili je ukinut i neki dodatak, ako ga je bilo, Ivančić je istaknuo da je riječ samo o smanjenju koeficijenta. "Istarska županija ne sufinancira Istarske domove zdravlja. Županija financira posebne, točno definirane programe", naveo je Ivančić ne definiravši o kojim se točno definiranim programima radi.
Na pitanje kako je moguće da je prije nekoliko mjeseci plaća vozača u Sanitetu bila iznad državnog standarda, a sada se uredbom Vlade izjednačavaju plaće medicinskih sestara i tehničara u Sanitetu, iako je u Istarskoj županiji uvijek vladao nadstandard u odnosu na druge krajeve države, Ivančić je odgovorio da su plaće vozača u sanitetskom prijevozu Istarskih domova zdravlja bile više nego u većini drugih ustanova u RH zbog toga što u Uredbi o koeficijentima nije postojao koeficijent vozača sanitetskog prijevoza, nego samo koeficijent vozača ili vozača na hitnoj pomoći.
"Mi smo smatrali da u tom slučaju vozač sanitetskog prijevoza treba imati viši koeficijent, budući da je njegov posao blizak poslovima vozača HMP-a, a povremeno voze i hitne pacijente po nalogu HMP-a. Definiranjem koeficijenta vozača saniteta mi smo morali uskladiti njihov koeficijent sa Uredbom. Vozači i sestre u sanitetu Istarskih domova zdravlja i dalje primaju plaću po višem koeficijentu za sve sate koje odrade na prijevozima ili dežurstvu kad su na ispomoći HMP- u", naglasio je Ivančić.
Premda medicinske sestre i tehničari, ali i vozači Saniteta tvrde da će se ovakav potez iznimno loše odraziti na nedostatak radne snage u Istarskim domovima zdravlja, koje ionako nedostaje, njihov ravnatelj izražava nade za drukčijom budućnošću.
"Nedostatak zdravstvenih radnika svakim je danom sve veći, a posebno liječnika i medicinskih sestara. Posebno se to osjeća na sjeveru Istre gdje godinama nije zaposlena sestra s područja Umaga, Buja i susjednih mjesta. Posebno nedostaje sestara za rad u stacionarima, gdje je najteži posao, a dodaci na uvjete rada nedovoljno valoriziraju taj rad. Nama je žao što je došlo do smanjivanja plaće jednoj skupini naših zaposlenika, ali se nadam da to neće presudno utjecati na kadrovsko stanje u Ustanovi", istaknuo je Ivančić.
Budući da je Istarska županija isplatila novac kojim se pokriva razlika u koeficijentima, zanimalo nas je zbog čega su se Istarski domovi zdravlja odlučili na isplatu manje plaće već u ovom periodu godine. Naime, Sporazum između Istarskih domova zdravlja i Županije na snazi je još od 25. studenog 2011. godine. U svibnju ove godine Istarska županija i IDZ potpisali su ugovore ukupne vrijednosti 745,9 tisuća kuna, a taj iznos Županija godišnje izdvaja iz proračuna za istarske domove zdravlja. Od pet ugovora, najveći iznos od 490 tisuća kuna išao je upravo Sanitetu.
Ravnatelj Ivančić odgovorio je da Županija ne financira razliku u plaći, nego rad sanitetskog prijevoza Hitne medicinske pomoći, što uključuje rad subotom, nedjeljom, blagdanom, pripravnost noću za potrebe hitnih sanitetskih prijevoza, kao i prijevoze iz OB Pula u KBC Rijeka.
"Sredstva koja uplaćuje Istarska županija pokrivaju oko 30 posto troška takvog rada, a ostatak pokrivaju Istarski domovi zdravlja iz vlastitih prihoda", zaključio je Ivančić.
Upitali smo Istarsku županiju uplaćuje li se iz proračuna iznos namijenjen dodatku na plaće medicinskih sestara i tehničara u sanitetskom prijevozu i je li istina da je Županija još u siječnju uplatila iznos koji pokriva razliku u koeficijentima. Iz kabineta župana Borisa Miletića potvrdili su da Sporazumom iz 2011. godine Istarska županija iznosom od 490 tisuća kuna godišnje sufinancira rad sanitetskog prijevoza vozilima istarskih domova zdravlja za pacijente po pozivu Hitne medicine i to u vrijeme zauzetosti timova HMP-a.
"Navedena sredstva su namijenjena i za pokrivanje dijela razlike u koeficijentu djelatnika. Time se osigurava viši standard pružanja zdravstvene zaštite na području Istre, kroz pravovremeni prijevoz pacijenata na bolničku skrb i istovremeno rasterećenje timova hitne medicinske pomoći i njihovo oslobađanje za odaziv na hitne intervencije", naveli su iz Kabineta župana te najavili da će župan Boris Miletić uputiti "zahtjev za hitnim sastankom Upravnom vijeću IDZ-a da bi se još jednom preispitala donesena Odluka o smanjenju koeficijenata".