Najava da bi British American Tobacco (BAT) mogao zatvoriti Tvornicu duhana Rovinj u Kanfanaru te svoju proizvodnju zbog nepovoljne poduzetničke klime u Hrvatskoj preseliti negdje drugdje, u Istri, ali i ostatku Hrvatske, može se reći da je izazvala, unatoč patetici, upravo šok i nevjericu. Ta je tvornica opravdano sinonim za uspjeh, odlične poslovne rezultate, pravodobnu prodaju prije točno pet godina, zadržavanje punog broja zaposlenih i jedna je od rijetkih čiji je osnovni proizvod gotovo 100 posto domaći i u velikom postotku izvozni. Naravno da se sada postavlja pitanje što je nagnalo BAT, kad se sve ovo uzme u obzir, da otvoreno procjenjuje alternativne lokacije za nastavak proizvodnje.
BAT je, i to je ključna činjenica, nezadovoljan određenim aspektima poslovanja te već dulje vrijeme traži otvorenu komunikaciju s hrvatskim vlastima kako bi se situacija oko njihove inferiorne pozicije najprije komunicirala, a potom vjerojatno i dovela u određeni balans koji bi toj tvornici, s više od 500 zaposlenih u Istri i još 700 angažiranih OPG-ova u Podravini gdje se proizvodi duhan, zagarantirao prihvatljive uvjete rada i obveza prema državi.
Zanimljivo je i krajnje neuobičajeno da sveopća podrška BAT-ovom opstanku u Istri postaje apsolutno nadstranačko pitanje. Brojni političari, a još više i gospodarstvenici iz realnog sektora, svjesni su važnosti kanfanarske tvornice ne samo za Istru, nego i za punjenje državnog proračuna u koji se iz cigaretnog biznisa slijevaju toliko nužne milijarde kuna.
Saborski kandidat SDP-a Peđa Grbin kaže da je upravo BAT svojim poslovnim rezultatima dobar primjer koliko je Istri potrebna diversifikacija gospodarstva i koliko je bilo nerealno očekivati da Istra može preživljavati uglavnom od Uljanika i turizma.
"Nakon krize s Uljanikom, i sad još s reduciranim turizmom zbog korone, smrt još jednog takvog gospodarskog subjekta kao što je BAT za Istru bi bila jednaka katastrofi. Bez obzira što oko duhanskog biznisa mogu postojati neke etičke dvojbe, činjenica je da je TDR-ova cigareta u Hrvatskoj postala endemski proizvod! Ne znam, doista, imamo li mi u Hrvatskoj bilo što drugo što se kod nas proizvodi od naše, izvorne sirovine, duhana u ovom slučaju, pa do našeg, krajnjeg, završnog proizvoda, cigarete u kanfanarskoj tvornici. Ta cigareta hrani, u Istri i ostatku Hrvatske, gotovo 1.500 obitelji puta četiri njihova člana… Pa to je oko 6.000 ljudi! Hrvatska si, posebno u ovom trenutku, ne može dozvoliti izgubiti takvu tvornicu.
Pred nama je zbog (post)koronakrize vjerojatno gašenje tisuća radnih mjesta, država će morati upumpavati milijarde kuna u sprječavanje potpune propasti i spas barem dijela radnih mjesta, a mi bi istodobno trebali mirno promatrati kako iz takve Hrvatske zauvijek odlazi tvornica koja godišnje na ime poreza i trošarina državi plaća oko 3 milijarde kuna! Iz svega onoga što je poznato, ako je razlog za odlazak BAT-a iz Hrvatske znakoviti muk iz Ministarstva financija i jedna čudna trošarinska politika, poručujem BAT-u neka se do donošenja konačne odluke strpe! Nova Vlada, na čelu s premijerom Davorom Bernardićem, imat će daleko više sluha za gospodarstvenike, posebno one poput BAT-a koji se u Hrvatskoj bave proizvodnjom i izvozom 100 posto hrvatskog proizvoda", kaže Peđa Grbin.