Batana sa jedrom na regati
U tijeku je preuređenje Ekomuzeja Kuća o batani na rovinjskoj rivi, preko puta Velikog mola. Muzej posvećen najstarijem rovinjskom plovilu batani, koji je dobio brojne svjetske i domaće nagrade, otvoren je 2004. godine. U međuvremenu tehnologija prikaza muzejske građe je toliko uznapredovala da je osmišljen novi, moderni interpretacijski koncept, koji će na skučenom prostoru prikazati ne samo bogatu maritimnu povijest Rovinja već i cjelokupni akvatorij i priobalje.
Prostor muzeja zaprema tek stotinjak kvadrata. Nastao je u dvije prostorije u prizemlju i na katu stare zgrade iz 18. stoljeća, u kojoj su živjele obitelji pomoraca i obrtnika. U 20. stoljeću ovaj je prostor bio dio logistike gradske luke, u kojem su u predahu između teških radova iskrcavanja tereta sa brodova boravili lučki radnici.
- S preuređenjem muzeja započeli smo krajem 2019. Uz građevinske radove i obnove vodovodnih do sada smo postavili nove elektro instalacije, kao i one za multimediju.
Cjelokupan projekt preuređenja muzejskog postava vrijedan je dva milijuna kuna. Multimedijalna oprema nabavlja na preko programa Culturecovery Interreg Central Europe Europske unije. Grafički dizajn financira se preko drugog EU projekta Arca Adriatica Interreg Italy - Croatia. Dobili smo i potporu Ministarstva kulture, a preostali dio pokrit će se kreditom koji će podići udruga Kuća o batani, koja vodi ne samo muzej već i druge djelatnosti vezane za brodograđevnu, ribarsku i eno gastronomsku baštinu, pa ostvaruje određene prihode. Kreditom ćemo pokriti i uređenje novoga spacija, koji će se sada nalaziti u Ulici Arnolongo, podno crkve sv. Eufemije. Konoba koju sada uređujemo je u vlasništvu grada, a ima vrata okrenuta moru, pa je kao stvorena za ulaz izletnika sa mora, kaže predsjednica udruge Kuća o batani Nives Giuricin.
Kao i u slučaju prve inovativne postave iz 2004., koja je odradila 15 godina i novi koncept muzeja osmislio je poznati rovinjski arhitekt Aleksandar Paris. U ulaznom dijelu i dalje će se nalaziti suvernirnica, a uz nju dio posvećen batani i tradicionalnoj brodogradnji. U prolazu prema središnjem dijelu prizemlja biti će interaktivni zid na kojem će se moći vidjeti trenutni meteorološki parametri na moru i lokacije vezane za glavne znamenitosti Rovinja.
U središnjem dijelu će se uz pomoć najmodernije vizualne tehnike moći pratiti četiri povijesne teme čije su poveznice batana i more. Riječ je o temama o tradicijskoj brodogradnji, krajoliku rovinjskog arhipelaga, kulturi svakodnevnice i legendama i vjerovanjima vezanim uz more. Kreće se iz vremena kada je batana bila sredstvo za rad i preživljavanje do razvitka turizma, kada je uglavnom služila za odlazak na kupanje.
Na katu će se nalaziti prostor Centra za dokumentaciju maritimne kulture. Na zidovima uz stepenice i na dijelu kata koji je uređen kao paluba broda biti će također postavljeni ekrani za prezentaciju maritimnih tema te priznanja koje su dobili projekti ekomuzeja i udruge Kuća o batani.
- Projekt rekonstrukcije postava ekomuzeja Kuća o batani je izazovan jer je riječ o ogromnoj povijesnoj građi koju valja predstaviti na samo sto kvadrata prostora. U prvotnoj verziji cijeli je sadržaj bio vezan za batanu, tradicionalnu brodogradnju i mali obalni ribolov. Sa novim audio vizualnim tehnologijama došli smo u mogućnost ispričati brojne storije o Rovinju i njegovom akvatoriju. U djelu ispod ekranskih površina postaviti će se vitrine sa najznačajnijim artefaktima vezanim uz brodogradnju i ribolov, kaže Aleksandar Paris.
Inače, Ekomuzej Kuća o batani djeluje na principima nove muzeologije, pa se njegova organizacija temelji na participaciji lokalnog stanovništva u odlučivanju, promišljanju i realizaciji programa kroz istoimenu udrugu. Kao i dosad, pod koncept ekomuzeja ubraja se i stara gradska luka, koja će poseban značaj dobiti nakon dovršenja izgradnje nove luke kod bolnice.
Time će se, naime, stvoriti uvjeti da se batane i ostale drvene brodice vežu u prvi red, a uz podizanje jedara luka će dobiti nekadašnji izgled, kakav se može vidjeti na starim razglednicama Rovinja. Od osnivanja u programu Ekomuzeja djeluje Mali škver, u kojem je od 2004. izgrađeno ili rekonstruirano 16 batana, koje danas krase povijesnu rovinjsku luku. Osobito su značajna njihova svečana porinuća, oko kojih se okuplja velik broj ljubitelja mora. Sa ovim batanama i drugim tradicijskim barkama sa sjevernog Jadrana, ne samo sa našeg već i talijanskog i slovenskog dijela, u lipnju se priređuje regata starih brodica.
Oko regata i drugih programa udruga Kuća o batani surađuje sa sličnim udrugama sa Kvarnera, otoka Murter, Brač, Hvar i Vis. Zahvaljujući suradnji sa udrugom Vella al Terzo iz Venecije rovinjska batana je prva od naših starih brodica nastupila na povijesnoj Regata Storica, koja prikazuje sjajnu tradiciju brodogradnje i pomorstva Mletačke Republike. Udruga Kuća o batani organizirala je i nastup viške falkuše na ovoj regati duž venecijanskog Canale Grande, kojeg prati velik broj gledatelja.
Kad je riječ o ribarskoj tradiciji udruga organizira večernji izlet batanama sa feralima oko povijesne jezgre, koji završava u spaciju, gdje se sa majstorom kuhinja Sergijom Ferrarom promovira stara siromašna gastronomija nekadašnjih ribarskih obitelji. Uz to na obali se organiziraju ribarske večeri na kojima nastupaju rovinjski bitinadori, koji pokazuju kako su ribari krpajući mrežu pratili najbolje pjevače glasovima imitirajući zvukove instrumenata.
Nakon preuređenja muzejske postave krenut će se u osposobljavanje batanine radionice, Centra za razvoj kompetencija vezanih uz staru brodogradnju, koji će biti lociran u starom Škveru. U sklopu ovog muzeja djelovati će i radionica za izradu modela i jedara starih brodova koju vodi poznati jedriličar i brodograditelj Alvise Benussi. Konceptualno i prostorno Ekomuzej Kuća o batani izlazi i iz ovih okvira, pa praktički predstavlja cjelokupni rovinjski akvatorij i priobalno područje, posebno starogradsku jezgre.
- Iako je stalni postav zatvoren muzej privremeno djeluje u prostoru koji je do preseljenja koristila Lučka uprava, pod arkadama zgrade stare pošte na rivi. Tako smo za trajanja rekonstrukcije obavljali svoje uobičajene 'vanjske' aktivnosti. Dapače, u tijeku su i novi projekti, koji će dodatno oplemeniti naš muzej. Upravo smo u siječnju implementirali mobilnu aplikaciju kojom se na virtualan način može upoznati dio naših istraživanja maritimna baštine Rovinja, kojeg su zbog povezanosti sa morem nazivali Popolana del mare, u prijevodu Pučanka mora, kaže viša kustosica eko muzeja Tamara Nikolić Đerić.
Virtualna Batanina baštinska šetnja vodi posjetitelje kroz 20 maritimnih točaka Rovinja. Uključuje točke koje je šetnjom moguće razgledati na kopnu, ali i one za čije je istraživanje potrebno otisnuti se na more. Za one koji ne mogu do Rovinja aplikacija nudi mogućnost istraživanja i iz vlastitog doma. Audio, video i tekstualni opisi lokacija i aktualne snimke rovinjskog fotografa Dalibora Talajića vodi virtualne posjetitelje ulicama ovog ribarskog gradića. Arhivski vizualni materijali oživljeni tehnologijom proširene stvarnosti omogućuju pogled na Rovinj kakav je nekada bio. Posebna vrijednost aplikacije ogleda se u korištenju lokalnog rovinjskog dijalekta 'ruvignis' putem zabilježenih anegdota, navođenjem toponima i korištenjem izvornih rovinjskih glazbenih podloga.