Jubilarnim, petim Međunarodnim festivalom pljočkanja, Istarski pljočkarski savez potvrdio je da svi postignuti rezultati posljednjih godina nisu slijed slučajnosti nego rezultat kontinuiranog i vrlo predanog rada. Dokazao je, uz ostalo, da tradicijske igre mogu lokalnoj zajednici donijeti napredak te da mogu biti i turistički zanimljive
Međunarodni festival pljočkanja u svom je petom, jubilarnom izdanju, s nekoliko povezanih, ali različitih događanja, među ostalim i sastankom konzorcija međunarodnog projekta Opportunity, pretvorio Svetvinčenat u pravu europsku prijestolnicu tradicijskih igara i sportova. Opportunity Erasmus+ projekt za Hrvatski savez tradicijskih igara i sportova od ogromne je važnosti jer se radi o jednom od najvećih projekata financiranog sredstvima EU putem Erasmus+ programa koji okuplja partnere iz čak šest europskih zemalja te Tunisa.
Cilj projekta je poticanje socijalne uključenosti i rodne jednakosti u formalnom i neformalnom obrazovnom kontekstu primjenom tradicijskih igara i sportova. Na sastancima konzorcija bili su predstavnici svih partnera u projektu osim Tunisa koji zbog situacije izazvane Covid-19 pandemijom nisu mogli biti prisutni, ali se organizator pobrinuo da to bude učinjeno video-konferencijom, prenio je Milivoj Pacenti iz Istarskog pljočkarskog saveza.
Radionice međunarodnog festivala pljočkanja, zbog nepovoljnih vremenskih uvjeta, morale su biti reducirane i razmještene na nekoliko lokacija čime je priredba značajno izgubila na atraktivnosti koju pruža Žlinja u neposrednoj blizini Kaštela. Sve to nije pokvarilo raspoloženje među polaznicima kojima su edukatori predstavili i zajedno s njima igrali različite tradicijske igre.
- S posebnim zadovoljstvom ističemo suradnju s Udrugom slijepih Istarske županije. Oni su se odazvali pozivu da prezentiramo 'pljočkanje na slipo' što je izazvalo oduševljenje među prisutnim gostima. Udruga 'Batana' iz Rovinja predstavila je svoj projekt 'Contrada' koji je objedinjavao različite igre koje su se nekad igrale na ulici, odnosno 'contradi'. Korisnici Društva osoba s invaliditetom iz Rovinja su zajedno s volonterima i voditeljima isprobali sve igre koje su i tom prilikom bile prilagođene njima. Posebno veselje pokazala su djeca iz OŠ Veli Vrh iz Pule, OŠ Marčana, OŠ Svetvinčenat i OŠ Juršići kroz dječji entuzijazam i želju za igrom, prenio je Pacenti.
U sklopu trodnevnog pljočkarskog festivala predstavljen je prvi Zbornik radova sa znanstvenog skupa održanog u Svetvinčentu pretprošle godine te najavljeno izdavanje Zbornika sa znanstvenog skupa održanog prošle godine na konferenciji održanoj online aplikacijom. Prezentaciju su zajednički održale dr. Tamara Nikolić Đerić i dr. Valentina Lapiccirella Zingari istaknuvši važnost izdanja u kontekstu multinacionalne kandidature "Tocatì, International Festival of Street Sports and Games, Shared Programme for the Safeguard of Traditional Sports and Games" za Registar dobrih praksi UNESCO-a u kojem je Istarski pljočkarski savez imenovan predstavnikom od strane Ministarstva kulture i medija Hrvatske.
Održan je i znanstveni skup na temu "Uloga tradicijskih igara i sportova u razvoju lokalnih zajednica kroz održivi turizam". Tema je izazvala značajan interes pa su svoje radove predstavili stručnjaci iz različitih područja istraživanja iz sedam europskih zemalja, a objavit će se u drugoj polovici iduće godine. Skup je koordinirala dr. Jasenka Kranjčević s Instituta za turizam iz Zagreba, a realiziran je uživo i uz pomoć Zoom aplikacije.
U Svetvinčentu je zasjedala i Generalna skupština Europske Asocijacije Tradicijskih igara i Sportova - AEJeST-a na kojoj je bilo prisutno više od 40 predstavnika udruga iz jedanaest europskih zemalja, a omogućeno je bilo i sudjelovanje članova koji nisu mogli doputovati u Hrvatsku i to putem Zoom aplikacije. Otvorenju skupštine nazočili su Rut Carek, glavna tajnica Povjerenstva za UNESCO pri hrvatskom Ministarstvu kulture i medija, Krešimir Šamija, ravnatelj Uprave za sport Ministarstva turizma i sporta, Vladimir Torbica, izaslanik župana Istarske županije i pročelnik županijskog odjela za kulturu i zavičajnost te Dean Perković, načelnik Općine Svetvinčenat koji je pozdravio prisutne istaknuvši predanost općine da nastavi zacrtanim putem zaštite, ne samo nepokretne, već i nematerijalne kulturne baštine te otvorio zasjedanje skupštine predavši riječ predsjedniku AEJeST-a Pereu Lavegi. Izabran je novi Upravni odbor u kojem će i IPS imati svoga predstavnika, Milivoja Pacentia, kao jednog od dopredsjednika asocijacije.
U Žlinji se u sklopu međunarodnog skupa, održao tradicionalni turnir u pljočkanju posvećen 10. godišnjici osnutka IPS-a. Epidemiološka situacija spriječila je dolazak redovnih gostiju iz Crne Gore, Bosne i Hercegovine, Italije i Slovenije, pa su se turniru odzvali domaći pljočkari, petnaest parova, a pobijedili su domaćini Sebastijan Puh i Mauricio Macan iz PK Radigoza.
Pacenti je također istaknuo da je skupština simultanim prevođenjem održana na tri jezika (španjolski, francuski i engleski), međunarodna konferencija na engleskom jeziku, tijekom svih manifestacija odlično je funkcionirao sistem Zoom aplikacije, a manifestacija je bila uživo prenošena live streamom, te će snimke biti dostupne putem društvenih mreža.
Jubilarnom međunarodnom manifestacijom, zaključio je Pacenti, Istarski pljočkarski savez ponovo je dokazao da svi postignuti rezultati posljednjih godina nisu slijed slučajnosti nego rezultat kontinuiranog i vrlo predanog rada. Uz sve navedeno dokazao je da tradicijske igre mogu lokalnoj zajednici donijeti napredak te da mogu biti turistički zanimljive u suradnji s regionalnim turističkim djelatnicima koji za sada ne pokazuju interes.