Putem Student servisa, koji djeluje u sklopu Studentskog centra Pula, Sveučilišta Jurja Dobrile, povremeno i privremeno posao pronalaze redoviti studenti koji studiraju na hrvatskim visokim učilištima i veleučilištima. Studenti zaposlenjem preko Student servisa, prvenstveno ostvaruju zaradu, što je njima najbitnije jer se ipak radi o povremenom zapošljavanju. No, bitno je spomenuti i činjenicu da ostvarivanjem te zarade, studenti postižu kvalitetniji studentski život i u određenoj mjeri rasterećuju obiteljski budžet.
Pravo na rad imaju i maturanti
Osim što svaka kuna dobro dođe, na ovaj se način mladi ljudi kvalitetno pripremaju za sve zahtjevnije tržište rada, ostvaruju prva poslovna iskustva, upoznaju se s radnom okolinom, poslovnim kolegama te počinju graditi svoju karijeru.
Od 15. lipnja pa do 30. rujna tekuće godine pravo na učlanjenje imaju i maturanti koji su u postupku upisa na fakultete. Oni mahom počinju s radom po završetku državne mature, dakle krajem lipnja. Ekonomska situacija kao i troškovi studiranja, koji često obiteljima predstavljaju značajno financijsko opterećenje, ali i želja za većom samostalnošću, poticaj su studentima da vrijeme izvan predavanja i učenja posvete radu.
U tekućoj akademskoj godini dosad se u pulski Student servis učlanilo 1.750 studenata. Još uvijek broj učlanjenja nije u punom zamahu, budući da ispitni rokovi tek predstoje, a traju do sredine srpnja, kada zapravo većina studenata i starta s radom.
- Očekujemo da ćemo do sredine srpnja imati više od 2.800 učlanjenih studenata koji će raditi u ljetnoj sezoni. Posljednjih nekoliko godina evidentno je i značajno povećanje potražnje za studentskim radom. Na tržištu ima sve više poslodavaca koji su u potražnji za sezonskom radnom snagom, a u servis se svakodnevno javljaju upravo zainteresirani za zapošljavanje studenata. Ipak, znatno je veća potražnja za studentskim radom naspram stvarnog broja redovitih studenata koji imaju pravo na rad putem ugovora o djelu. Stoga očekujemo izglasavanje Zakona o obavljanju studentskih poslova kojim će se omogućiti rad i izvanrednim
studentima koji nisu u radnom odnosu. Sukladno tome, došlo bi do znatnog povećanja raspoložive studentske radne snage. Dakle, proizlazi da veća potražnja omogućuje studentima i izbor samog posla, no diktira i visinu satnice, odnosno u konačnici i ukupnu zaradu studenata, kaže nam voditeljica Student servisa Dragana Belas. (Sandra ZRINIĆ TERLEVIĆ, snimio Danilo MEMEDOVIĆ)
OPŠIRNIJE U TISKANOM I ONLINE IZDANJU