Mlada znanstvenica iz Poreča

STELLA GLAVINA Dobitnica nagrade za najviša postignuća na studiju biokemije u Notthinghamu: "Mlada sam i ne žuri mi se. Imam velike snove i trebam skužiti kako ih postići"

| Autor: Lara BAGAR

Nagradu sam dobila na temelju visokih ocjena u svim predmetima kroz sve tri godine studiranja, dodatnoj diplomi koja mi je dodijeljena po završetku izborne godine te prakse koju sam odradila u laboratoriju u Španjolskoj gdje sam radila na ispitivanju lijeka za rak pluća

 

Porečanka Stella Glavina na Sveučilištu u Notthinghamu (Nottingham Trent University) u Velikoj Britaniji nedavno je osvojila nagradu za najviša postignuća na studiju biokemije. Veliko je to akademsko priznanje za 26 -godišnju Porečanku koja je početkom mjeseca okončala studij na ovom prestižnom fakultetu koji je ugledni "The Guardian" uvrstio na 12. mjesto ljestvice najboljih britanskih Sveučilišta.

- Većina fakulteta u Britaniji, a mislim i u svijetu, daju priznanja svojim najboljim učenicima. Pretpostavljam da se, kao i na Nottingham Trent Universityju, takva priznanja dodjeljuju za svaki smjer. Moj smjer je kombinacija biokemije i mikrobiologije. Biokemijski dio mog studija je uglavnom fokusiran na genetiku i proteomiku ljudskog tijela, dok se mikrobiološki dio, naravno, odnosio na mikrobe, ili kao uzročnika bolesti ili njihove industrijske uporabe u proizvodnji lijekova ili ekološke upotrebe te naravno, sve se to podučava uz naglasak na povezanost između ova dva polja.

Moje je Sveučilište meni dodijelilo takvu nagradu za smjer bioloških znanosti koje ima 250 studenata na mojoj godini, na usmjerenju biokemije i mikrobiologije, biomedicinskih znanosti i ekologije. Nagradu sam dobila na temelju visokih ocjena u svim predmetima kroz sve tri godine studiranja, dodatnoj diplomi koju mi je dodijelio fakultet po završetku izborne godine prakse koju sam odradila u laboratoriju u Španjolskoj gdje sam radila na ispitivanju lijeka za rak pluća, ali zahvaljujući mojem trudu kao predstavniku smjera te suradnji s odborom smjera i fakulteta te mojeg sudjelovanja (uz druge predstavnike svih godina i usmjerenja) na sastanku s Royal Society in Biology koji je rezultirao u akreditaciji našeg smjera sa strane te organizacije kao priznanje visoke kvalifikacijske sposobnosti koju naš smjer pruža, objašnjava Stella Glavina, Porečanka s friškom diplomom NTU Sveučilišta koje slovi kao najzelenije u Velikoj Britaniji. 

Nema bolonjskog sustava

Njezina trenutna kvalifikacija je Bachelor of Science, a stekla ju je nakon tri godine završenog studija na području biokemije i mikrobiologije i jedne godine prakse.

- U Velikoj Britaniji stvari funkcioniraju malo drugačije, oni ne rade po bolonjskom sistemu obrazovanja. Dakle, ne moram odmah ići na 3+2 godine kao što je to standard u Hrvatskoj te se smatra da imam kvalifikaciju već sa te prve tri godine. Sa BSc mogu raditi kao tehničar u laboratoriju ili asistent u znanstvenim projektima, ali ne mogu voditi svoje projekte, za to mi trebaju više kvalifikacije, objašnjava ona.

O studiju u Velikoj Britaniji ima puno riječi hvale. Uvelike se razlikuje od hrvatskih sveučilišta.   "Britanski su fakulteti usredotočeni na pružanje mogućnosti svojim studentima da se što više razviju i shvaćaju ih ozbiljno. Ovdje fakulteti ne traju cijeli dan. Ja sam, eto, fakultet imala samo tri, četiri dana u tjednu po dva, tri sata dnevno. Uče nas samo osnove. Ja kao biokemičar u stvarnome svijetu neću trebati fiziku i anorgansku kemiju. To će raditi stručnjaci u tim poljima tako da nas time ne opterećuju", objašnjava Stella Glavina.

Odnos profesora i studenata također se razlikuje od onog u domovini. "Profesori ovdje slušaju svoje učenike. I u usporedbi sa stvarima koje sam čula od prijatelja na fakultetima u Lijepoj našoj, profesori ovdje nisu autoritet. Ne viču na nas, ne tjeraju nas van jer kasnimo na predavanje. Oni su tu da bi mi trebali znati zašto smo isto tu, i ako želimo izvući najbolje od studija onda ćemo i dolaziti na nastavu i biti pristojni. Ako nećemo - naš problem. I ne tretiraju nas kao djecu ili slično. Od svih sam profesora ovdje doživjela da me tretiraju kao kolegicu, gledaju na nas kao buduće suradnike i tu su od pomoći štogod zatreba. Svi odmah konstruktivno odgovaraju na emailove, spremni su se naći s tobom ako trebaš pomoć i slično", otkriva.

Ne samo studij

Zanimljivo je da, prema riječima Stelle, fakulteti u Velikoj Britaniji više guraju studente da se uz studij bave drugim aktivnostima poput sporta, volontiranja i raznoraznih part time poslova.

- Iako nisu čisto usmjereni na biologiju, to su stvarne životne situacije gdje student može razviti interkomunikacijske i organizacijske vještine. Tako NTU ima preko 180 societyja i sportskih klubova koje organiziraju i vode studenti. Čak i ako nema stvari kojom se želiš baviti, trebaš skupiti minimalno deset ljudi da osnuješ novi society uz financijsku podršku faksa, objašnjava Stella. Ja nisam ništa osnovala, ali sam bila u nekoliko. Probala sam ronjenje i streljaštvo. Bila sam dvije godine u koktel societyju gdje podučavaju miksologiju, jednu godinu sam čak išla na ultimate frisbee. Da, to je sport koliko god nevjerojatno zvuči.

Jedan od najdražih mi je bio Pride society za LGBTQ+ studente koji se puno bavi osvještavanjem studenata o pitanjima seksualnosti, spolova i ljudskih prava na temelju tih statusa," veli o drugačijem segmentu visokoškolskog obrazovanja. Ona je bila predstavnik svog smjera koja je na sastancima odbora predstavljala smjer, što je, veli, vrlo bitno jer na taj način studenti aktivno sudjeluju i uključeni su u odluke oblikovanja smjera, objašnjava ova uspješna i ambiciozna mlada znanstvenica koja je veli, oduvijek znala da će nakon završene opće gimnazije u Pazinu otići studirati negdje vani. Kaže da je treća iz "Jurja Dobrile" koja je otišla u Englesku, gdje ih sad već ima vjerojatno preko 15 samo iz pazinske Gimnazije, od kojih je njih četiri, pet u Notthinghamu.

Od koralja do gena

Hrvatska je pogotovo otpala kad sam zeznula maturu i dobila niže ocjene nego sam očekivala u usporedbi s rezultatima koje sam dobivala cijelu srednju i na prošlim ispitima mature, tako da sam bila poprilično sigurna da ne bih ni upala na biologiju ili kemiju u Hrvatskoj zbog kompeticije i toga da se praktički za faks gleda samo matura. Previše ima naših srednjoškolaca svake godine, a premalo fakulteta koji bi ih primili. Uglavnom, oduvijek sam se zanimala za znanost.

U početku sam htjela biti morski biolog za koraljne grebene. Uvijek su me područja koralja iznimno fascinirala zbog njihovog bogatstva kao ekosistema. Naravno, fakulteti koji su usredotočeni na koralje pretežno su u Australiji što bi značilo da bi mi bilo jako teško doći doma preko praznika, a i skupi su im fakulteti. Odlučila sam onda krenuti jednostavnije, naučiti više osnove biologije, pa ako se još budem htjela baviti morem, mogu nakon toga. Iskreno, zbog mature nisam ni upala na prvi izbor u Engleskoj, već sam u procesu "clearinga", to je nešto poput drugog kruga prijava, stigla na NTU i nisam požalila. Možda kao znanstvenik ne bih trebala reći da je stvar o sudbini, ali tako se čini. Ali, eto, u međuvremenu sam se više zaljubila u genetiku, veli Stella Glavina.

I nije pogriješila. I neće pogriješiti. Stella ima cilj i zna što želi, iako je korona svima pa tako i njoj poremetila trenutne planove. Za sada planira ostati vani jer su mogućnosti razvoja kudikamo veće.

"U sljedeće dvije do tri godine namjeravam otići dalje na magisterij, ali sam odlučila da želim prvo odraditi neke druge stvari. Primjerice, željela bih otići na magisterij negdje izvan Britanije, jer zbog Brexita od 2021. više nemam pravo na sufinanciranje britanske vlade, a isto tako smatram da je studiranje fantastična prilika za putovanje i život u drugim zemljama i kulturama.

Štednja za magisterij

S druge strane, tijekom studiranja u Nottinghamu uvijek sam radila part-time poslove, no svjesna sam da je magisterij teži i zahtjevniji, te sam odlučila da neko vrijeme želim provesti radeći i štedjeti kako bih bila više financijski stabilna kada krenem na magisterij. Dakle, za sada tražim neki niže specijalizirani posao u laboratoriju ili projekt na koji bi me primili tako da skupim nešto više profesionalnog iskustva dok odlučujem što i gdje dalje, kaže i istovremeno zaključuje: "Iskreno, mlada sam i ne žuri mi se nigdje . Imam velike snove i trebam skužiti kako ih postići. Važnije mi je donijeti pravu odluku za moju budućnost nego li je donijeti odmah sada, mudro će. Zbog korone i nesigurnosti s letovima ostaje u Engleskoj. Ima sređene papire i može ostati, a kada krene novi val popuštanja skočit će doma na more.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter