(Snimio Milivoj Mijošek)
Kada je prije godinu dana turska zaklada TIKA odlučila donirati 220 tisuća kuna za uređenje senzornog vrta pulskoj Školi za odgoj i obrazovanje, počeo se realizirati jedan širi projekt ove odgojno-obrazovne ustanove koju pohađaju djeca iz Pule, cijele Istre, ali i raznih dijelova Hrvatske. Naime, kako nam kaže ravnateljica ove ustanove Višnja Popović, ovaj senzorni vrt zapravo je učionica na otvorenom koju su učenici izuzetno dobro prihvatili i upravo stoga bi se trebala proširiti na još jedan dio, trenutno neuređen, za kojeg traže pomoć šire zajednice. U međuvremenu, Grad Pula odlučio im je izgraditi i lift, jer ovu ustanovu pohađaju djeca s raznim vrstama oštećenja, pa i mnoga u invalidskim kolicima.
- Naša djeca ne slijede klasičnu nastavu, nemaju klasične programe, niti udžbenike, već se rad svodi na puno mašte i pomoć specijalnog didaktičkog materijala koji je jako raznolik, ali i jako skup. Priroda je, istina, najbolji didaktički materijal, no naša djeca su zahtjevna i zdravstveno osjetljiva tako da ne možemo prigrliti tu prirodu u najbližoj okolici, već moramo biti u poznatim i kontroliranim uvjetima i zato nam je ova učionica na otvorenom izuzetno važna za njihovu rehabilitaciju i učenje. U nastavku ovog senzomotornog vrta, dobili smo još jedan prostor koji bi trebao biti produžetak ovog, a kojeg smo nazvali 'amfiteatar znanja' i kojeg bi željeli urediti, ali nam treba otprilike 300 tisuća kuna. Mi ne tražimo novac, tražimo ljude, firme, materijal i razne donatore koji bi bili voljni odraditi posao ograđivanja, niveliranja i natkrivanja te opremanja stolovima, stolicama i drugim edukativnim pomagalima uz pomoć kojih naša djeca brže uče, navela je ravnateljica Popović.
I za postojeći senzorni vrt trebali bi im drveni sanduci u koje bi se stavila zemlja i posadile sadnice da bi i to pomoglo u razvijanju daljnjih vještina kod djece, a za to im treba oko 38 tisuća kuna, koje ova škola ipak nema.
- Putem škole nabavljamo određena nastavna pomagala, ali prema prioritetima, a učiteljice potom svaka za sebe najbolje znaju što im u nastavi još treba i zato se javljamo na razne natječaje, pišemo projekte, skupljamo dokumentaciju pa što gdje prođe, nama dobro dođe. Evo, mi kao ustanova sa 62 godine postojanja sada dobivamo i dizalo koje je prijeko potrebno djeci u kolicima. Nakon trogodišnjih priprema, Grad Pula odlučio nas je staviti u prioritete jer sada djecu nosimo u rukama do učionica i na ovoj smo investiciji izuzetno zahvalni. Dizalo, koje bi trebalo biti gotovo do kraja studenog, uvelike će nam olakšati prijenos djece do učionica, navela je ravnateljica Popović.
Inače, u ovu školu ide 78 učenika s raznim vrstama poteškoća, a dolaze iz cijele Istre pa čak i iz nekih dijelova Hrvatske.
- Jako me veseli da smo nekim obiteljima razlog za dolazak i preseljenje u Pulu iz, primjerice, Slavonije ili nekih drugih dijelova. Čuli su, kažu nam, za nas, za naš rad i u obrazovnom dijelu, ali i u rehabilitacijskom, sportskom, kulturnom pa i u svim ostalim životnim segmentima kojima podižemo kvalitetu života učenika i njihovim obitelji. I to nam je jako drago čuti. Međutim, zbog rasta broja učenika, nama će u konačnici trebati proširenje škole koje se može izvesti na ovom dijelu gdje se nalazi vanjsko igralište, koje nam sada nije baš funkcionalno jer je na nezgodnom mjestu, ili je na vjetrometini, ili je previše vruće, ili je prehladno, baš ne služi puno svrsi, a uostalom, ovdje je i bila zgrada koja je srušena u bombardiranju. Kada bi se tu škola nadogradila, dobili bi kvalitetne kabinete, a sve je moguće realizirati i zahvaljujući poticajima svjetske banke koji će biti dostupni za razdoblje od 2021. do 2017. godine. Pripremimo li se kvalitetno, mogli bi i to realizirati i riješiti pitanje ove škole za učenike s teškoćama za idućih nekoliko desetljeća, navela je ravnateljica Popović.