Ukupno će 6.000 kućanstava na području Labina imati mogućnost spajanja, a dostupna brzina za krajnjeg korisnika bit će veća od 1Gbps. Time će biti potpuno svejedno živi li netko u centru Labina, Zagreba ili Rijeke ili pak u bilo kojem od 17 naselja na Labinštini
Montažna kućica u naselju Kature
Zahtjevi za ultrabrzi internet za područje Labina već se mogu podnositi putem aplikacije koju se može naći na www.ruralnetwork.eu/hr/, rečeno je na konferenciji za medije na kojoj su o projektu RUNE govorili Saša Ukić, član uprave tvrtke Rune Crow te voditelj projekta RUNE za Hrvatsku, i Valter Glavičić, gradonačelnik Grada Labina. Naime, Grad Labin se 2018. godine, odlukom Gradskog vijeća Grada Labina, uključio u projekt RUNE, a pridružile su se i sve labinske općine.
Važnost projekta prepoznata je u ravnomjernom razvoju ruralnih dijelova Grada Labina i mogućnosti priključaka na optičku mrežu, odnosno brzi internet. Ova najsuvremenija tehnologija, putem projekta RUNE, u cijelosti financiranim od strane europskih fondova dolazi do kućnog praga. Ukupno će 6.000 kućanstava na području Labina imati mogućnost spajanja, a dostupna brzina za krajnjeg korisnika bit će veća od 1Gbps. Time će biti potpuno svejedno živi li netko u centru Labina, Zagreba ili Rijeke ili pak u bilo kojem od 17 naselja na području Grada Labina.
U naredna dva mjeseca mogućnost spajanja bit će za oko 75 posto predviđenih kapaciteta, a preostali dio, koji se odnosi na dodatne radove, do kraja godine. Saša Ukić, voditelj projekta RUNE za Hrvatsku, objasnio je što je potrebno krajnjem korisniku za uključivanje na svjetlovodnu infrastrukturu.
- Prvi korak je provjera nalazi li se vaša adresa na planu izgradnje, a to se može učiniti pregledom www.ruralnetwork.eu/hr/ te se potom treba prijaviti putem obrasca. Za priključenje na RUNE svjetlovodnu infrastrukturu i izradu unutarnje instalacije obračunava se jednokratni iznos od 750 kuna s uključenim porezom na dodanu vrijednost koji se plaća po predračunu, prije početka radova te uključuje ugradnju svjetlovodnog kabela od ulaza u stan do mjesta svjetlovodne utičnice u vašim prostorijama, duljine do 10 metara i dva proboja, montažu svjetlovodne utičnice te zaključenje svjetlovodnog kabela i ugradnju i spajanje svjetlovodnog mrežnog uređaja. Izvedbu dodatnih svjetlovodnih i drugih instalacija unutar stana potrebno je posebno ugovoriti, rekao je voditelj Ukić.
Dodao je da, u slučaju da je u stanu već implementirana ispravna svjetlovodna infrastruktura, korisniku se naplaćuju troškovi postavljanja aktivne opreme i uključivanja novog priključka na RUNE svjetlovodnu infrastrukturu.
- U tom slučaju korisniku će se naplatiti jednokratni iznos od 450 kuna s uključenim PDV-om koji se plaća po predračunu prije početka radova. Radi se zapravo o promotivnim cijenama jer nakon što je dobio priključak korisnik ima rok od 90 dana da sklopi ugovor s operatorom ili će platiti još 1.800 kuna i time platiti sve troškove instaliranja. Centrala u Labinu broji oko 6.200 korisnika i trenutno je na području Labina položeno više od 90 posto svih cijevi, počeli su se uvlačiti kablovi i ti bi radovi trebali biti gotovi za mjesec dana. Za ona naselja do kojih ne dolaze cijevi niti stupovi, radi se projekt za njihovo postavljanje. Takvih je oko 2.100 korisnika. Pri kraju su radovi na centrali u Kršanu pa će se pokrenuti susjedne općine Pićan i Sv. Nedelja. Svi radovi na Labinštini ukupno bi trebali biti gotovi do kraja 2023. godine, rekao je Ukić.
- Bila je vrlo hrabra ideja ući u ovaj inovativan projekt kojem su se uz Grad Labin uključile i općine Labinštine. Ovaj projekt omogućava ravnomjerni razvoj svakog dijela našeg grada. Oni koji žive u centru do sada su bili privilegirani, jer su operateri zainteresirani za dovođenje brzine signala u područja s većom koncentracijom stanovnika. Sada će svaki dio grada biti pokriven brzim optičkim kablom, a i sami znamo koliko nam je to važno u razvoju turizma, gospodarstva, a posljednjih godinu dana za vrijeme pandemije Covida, i za odvijanje nastave naših učenika koji su vrlo često na online nastavi. Sva sela koja praktički ne bi nikada dobila brzi internet, dobit će istu brzinu kao što je na Trgu bana Jelačića u Zagrebu ili na Korzu u Rijeci. Ovo je projekt na tragu naše namjere da ne razvijamo samo centar, nego sve dijelove Labinštine podjednako, naglasio je gradonačelnik Labina Valter Glavičić.
Istaknuto je kako stanovnici naselja Presika mogu već danas zatražiti priključak na širokopojasnu mrežu, obrazac za prijavu može se ispuniti na mrežnoj stranici tvrtke, ali naselje će obići i prodajni predstavnici tvrtke kako bi građane upoznali s uvjetima priključivanja. Cijeli projekt vrijedan je 55 milijuna eura, ali je Glavičić istaknuo kako Grad Labin izgradnja infrastrukture neće koštati niti kunu jer cjelokupan projekt financira Europska unija.