PROJEKT RUNE

BRZI INTERNET I U RURALNIM DIJELOVIMA ISTRE Prve dvije centrale predviđene su na Liburniji i u Buzetu

| Autor: Gordana ČALIĆ ŠVERKO
Buzet

Buzet


Kod Lovrana je već postavljena jedna centrala i prvi korisnici su spojeni, a druga će se uskoro postaviti u Buzetu. U ožujku se očekuje spajanje prvih korisnika na području sjeverne Istre. Svi oni koji žele biti među prvima mogu se prijaviti na web stranicama RUNE projekta

 Projekt RUNE - Rural Networks, nakon rješavanja administracijskog dijela polako započinje i s realizacijom na terenu. Privode se time kraju pripreme za jedan od značajnih projekata koji će doprinijeti još boljem razvoju unutrašnje Istre. U ožujku se očekuje spajanje prvih korisnika na području sjeverne Istre, a svi koji žele biti među prvima mogu se prijaviti na web stranicama ovog projekta. Pokrenut s ciljem osiguranja ultrabrze širokopojasne svjetlovodne infrastrukture za korisnike u ruralnim područjima Primorsko-goranske i Istarske županije, projekt je vrijedan oko 55 milijuna eura, a provodi ga tvrtka RUNE-CROW. 

Glavni cilj je izgradnja širokopojasne mreže temeljene na tehnologiji kojom će se osigurati pokrivanje ultrabrzim širokopojasnim pristupom više od 100 Mbit/s, odnosno mrežama brzine najnovije generacije koje će dostizati brzine veće i od 1Gbps.

Prve dvije centrale predviđene su na Liburniji i u Buzetu. Kod Lovrana je već postavljena i prvi korisnici su spojeni, a druga će se uskoro postaviti u Buzetu.

- Početkom idućeg mjeseca očekuje se dobivanje građevinske dozvole za centralu u Buzetu. Time će se omogućiti da određeni broj potencijalnih korisnika s područja sjeverne Istre dobije uvjete za spajanje na RUNE mrežu, znači mrežu brzina i do preko 1 Gbps. Izgradnja same mreže započet će sukladno dobivenim građevinskim dozvolama koje tvrtka RUNE-CROW posjeduje. Uz izgradnju nove optičke mreže koristit će se i postojeća optička mreža pružatelja internet usluga sukladno ugovorima, ističe gradonačelnik Buzeta Siniša Žulić, svojevremeno koordinator pri izradi plana razvoja širokopojasnog interneta za unutrašnju Istru.

Širokopojasna internet mreža novi je iskorak u razvoju ruralnog područja, ocjenjuje Žulić. Uz Grad Buzet, projekt optičke mreže u završnoj je fazi i za ostale gradove i općine uključene u projekt, pa tako i za Općinu Lanišće čime će izuzev mjesta Brgudac vjerojatno biti prva općina u Hrvatskoj koja će imati gotovo sto postotnu pokrivenost širokopojasnim internetom. Cilj ulaganja upravo su ruralna područja gdje ne postoji komercijalni interes postojećih davatelja internet usluga.

Zajednički projekt razvoja infrastrukture širokopojasnog pristupa pokrenulo je nekoliko gradova i općina, a gradonačelnici Buzeta, Labina i Pazina te načelnici općina Cerovlje, Gračišće, Karojba, Lanišće, Lupoglav, Motovun i Sveti Petar u Šumi potpisali su u ožujku pretprošle godine s tvrtkom Rune Adria - telekomunikacijska infrastruktura, sporazum o izgradnji širokopojasne internet mreže sljedeće generacije, kojima se ova tvrtka obvezala izgraditi širokopojasnu mrežu i omogućiti pristup širokopojasnom internetu za više od 10 tisuća kućnih adresa, što predstavlja više od 80 posto naseljenih adresa na područjima tih jedinica lokalne samouprave. Naknadno su se pridružili grad Buje i neke općine Bujštine i Labinštine.

Direktor tvrtke RUNE-CROW d.o.o. Saša Ukić kaže kako je projekt za montažu centrale u Buzetu spreman. Čeka se samo potvrda glavnog projekta.

- Paralelno s time krećemo s polaganjem prvog kabela, a taj je od Lupoglava prema Buzetu gdje ćemo se u Lupoglavu spojiti na kabel Bina-Istre. Iznajmili smo dvije niti koje će se onda opet preko Bina-Istre povezati do Matulja na glavnu centralu za Primorsko-goransku županiju i krećemo s gradnjom primarnih agregacijskih mreža i paralelno s time i s izradom prvih priključaka za zainteresirane korisnike. Nakon centrale u Buzetu, sljedeća je centrala u Katunu Trviškom koja će pokrivati Pazin, Motovun, Karojbu, Sveti Petar u Šumi i Gračišće. Slijedi centrala u Kršanu koja će, osim Kršana, pokriti manji dio Gračišća i Svetu Nedelju, kaže Ukić i dodaje da se usporedno postavljaju i centrale u Primorsko-goranskoj županiji.RUNE projekt predviđeno je realizirati u dvije faze. Prvo po postojećoj infrastrukturi, a nakon toga kreće se s projektiranjem i ishodovanjem građevinskih dozvola za one dionice gdje nema postojeće infrastrukture, a za koje treba kopati kanale, postaviti cijevi i izgraditi novi dio mreže, ističe Ukić i dodaje da su, s obzirom da još nisu ni službeno krenuli s gradnjom, zadovoljni iskazanim interesom potencijalnih korisnika, kao i operatera.

- Interes kod operatera, naročito ovih alternativnih, vrlo je velik i mislim da će to biti win-win situacija i za male operatere i za krajnje korisnike koji će dobiti uslugu, kaže Ukić.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter