Topovskim udarima legendarnog sovinjskog kanona i zvonjavom tradicionalnih zvončara, grdih pusta ili štracara, na sjeveru Istre potjerali su zle duhove zime, sve viruse pa time i prijeteći korona virus, i prizvale proljeće kako bi započeo novi prirodni ciklus, baš kao što su to od pamtivijeka radili njihovi preci. Još se jednom potvrdilo da je u maškarama sve moguće pa tako i da Josipa Lisac zahvaljujući svojoj aviokompaniji sleti direktno iz Zagreba na središnji gradski trg u Buzetu i otpjeva himnu. Ekskluzivno za Glas Istre izjavila je da se ne boji nikakvih kaznenih prijava jer uvjerena je da ju je izvela više nego - genijalno!
Najmlađi Toni Prodan
U velikom finalu Buzetskog karnevala, više od tisuću maškara u višesatnom je mimohodu, najmasovnijem na sjeveru Istre, prodefiliralo žilom kucavicom Buzeta, nastavljajući tradiciju koja se prenosi s koljena na koljeno i prenosit će se i dalje sudeći po brojnim malim maškarama, od kojih su neke u mimohodu sudjelovale u naručju svojih roditelja. Najmlađeg sudionika, 1,5-mjesečnog Tonija Prodana, mama Iva i tata Alen dovezli su u kolicima.
Mimohod je okupio sedam velikih maškaranih grupa Buzeštine s brojnim podgrupama i popratnim alegorijskim kolima te pet gostujućih grupa: iz Novigrada, Koromačna, Pusnog društva Cuklar Čabar, iz Buja čija se grupa uklopila u domaće maškare Jedinstvo i konačno, iz Društva Kurentov iz Trnovske Vasi kod Ptuja koji su u Buzet prvi puta stigli kao gosti Slovenskog kulturnog društva "Lipa" Buzet pa je Buzetski karneval ove godine dobio i međunarodni predznak. Svi su oni na pusnu nedjelju nastavili tradiciju mimohoda na Fontani uz povremene prekide dugu najmanje 88 godina, a koja se zadnjih 26 godina održava u kontinuitetu u koordinaciji Turističke zajednice.
Gostujući kurenti, magične etnografske spodobe iz okolice Ptuja, koje tjeraju sve zlo, donose sreću i zadovoljstvo i prizivaju proljeće, predstavili su tradiciju kurentovanja, jednog od najpopularnijih i etnološki najznačajnijh karnevalskih događanja u Sloveniji. Domaće grupe također su parirale slovenskim kolegama, svojim tradicijskim maskama. Ovisno o mjesnim običajima bili su to pust, Ćić, Ćićka, Kurizma, Tri šporki, Mačkare u belo, jajčar, grdi pusti ili štracari, svi ujedinjeni u želji da se očuva i pokaže sve bogatstvo pučkih običaja. Nakon tradicijskih, u trosatnoj povorci izmjenjivale su se suvremene maske.
Maškare Sv. Ivana
U maškarama Svetog Ivana bila su "cela fameja, si zrmani, tete i barbeti", Flistonsi, astronauti, oblaci i duge, miševi, ekipa za suzbijanje korona virusa, tarot karte, pokretna kockarnica. Račičanske maškare Krušvari dovele su Popaje i Olive, Meksikance, gorsku službu spašavanja. Sovinjske mačkare svoje tradicijske sovinjske puste, u odijelima na koje je ručno prišiveno tisuće raznobojnih krpica. Vrpčasta stvorenja koja su od starine na glavi nosila barete od krzna divljači, a u današnje vrijeme zamijenile su je umjetnim krznom. Od suvremenih maski efektna su im bila kinder jaja.
U maškarama Jedinstvo, jednoj od najvećih tradicijskih grupa koja objedinjuje dvjestotinjak mještana iz dvadesetak naselja i sela od Mosta do Prodani i Svetog Donata, bile su tikve, veseli slatkiši, američki marinci, košarkaši, harlem, hipi, krokodili, kurona, otrovna Ivi, Power rengers, Michael Jackson, BUM - Buzetska udruga mladih. Maškare Svetog Martina dovele su pande, Miki Mause, kipove slobode, prodavače slatkiša, Barbike i Kena. Sudionici Ročkih maškara bili su pizza majstori/pizajoli i pokeraške karte, a na Fontanu su doveli i Casino. Skrobarske maškare kao i obično "pomele su" za kraj, ovog puta svojim Indijcima i izviđačima.
Ovogodišnje domaćine karnevala predvodio je pusni gradonačelnik Don Mateo Skrobarić. Maškare su na Fontani izvele i prigodan program kojeg je vodio legendarni Šajeta uz asistenciju direktora Turističke zajednice Harija Vidovića, a potom nastavile obilazak buzetskih sela i naselja da bi pusnu nedjelju proslavile u večernjim satima maškaranom zabavom u Sv. Ivanu.