ilustracija
U apartmanu smo da ne bi ugrozili mog 77-godišnjeg oca. Kad smo došli zagrlili smo ga s maskom na licu i potapšali po leđima, a unuci su ga zagrlili za nogu. Tata je skoro zaplakao. Istovremeno je bio presretan što smo došli, a tužan što se ne možemo pošteno zagrliti. Prokomentirao je. "Kamo ide ovaj svijet". Nakon 14 dana, kada opasnost prođe moći ćemo ga zagrliti, ali ove godine nema ručkova po kućama. Sve ćemo odrađivati vani na moru, na terasi, priča 45-godišnja Gordana
Gordana Kliba, 45-godišnja Puljanka koja već godinama živi i radi u Švedskoj, prije nekoliko dana došla je u svoju rodnu Pulu koju ne propušta posjetiti niti jedno ljeto. Iako u svojoj domovini, ovaj je odmor njoj i njezinoj obitelji, koji čini suprug David i dva sina, drugačiji od ostalih. Prvo zbog korone, a onda posljedično zbog nametnute distance.
Šveđani ostaju doma
Osim toga, Gordana i njezina obitelj jedni su od rijetkih koji su iz Skandinavije krenuli na godišnji u inozemstvo.
"Šveđani ne putuju na odmor u inozemstvo, žele biti blizu svog doma, jer ne znaju jesu li zaraženi. Ako i budu otišli na godišnji odmor, biti će to u Švedskoj, na udaljenosti od dva tri sata od kuće. Iako mi nismo imali karantenu, svi smo još uvijek u karanteni", priča nam na pristojnoj udaljenosti na terasi pulskog Mornara.
Nema rukovanja i uobičajenog grljenja. Novi je to korona, ali i švedski model. Švedska je, naime, u borbi protiv globalne pandemije zauzela drugačiji stav te je u svom pristupu odlučila da neće imati strože karantene, ali da će se život odvijati po nekim pravilima. To znači da nema nikakvih zabava, nema svadbi, nema okupljanja, ali ekonomija i dalje funkcionira. Druženje je na pristojnoj udaljenosti i to je najčešće na otvorenome. U trgovinama, kafićima i na plažama točno je označeno gdje osoba može stati. Sve je definirano, objašnjava.
"Ovdje je jako opušteno. Previše. Mislila sam da će se svi više paziti", prvi je njezin komentar, pomiješan sa strahom, ali i nekim pritajenim olakšanjem. Očekivala je "novu normalu", a ovdje je sve naizgled po starom. Za nju je ovo prvo ljeto bez grljenja, ljeto s "nogom i laktom". Druži se samo s obitelji i rodbinom. Iz mjera predostrožnosti prema najbližima čak su iznajmili bungalov na Verudeli.
"U apartmanu smo da ne bi ugrozili mog 77-godišnjeg oca. Kad smo došli zagrlili smo ga s maskom na licu i potapšali po leđima, a unuci su ga zagrlili za nogu. Tata je skoro zaplakao. Istovremeno je bio presretan što smo došli i tužan što se ne možemo pošteno zagrliti. Prokomentirao je: "Kamo ide ovaj svijet". Nakon 14 dana, kada opasnost prođe, moći ćemo ga zagrliti, ali ove godine nema ručkova po kućama. Sve ćemo odrađivati vani na moru, na terasi", priča 45-godišnja Gordana.
Maske ne, dezinfekcija da
U daljini suprug David, trener Tae kwon doa koji radi sa problematičnom djecom pliva sa mlađim sinom. Stariji sin, Quincy se približava. I on se pazi. Ovaj 14-godišnjak svjetski je prvak u Tae kwon dou u kategoriji do 14 godina i 49 kilograma. Osvojio je to rangiranjem, jer se zbog korone nije održalo natjecanje. U Švedskoj je sve otkazano, priča nam. Život se mahom odvija od kuće. Gordana radi u kadrovskoj službi u općini u gradu Malmo, u odjelu za prosvjetu. Prebaciti se na rad od kuće, odnosno on line, nije bio problem jer je Švedska odavno digitalizirana. Korona nije, kaže ona, uvelike promijenila način rada. Jednom tjedno ide na posao u tvrtku. I škole funkcioniraju slično.
"Osnovna škola je funkcionirala normalno, dok su srednje škole i fakulteti radili on line. Pri ulasku i izlasku u školu svi se dezinficiraju. Maske se nose, koriste ih samo pojedinci. Svaki put kad takneš rukama masku trebalo bi je promijeniti i baciti. Ovdje svi imaju jednu masku koju koriste nekoliko dana, a to samo skuplja bakterije koje ti mogu navući ostale probleme", smatra uz opasku da se u Švedskoj ni rukavice ne koriste, a fokus je na dezinfekciji kako osobnoj tako i okoline.
Mjere su toliko rigorozne da je čak i u najekstremnijim situacijama na prvom mjestu odgovornost i zaštita. Čak ni do liječnika nije tek tako lako doći.
"Nedavno sam slomila prst. Nisam mogla ići na hitnu nego sam morala čekati da odem kod liječnika opće prakse, koji je tek nakon par dana dogovorio pregled u bolnici. U bolnicu nisam mogla ući, liječnik me pregledao na hodniku, objašnjava i nastavlja - ako šmrcaš ne smiješ u školu i na posao. S time se smanjilo opterećenje doktora".
Veliki broj preminulih od korone Gordana opravdava činjenicom da je Švedska populacija među najstarijim i da je nažalost, veliki broj preminulih populacija iznad 90 godina.
"Koliko je takvih umrlo prošle godine i nije nekakva razlika između umrlih od nečeg drugog i korone", mišljenja je. Nadovezuje se time na tezu državnog epidemiologa Andersa Tegnella koji je osmislio švedski odgovor na epidemiju te tvrdi da ima malo dokaza koji povezuju smrtnost s izostankom zatvaranja, te da umjesto toga ukazuju na uvjete u staračkim domovima, decentralizirani zdravstveni sustav i putovanja. Kod putovanja, pri dolasku u Hrvatsku poduzeli su sve propisane mjere koje nitko nije provjerio.
"Na granici smo bili spremni da će nas pitati nešto, podatke. Izvadili smo papire, a ono ništa", pomalo će rezignirano.
Pomoć penzionerima
Puno je ljudi, posebice ugostitelja otišlo u stečaj. Šveđani se, otkriva nam, mahom hrane vani, po restoranima.
"Ako radiš od kuće, onda ne ideš u restoran. A Švedska je poznata po tome da svi idemo na ručak u restorane. Čak 90 posto populacije svakodnevno jede vani. Djeca u školi imaju potpuni obrok", priča o prehrambenim navikama koje su se koronom promijenile. Jede se zdravo, ali kod kuće.
O starijoj populaciji posebno se vodila briga.
"Starim ljudima organizirali su se tako da im donesu obrok pred vrata", kaže da tako funkcionira cijela Švedska.
Iako uživa u opuštenoj atmosferi i dalje se ne može opustiti.
"Govorilo se da Šveđani opušteni, ali kad sam stigla u Hrvatsku, ispalo je da je situacija obrnuta. Ne znam što će vas čekati i u rujnu?", zabrinuto će.