HRVATSKE VODE ISTAKNULE PRIMJERE KVALITETNOG RJEŠENJA

Pula je primjer kako se rješava odvodnja oborinskih voda


U posljednjem broju stručnog časopisa Hrvatskih voda Pula je, uz Zadar, istaknuta kao primjer pozitivne prakse u Hrvatskoj po pitanju uvođenja kvalitetnih rješenja zbrinjavanja oborinskih voda. "U Puli se već nekoliko posljednjih godina, u suradnji isporučitelja vodnih usluga (Vodovod Pula d.o.o.) i tvrtke Starum d.o.o. iz Pule, uspješno radi na uvođenju kvalitetnijih rješenja odvodnje oborinskih voda, koja uključuju kišne vrtove, infiltracijske jarke, infiltracijsko-retencijske lagune, podzemne retencije i drugo. Dio planiranih rješenja je već u funkciji s izvrsnim rezultatima", piše, između ostalog u obrazloženju.

Najmodernija rješenja

Od ostalih primjera pozitivne prakse ističe se i Zadar. Autori ove recenzije su profesori sa zagrebačkog Građevinskog fakulteta, dr.sc. Kristina Potočki i dr.sc. Dražen Vouk, koji su objavili članak pod nazivom "Zeleni gradovi i 'gradovi spužve' - odgovor na ublažavanje poplava u urbanim područjima". Navode i da je potrebno početi primjenjivati pozitivna iskustva Pule u znatno većem obimu i u ostalim gradovima u Hrvatskoj. Kako kažu, problem rješavanja odvodnje oborinskih voda u urbanim sredinama u Hrvatskoj najčešće je potpuno prepušten lokalnim zajednicama. Za kvalitetno rješavanje problema odvodnje oborinskih voda neophodna su velika financijska ulaganja te se gotovo sve lokalne zajednice oslanjanju isključivo na postojeće mogućnosti u sklopu postojećih mješovitih sustava odvodnje.

- Grad Pula već godinama u poslovanje gradske uprave, ali i u infrastrukturu grada, uvodi najmodernija rješenja koja dugoročno doprinose dodatnom podizanju kvalitete života u gradu. Jedno je od takvih rješenja i pilot projekt novog i kvalitetnijeg pristupa u rješavanju problema zbrinjavanja oborinskih voda u urbanim sredinama. Upravo je to razlog zbog kojeg je Pula kao jedan od predvodnika ponovno proglašena gradom čiji primjer trebaju pratiti i ostali hrvatski gradovi, komentirali su i iz pulske gradske uprave.

Zelena infrastruktura

U svom članku autori navode da se sustavi odvodnje oborinskih voda najčešće grade s ciljem učinkovite odvodnje uvjetovanih oborinama u određenom periodu u kojem se ponavljaju. Tako pri pojavi oborina većeg razdoblja ponavljanja sustavi odvodnje ne mogu prihvatiti sve generirane količine oborinskih voda i pojavljuju se plavljenja pojedinih dijelova urbaniziranih područja. Autori zaključuju konstatacijom kako je potrebno početi primjenjivati pozitivna iskustva Pule.

"Šira primjena zelene infrastrukture, uz uvažavanje specifičnih terenskih prilika te multidisciplinaran pristup, garancija je uspješnog te ekonomski, ekološki, tehnološki i socijalno održivog rješavanja problema zbrinjavanja oborinskih voda u urbanim sredinama. Time se ujedno dodatno otvaraju mogućnosti razvoja novih poslovnih prilika u području ekonomije usluga ekosustava. Sve poglede preporuča se usmjeriti u Pulu i Zadar kao pilot projekte novog i kvalitetnijeg pristupa u rješavanju problema zbrinjavanja oborinskih voda u urbanim sredinama te je potrebno početi primjenjivati ova pozitivna iskustva u znatno većem obimu i u ostalim gradovima u Hrvatskoj", zaključuju autori članka. (G. ROJNIĆ)

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter