Vlasnica i glavna pekarica Ivana Keri duže je vrijeme za sebe pravila kruh od prirodnog kvasa. Svatko tko bi ga probao, tražio je još jednu šnitu. Željela je te okuse nekadašnjeg kruha nesebično podijeliti i drugima pa je otvorila malu obiteljsku pekaru šarmantnog naziva* Brašno koje koristi pekara Kolijevka kruha je organsko, pomno birano od malih provjerenih mlinara u Hrvatskoj, koji melju žitaricu na niskoj temperaturi do 40 stupnjeva Celzija
Ako će išta dobro izaći iz ove situacije s korona virusom, onda je to preokret prema domaćem kruhu i kvascu. Bizarni fenomen kvasca zajedno s koronom ući će u noviju povijest. Samoizolacija i socijalna distanciranost pokrenula je trend pečenja kruha kod kuće i opet se na trpezu vratio onaj dobri stari okus domaćeg pečenog kruha. Mnogi će se složiti da ne postoji ništa finije od mirisa i okusa svježeg pečenog domaćeg kruha uz maslac, džem, Nutelle ili sa šnitom mortadele.
Potvrđuju to i neka istraživanja koja kažu kako je miris svježeg kruha jedan od najugodnijih mirisa koje poznajemo. To je taj miris doma, čistoće, topline. Miris, ali i okus je to koji nas nerijetko vraća u djetinjstvo, u kolijevku. Dakle, svi znamo da je kruh najbolji kada ga napravimo kod kuće, ali od te ideje brzo odustajemo jer nemamo vremena ili nismo tipovi od kužine, a to znači da nam se jednostavno - ne da.
Srećom u pomoć uskaču oni koji su svoju ljubav i znanja usmjerili u izradu domaćeg kruha od probranih sastojaka. U moru pekara na svakom koraku, u Puli se konačno može kupiti kruh kao nekada, odnosno domaći kruh od prirodnog kvasa, koji u zadnje vrijeme ima opaki revival. Oni koji su probali kruh kažu da ima okus kao nekad, onaj okus kada je nona delala kruh, okus koji nas vraća u djetinjstvo, stoga i ne čudi naziv pekare - "Kolijevka kruha". Vlasnica i glavna pekarica Ivana Keri duže je vrijeme za sebe pravila kruh od prirodnog kvasa. Svatko tko bi ga probao, tražio je šnitu više. Željela je te okuse nekadašnjeg kruha nesebično podijeliti s drugima pa je odlučila otvoriti malu obiteljsku pekaru šarmantnog naziva. Prije toga je mjesecima povećavala količinu kruha, istraživala razne recepte od prirodnog kvasa koji je njezin zaštitni znak. Prema receptima svoje none počela je praviti i razne delicije od dizanog tijesta kao i neke tradicionalne recepte poput dobre stare orehnjače.
Kvas Fido
Posebnost njezinog kruha je taj famozni prirodni kvasac. Kaže da prirodni kvas ili sourdough (eng.) koji je sama napravila traje već godinama i može trajati čitavu vječnost. Uzgojeni prirodni kvas je kao kućni ljubimac, mazi ga i pazi, svaki dan nahrani i na toplom se on svakodnevno obnavlja. Čak ima i svoje ime – Fido. Napravljen je od dva sastojka: vode i brašna. Zvuči jednostavno? No, i nije baš tako jednostavno. "Prirodni kvas traži samo organsko, prirodno brašno, mljeveno na niskoj temperaturi kako bi zadržao sve hranjive sastojke žitarice. Okolina je također bitna; voli toplo, ali ne pretoplo; voli čisto i voli svakodnevnu brigu", objašnjava postupak uzgoja prirodnog kvasa.
- Kruh je od pamtivijeka bio važan u prehrani čovjeka. Početkom 20. stoljeća kruh gubi svoju iskonsku vrijednost i postaje loš i nekvalitetan proizvod. U brašna su počeli dodavati bojila kako bi kruh bolje izgledao i bio vizualno ljepši, konzervanse da traje što duže i aditive za primamljiv miris. I tako je kruh izgubio sve ono što je nekada bio. A što je kruh nekad bio? Nekada je on bio glavna namirnica, pun pozitivnih bakterija laganih za želudac i crijevnu floru. Bio je to najvažniji izvor vitamina, važniji čak i od voća, jer voća nije bilo u izobilju. Kvasac kakav danas koristimo nije postojao, već se koristio kvas koji nije bio monokultura bakterija, već je sadržavao milione bakterija koje pozitivno utječu na zdravlje čovjeka, objašnjava dok pažljivo mijesi kruščiće.
Organsko brašno
Kruh od prirodnog kvasa spravlja se od četiri sastojka: organskog brašna, prirodnog kvasa, vode i soli. Brašno koje koristi pekara Kolijevka kruha je prirodno, dakle organsko brašno koje nije tretirano, pomno birano od malih provjerenih mlinara u Hrvatskoj, koji melju žitaricu na niskoj temperaturi do 40 stupnjeva Celzija.
- Svojstvo prirodnog kvasa je spora fermentacija od minimalno 24 sata. Pritom se prirodni kvas svakodnevno hrani kako bi se napravilo tijesto za kruh. Ono se pušta da fermentira do sutradan i tako se sporom fermentacijom aktiviraju mliječne kiseline koje skoro u potpunosti razgrađuju gluten i on tada postaje potpuno probavljiv i lagan za želučanu i crijevnu floru. Takav kruh od prirodnog kvasa ima mnoštvo prednosti kao što su lakša probavljivost, smanjena količina glutena, niži glikemijski indeks, mekša sredina, bolji okus, veća iskoristivost hranjivih tvari i minerala, produžena svježina kruha i nastaju spojevi korisni organizmu kao što su antioksidansi, peptidi i razni antialergeni, navodi sve nutritivne i zdravstvene prednosti ovoga kruha. Zdrav kruh, bez aditiva njezin je imperativ. Njezina želja je ponuditi što zdraviji proizvod, kruh bez ikakvih dodataka, samo osnovne organske namirnice koji mu daju tu punoću okusa ali i postojanost. Takav kruh traje danima.
Obzirom na novonastalu situaciju sa korona virusom pekara Kolijevka kruha odlučila je ipak otvoriti svoja vrata i u skladu s vremenima započela je s dostavom svojih proizvoda na kućni prag. Svaki početak je težak, tako da ona u skromnim uvjetima za sada proizvodi malu količinu kruha, a postepeno će dodavati nove proizvode, kruh od raznih žitarica.
- S vremenom, kada se situacija smiri, kada počnemo svi normalnije funkcionirati u svakodnevnici, tada će i pekara sasvim saživjeti, optimistično poručuje i naglašava da će Kolijevka kruha imati i prodaju raznih vrsta brašna, tjestenine, mlijeka i mliječnih proizvoda, sve naravno prirodno i pomno odabrano od domaćih hrvatskih proizvođača. Možda i ne znajući Kolijevka kruha promovira novi trend - jedi zdravo i kupuj lokalno, koja promovira povratak domaćoj, zdravoj tradicionalnoj hrani kao i kupovanje od lokalnih proizvođača i samim tim podržavanje lokalnih obrta. Tako ćemo u Puli napokon imati mjesto gdje ćemo moći nabaviti zdravu hranu uz čaroliju okusa.
Do tada kruh se može rezervirati preko facebook stranice Kolijevka kruha – Pula ili preko facebook grupe web stranice nove virtualne tržnice Lokalitet (Local-eat-at) i preko web stranice Istria.buzz.