MJEŠOVITI SUSTAV ODVODNJE

PROBLEMI U LABINU Upojni bunar za fekalne vode izgrađen pored pročistača otpadnih voda. "Stanari su gledaju ''fontanu fekalija'' koje iskaču do dva metra u vis"

Problemi postoje u danima velikih kiša zbog mješovitog sustava odvodnje te na uređaju dolazi do zamućenja zbog dizanja mulja na uređaju. Upravo iz tog razloga u 2021. godini planira se zamijeniti već zastarjela linija za odvajanje viška mulja novom centrifugom, rekao je direktor Vodovoda Labin Alen Golja

| Autor: Branko BIOČIĆ
Upojni bunar za fekalne vode

Upojni bunar za fekalne vode


Iz kojeg je razloga upojni bunar za fekalne vode izgrađen neposredno u blizini postojećeg pročistača otpadnih voda u Labinu? Pitanje je to koje je na aktualnom satu zadnje sjednice Gradskog vijeća postavila nezavisna vijećnica Tanja Pejić i uputila ga novom direktoru Vodovoda Labin Alenu Golji. 

- Preuzimanjem Vodovoda izjavili ste da vam je prvi cilj vraćanje povjerenja građana u rad Vodovoda Labin, kao i da ćete poraditi na višoj razini transparentnosti pa to pokažite i odgovorom na ovo pitanje. Kako bi mogli dati jasan i konkretan odgovor, neophodno je da nam kažete je li moguće da labinski pročistač postiže učinak pročišćavanja vode za treći stupanj? To je, naime, izjavio bivši direktor Vodovoda. Ako je tome tako, zbog čega se izgradio ovaj upojni bunar s popratnom infrastrukturom te je li za njegovu izradu bila potrebna građevinska dozvola, pitala je nadalje vijećnica Pejić koju je zanimalo i koliki je kapacitet labinskog pročistača otpadnih voda pri obradi vode, odnosno koliko litara u sekundi može obraditi.

Valja podsjetiti da je u dopisu koji je vijećnica uputila medijima pojasnila da je građevinski pothvat napravljen u lipnju ove godine s očitim ciljem da se višak fekalnih voda preusmjeri u upojni bunar.

- Dakle, u ulazni šaht pročistača ugradila se velika cijev i uz rub pročistača u dužini od 30-ak metara, dolazi do ovog šahta te uz kut nastavlja 25 metara do upojnog bunara. Postoje upojni bunari za oborinske vode, dok je ovaj napravljen s prethodno rečenom očitom namjerom, što daje zaključak da naš pročistač ne radi tako dobro, jer u protivnom ne bi imali ta preusmjeravanja koja su novijeg datuma, tvrdi Pejić te ističe da su, prema riječima Milovana Vladislavića, korisnika livade u neposrednoj blizini na kojoj drži koze, purice i kokoši, stanari s obližnjih peterokatnica imali priliku gledati ''fontanu fekalija'' koje su iskakale do cca 2 metra visine nakon proteklih obilnih padalina.

- To znači da taj bunar nije napravljen po propisima, u protivnom do toga ne bi dolazilo, zaključila je Pejić u svom pitanju. 

Treći stupanj pročišćavanja voda

U svom odgovoru direktor Labinskog Vodovoda Alen Golja ističe da uređaj za pročišćavanje Labin prema analitičkim izvješćima i rješenju Hrvatskih voda odgovara parametrima za treći stupanj pročišćavanja te da u najvećem djelu godine i to 90 posto uređaj radi tim parametrima.

- Problemi postoje u danima velikih kiša zbog mješovitog sustava odvodnje te na uređaju dolazi do zamućenja zbog dizanja mulja na uređaju. Upravo iz tog razloga u 2021. godini planira se zamijeniti već zastarjela linija za odvajanje viška mulja novom centrifugom. Stara linija više nema dovoljan kapacitet za praćenje opterećenja te tako izravno utječe na ispravan rad uređaja i na kvalitetu obrade otpadne vode. Prilikom izgradnje trgovačkog centra Plodine, Vodovod Labin d.o.o. izdao je posebne uvjete prema kojima je zatražena rekonstrukcija glavne fekalne kanalizacije. Vodovod Labin je odlučio reagirati kako bi spriječio izbijanje razrijeđene otpadne vode na površinu. Podignut je nivo revizionog okna RO5 i na ispustu postojećeg kišnog rasterećenja izgrađen je cjevovod i upojni bunar koji bi prihvatio te vode u slučaju dizanja nivoa i pojave preljeva kako se voda ne bi prelijevala na površinu okolnog terena. Međutim, pri slijedećoj kiši pokazalo se da se radi o tako velikoj količini vode koju ni upojni bunar nije uspio prihvatiti te je došlo do ponovnog izbijanja na površinu. Linja prema upojnom bunaru je zatvorena. Za navedene radove nije bila potrebna građevinska dozvola, već se planirala izraditi nivelacija projektne dokumentacije s obzirom da se radi o projektu izgrađenom prije 1968. godine, kaže Golja te ističe da je kapacitet uređaja za pročišćavanje otpadnih voda 80 litara u sekundi, a kada nema kiše protok iznosi 7-12 litara u sekundi. Maksimalni dnevni protok u danima veće potrošnje je 20 litara u sekundi. 

Odluku donijela tehnička služba

Golja je obrazložio i gdje ide više stotina kubika miješanih fekalnih voda u danima jačih padalina.

- Zbog mješovitog sustava nastaje problem prilikom pojava većih oborina. Na kanalizacijskoj mreži, na revizijskim oknima postoji kišni preljev, a na uređaju retencijski bazen od 128 kubika koji se puni kad je dotok na ulazu u uređaj veći od 80 litara u sekundi. Taj višak prolazi kanalom koji sadrži sito koje zadržava nečistoće te nakon toga ulazi u bazen. Kad se bazen napuni, voda se preko preljevnog šahta i cjevovoda odvodi dalje direktno na izlaz uređaja, odgovorio je direktor.

Vijećnicu Pejić je zanimalo i postoji li zapisnik Skupštine Vodovoda kako bi se vidjeli razlozi odobravanja izrade upojnog bunara te, ukoliko ne postoji zapisnik ili nije potrebno da Skupština daje odobrenje, tko je odobrio i dao nalog za njegovu izradu i pod kojim obrazloženjima. Direktor joj je odgovorio da je odluku o poduzimanju mjera donijela tehnička služba u okviru održavanja. Tanja Pejić je izrazila nezadovoljstvo dobivenim odgovorom u vezi pročistača koji je, tvrdi, drugog stupnja, a za kojeg se ukazuje da radi kao da je trećeg stupanja pročišćavanja.

- Čemu onda idemo na treći stupanj ako ovaj već radi tako? Kako je rečeno, odvojimo fekalnu od oborinske odvodnje i riješen problem, komentirala je vijećnica Pejić odgovore direktora.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter