Dječji vrtić "Grdelin"

Pristigao rekordan 81 zahtjev za upis u predstojeću pedagošku godinu: NA LISTI ČEKANJA 36 MALIŠANA, OD TOGA TRI IZ SUSJEDNIH OPĆINA

| Autor: Gordana ČALIĆ ŠVERKO

Jedini spas je dogradnja vrtića. Sredstva su osigurana iz EU fondova te iz gradskog proračuna. Priprema dokumentacije za javno nadmetanje u finalnoj je fazi pa se raspisivanje natječaja za izbor izvođača radova očekuje tijekom ovog mjeseca

 

Dječjem vrtiću "Grdelin" pristigao je rekordan 81 zahtjev za upis u predstojeću pedagošku godinu. S obzirom da se prima četrdeset i dvoje djece, a da je jedno primljeno u program predškole, a dva prethodno s prošlogodišnje liste čekanja, na aktualnoj listi čekanja ostalo ih je 36, od toga tri iz susjednih općina Lanišće i Oprtalj.

S time da prema pravilniku, djeca roditelja čije prebivalište nije na buzetskom području pravo na upis imaju tek ukoliko ostane slobodnih mjesta. Najveći je pritisak na jasličke skupine. Inače, u pedagoškoj 2019./2020.godini, vrtić će polaziti 198 mališana u sedam vrtićkih i dvije jasličke skupine.

Pojačan interes za smještajem u vrtiću

Ravnateljica vrtića Silvana Pavletić kaže kako je jedan od razloga ovako velikom broju prijava moguće i taj što je izmjenama pravilnika o pravima i obvezama korisnika vrtića predviđeno da djeca koja su bila na listi čekanja prethodne godine dobivaju jedan bod pa je pretpostavka da je određeni broj roditelja, njih desetak, dao prijavu za upis sada kako bi si osigurao taj bod kod upisa dogodine.

- Drugi razlog je taj što je manje prvašića nego inače, odnosno puno je djece starije grupe koja će još godinu dana ostati u vrtiću. Prema godini rođenja, samo 46 djece iz vrtića na jesen ide u školu, na što ne možemo utjecati. Lani ih je primjerice išlo 54, znači automatski imamo manje slobodnih mjesta u vrtiću. Konačno, jedan od razloga je i suglasnost osnivača, Grada Buzeta, da upišemo četvero djece manje nego inače zbog integracije djece s teškoćama u razvoju kojih ima svake godine sve više. To su ta tri razloga zbog kojih smatramo da nam je ostalo neupisane djece više nego prethodnih godina, kaže Pavletić i dodaje kako očekuje da bi se svoj djeci čiji roditelji žele da idu u vrtić, mjesto osiguralo predstojećom dogradnjom vrtićke zgrade koja bi se mogla dovršiti krajem 2020. godine.

Projekt rekonstrukcije i dogradnje Dječjeg vrtića "Grdelin" uvršten je u proračun prvim ovogodišnjim rebalansom što znači da se može započeti s procedurom javne nabave i svime potrebnim da bi se ta investicija u što je moguće skorije vrijeme mogla realizirati. Krajem prošle godine Buzetu je unutar mjere "Temeljne usluge i obnova sela u ruralnim područjima" iz Programa ruralnog razvoja odobreno naime 5,9 milijuna kojim se planira nadogradnja postojećeg objekta vrtića. Ukupna procijenjena vrijednost investicije iznosi 9,2 milijuna kuna, a razlika će se osigurati proračunskim sredstvima.

Uskoro natječaj za izbor izvođača radova

- S obzirom da se radi o europskom projektu velike financijske težine prilikom pripreme dokumentacije za javno nadmetanje malo smo oprezniji nego inače, no ona je u finalnoj fazi i očekujem da će ovog mjeseca biti raspisan natječaj za izbor izvođača radova, najavio je gradonačelnik Siniša Žulić te istaknuo kako vjeruje da će se tijekom iduće pedagoške godine steći uvjeti da sva djeca nađu svoje mjesto u vrtiću.

Grad Buzet sukladno interesu, kada nema dovoljno mjesta u buzetskom vrtiću osigurava dodatna sredstva zainteresiranoj djeci za smještaj u predškolskim ustanovama okolnih općina. Tako je ove godine rekordan broj od šest mališana kojima će se sufinancirati boravak u lupoglavskom vrtiću.

- Koliko god žalosti što je ove godine veliki broj mališana na listi za čekanje na mjesto u našoj predškolskoj ustanovi, toliko i ohrabruje jer rekordni broj zahtjeva za upis znači da je Buzet grad koji definitivno ima male djece i mladih obitelji stoga su zadnjih godina i pokrenuti određeni projekti kao što su dogradnja vrtića i projekt poticane stanogradnje kako bi se upravo na mlade obitelji stavilo fokus u narednom razdoblju, kaže Žulić.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter