Damir Kajin, Divna Radolović Rosanda, Maja Šarić i Serđo Popović
Divna Radolović Rosanda nova je osoba na listi kandidata za župana Istarske županije. Radolović Rosandu kao nezavisnu će podržati stranka Demokrati Istre, koja je za gradonačelnicu kandidirala Maju Šarić, a u istoj "ekipi" je i Damir Kajin, kandidat za gradonačelnika Buzeta. Kandidat za zamjenika županice je Serđo Popović, tajnik Demokrata Istre.
Divna Radolović Rosanda po struci je ekonomistica i dipl. ing. za pomorski promet, a široj javnosti poznata je po borbi vezanoj uz ŽCGO Kaštijun. Radila je u Općinskom sudu u Puli, Istarskoj plovidbi, ACY-ju i komunalnom poduzeću Općine Medulin.
"Danas bi se osvrnula na nekoliko problema kojima ću se baviti u svom radu. Nedostatak sustavne brige o mladima na županijskom nivou, posebno kada je riječ o poticanju poduzetništva, poticanju zapošljavanja, koordinaciji rada udruga mladih, usklađivanju potreba tržišta s obrazovnim procesima. Potom je tu briga o starijima, ne samo i isključivo kroz domove za starije osobe koji djelomično rješavaju problem, iako je potreba za njima velika, već i kroz vaninstitucionalne oblike pomoći potpore za koje smo spremni ponuditi rješenja i koji zauzimaju prioritetno mjesto u našim politikama. Samo u Puli koja ima 16.000 umirovljenika imamo 2.660 zahtjeva za smještaj u domu za starije osobe", rekao je Radolović Rosanda.
Dodala je da će "postcovid" period biti će prvi značajniji "projekt" kojem će se morati posvetiti u smislu ponovnog pokretanja poslovnih subjekata u svim sektorima.
"Potrebno će biti osigurati potpore poduzetnicima za oporavak u post-Covid razdoblju, i pomoći u stvaranju otpornih sektora gospodarstva u budućnosti, te osigurati sredstva za nabavku novih vozila za Zavod hitne medicine Istarske županije i barem još jedan dodatni tim. Problem zbrinjavanja otpada s izgradnjom ŽCGO Kaštijun nije rješen već je naprotiv dodatno naglašen. Prije svega treba reći da su tehnologija i lokacija Kaštijuna promašene, ali on je izgrađen i s njim se 'borimo'. Moramo riješiti probleme koje Kaštijun stvara tako što ćemo smanjiti količine komunalnog otpada većim recikliranjem, uključujući i biorazgradivi otpad (posebno iz hotela i restorana). Svaki grad i općina trebaju dovesti na Kaštijun kvalitetan otpad i u količinama koji omogućava najoptimalniji rad Centra", dodala je, naglasivši da je mještanim južne Istre nanesena na neki način nepravda time što moraju podnijeti teret cijele županije.
"Samo zalaganjem svih JLS-ova i korektnim, zakonitim gospodarenjem otpadom ta nepravda može i mora biti ublažena. Treba uzeti u obzir i ključne karakteristike ovog prostora, a nigdje se ne spominje da je lokacija Kaštijuna u srcu turističkog područja jedne općine, općine Medulin. Na dulji rok može dovesti i do uništavanja gospodarstva i iseljavanja stanovništva. Ja bi osobno bila najsretnija da se Kaštijun zatvori, obzirom da živim na udaljenosti od 1 km i svakodnevno ga živim u svom dvorištu, ali obećanja tog tipa su vrlo nerealna i nekorektna prema javnosti. Ali mi koji živimo u okolici Kaštijuna želimo i imamo pravo znati što udišemo", rekla je Divna Radolović Rosanda.