SJEDNICA GRADSKOG VIJEĆA ROVINJA

Potrebna poboljšanja primarne zdravstvene zaštite, hitna svedena na rad transportnog poduzeća

| Autor: Nina ORLOVIĆ RADIĆ
A. POKRAJAC

A. POKRAJAC


Činjenica je i to da nas je nekad usluga HMP-a koštala 18 milijuna, a da danas stoji 33 milijuna kuna, kao što je i činjenica da smo uslugama lokalnih ambulanti sada svi nesretni i nezadovoljni, kaže Valerio Drandić

Sjednica Gradskog vijeća Rovinja, standardno je započela aktualnim satom i pitanjima vijećnika. Najzanimljivije bilo je opažanje vijećnika Gorana Subotića iz SDP-a, koji se osvrnuo na (ne)rad hitne medicinske pomoći, odnosno potrebu poboljšanja rada primarne zdravstvene zaštite. Po njegovim riječima građani Rovinja i za najbenignije zdravstvene potrebe, poput stavljanja flastera na razbijenu arkadu, odnosno ispijanja pilula pod nadzorom liječnika, moraju odlaziti u Pulu. Subotić je, zbog takvih situacija, rovinjski HMP prozvao dispečerskim centrom koje isključivo razvrstava i usmjerava pacijente.

Problemi nastali prije pet godina

S tim se mišljenjem složio i predsjednik gradskog Vijeća, Valerio Drandić navevši kako su problemi nastali prije četiri, pet godina reorganizacijom HMP-a koja je tada, kako je istaknuo, bila dobro ekipirana.

- Novom organizacijom ambulante su gotovo zabranjene, a djelokrug rada HMP-a sveden je na rad transportnog poduzeća. Činjenica je i to da nas je nekad usluga HMP-a koštala 18 milijuna, a da danas stoji 33 milijuna kuna, kao što je i činjenica da smo uslugama lokalnih ambulanti sada svi nesretni i nezadovoljni, rekao je Drandić koji je zraku svjetlosti na kraju tunela ipak vidio u skorašnjem otvaranju kvalitetne i dobro opremljene nove bolnice u Puli.

U moru podnesenih izviješća o radu gradskih poduzeća i ustanova za prošlu godinu, valja izdvojiti i ono o stanju sigurnosti grada Rovinja, kojeg je podnio načelnik Policijske postaje Rovinj, Branko Ivan Bestulić, a koje je jednom riječju ocjenjeno zadovoljavajućim. Upravo takvim, dapače znatno boljim u odnosu na godine ranije, ocijenio ga je i gradonačelnik Rovinja Marko Paliaga koji je podsjetio i na neke zajedničke programe Grada i policije, poput projekata "Sigurnost u naselju", odnosno projekt izgradnje stanova za policajce, koji je kao hvalevrijedan dobio "zeleno svijetlo" od MUP-a, Županije i Grada.

Ravnatelji moraju znati talijanski

Pohvale prvom čovjeku policije uputio je i Suad Salkić (vijećnik s liste SDP-a) u ime Kluba SDP-a kazavši da je dolaskom novog načelnika primijećen veliki napredak, kao i Emil Nimčević (IDS) koji je govorio o edukativnim radionicama koje se provode u sprezi s policijom, a direktno se tiču sigurnosti učenika. Riječi pohvale imao je i vijećnik HDZ-a Sergio Rabar, slikovito objasnivši kako se u ovom primjeru pokazalo na djelu kako "nova metla mete bolje".

No, HDZ-ov vijećnik   Sergio Rabar, s druge strane nije imao riječi hvale na račun davanja suglasnosti na statute rovinjskih Osnovnih škola. Problem je naime nastao, kada su vijećnici IDS-a amandmanom zatražili a gradonačelnik to i uvrstio u Statut, da ravnatelji škola moraju poznavati talijanski jezik.

- Ovim amandmanom ukidate šansu za zaposlenjem svim onima koji ne poznaju talijanski jezik. To smatram sramotnim, tim više jer se radi o hrvatskoj Osnovnoj školi ( op.a. "Jurja Dobrile") koja se nalazi u Hrvatskoj. To je po mom sudu nedopustivo tim više što ravnatelj koji ne poznaje talijanski, uvijek može pri ruci imati prevoditelja, pojašnjavao je razloge svoga neslaganja s ovim, kako ga je nazvao suludim amandmanom, vijećnik Rabar.

koji je upitao da li se i u talijanskoj školi/vrtiću provjerava poznavanje hrvatskog jezika od strane ravnatelja tih ustanova.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter