Umag (Arhiva)
Novina koja slijedi za sve turističke zajednice u idućoj godini je formiranje Fonda za udružene turističke zajednice u koji će se izdvajati dva posto prihoda s osnove realiziranih boravišnih pristojbi i dva posto iz turističkih članarina. Prema izračunu, za nas bi to moglo značiti 300-tinjak tisuća kuna manje prihoda u budžetu, rekao je Popović
Na zadnjoj skupštini Turističke zajednice Grada Umaga jednoglasno su usvojene izmjene i dopune programa rada i financijskog plana Turističke zajednice grada Umaga za 2019. godinu, kao i programa rada s financijskim planom za 2020. godinu. Uspješna realizacija još jedne turističke sezone rezultirala je tako povećanjem prihoda od osam posto u ovoj godini pa je, umjesto planski zadanih 13,3 milijuna kuna, ostvareno 14,3 milijuna kuna prihoda.
Od ukupno ostvarenih prihoda, 1,8 milijuna kuna preneseno je u plan za narednu godinu, dok je iz ostvarene boravišne pristojbe kao transfer prebačeno u proračun Grada Umaga iznos od 2,8 milijuna kuna što je u korelaciji s dva posto od ukupno povećanih prihoda budžeta TZ-a s osnove izvora sredstva iz boravišne pristojbe.
- Ovu ćemo godinu završiti s 504 tisuća dolazaka više nego lani, te s 2,7 milijuna noćenja, što je za oko jedan posto više u odnosu na proteklu sezonu. Sve su to brojke na razini prosjeka Turističke zajednice Istarske županije i procjenjujem ih jako dobrim rezultatom po mnogočemu u izazovnoj 2019. godini, istaknuo je Milovan Popović, direktor TZ-a Umaga, obrazlažući prisutnima ove dvije glavne točke s dnevnog reda skupštine.
Kao goste koji su doprinijeli zavidnom rezultatu, navodeći da dolaze sa tradicionalnih emitivnih tržišta, naveo je redom države: Sloveniju (27 posto), Njemačku (20 posto), Austriju (14 posto), Italiju (11 posto) i Češku (5 posto). No, isključe li se nekomercijalna noćenja, nastavio je objašnjavati Popović, odnosno kada se uzme u obzir da je najveći dio Slovenaca (90 posto) u vlasništvu privatnih stanova i kuća, onda su brojke malo drugačije pa je redoslijed top država drugačiji: Njemačka (23 posto), Slovenija (20 posto), Austrija (15 posto), Italija (9 posto) i Češka (6 posto). Prisutan je i rast domaćih gostiju, dodao je Popović referirajući se u nastavku skupštine na program rada s financijskim planom TZ-a za iduću godinu sa svim relevantnim pokazateljima i strukturom prihoda, istaknuvši kao glavni cilj nastavak trenda rasta gostiju i produžetka trajanja turističke sezone kroz čitavu godinu.
- Uvodno ću ponoviti da se naš prijedlog programa rada i financijskog plana Turističke zajednice temelji na zakonskim aktima i ostalim podaktima, pri čemu napominjem, da već desetu godinu nastavljamo jedinstvenu programsku suradnju s glavnim dionicima TZ-a u klasteru sjeverozapadne Istre s ciljem jačanja pozicije klastera na turističkom tržištu, rekao je Popović.