Mladi traže što bolji Internet (Dejan ŠTIFANIĆ)
U sjedištu Hrvatskog Telekoma u Zagrebu prekjučer je održana svečanost potpisivanja Sporazuma o partnerstvu u okviru Ograničenog poziva na dostavu projektnih prijedloga za dodjelu bespovratnih sredstava. Predmet poziva bila je Izgradnja mreže sljedeće generacije (NGA) ili pristupnih mreža sljedeće generacije u područjima bez širokopojasne infrastrukture i bez dovoljnog tržišnog interesa za ulaganja u takvu infrastrukturu od strane operatora na tržištu elektroničkih komunikacija. Sporazum je za područje Medulina, koje, Planom razvoja širokopojasne infrastrukture, obuhvaća i općine Barban, Ližnjan i Marčanu, potpisao načelnik Općine Medulin Goran Buić.
Investicija od 60 milijuna kuna
Ovaj je projekt odabran kao jedan od 16 planova od ukupno njih 72 za koje je HAKOM izdao potvrdu o usklađenosti s Okvirnim nacionalnim programom. Hrvatski telekom, osim izrade natječajne dokumentacije, obvezao se izgraditi infrastrukturu širokopojasne pristupne mreže te osigurati da cjelokupna širokopojasna pristupna mreža sljedeće generacije za koju je dobivena potpora, bude operativna najkasnije do 1. lipnja 2023. godine. Realizacijom projekta će se za 90 posto korisnika na adresama za koje ne postoji komercijalni interes omogućiti širokopojasni pristup od najmanje 100Mbit/s. Ukupna vrijednost ovog projekta za područje općina Medulin, Barban, Ližnjan i Marčana iznosi 59,3 milijuna kuna.
Zatim je jučer Općina Medulin potpisala i Ugovor za projekt WIFI4EU s izvođačem Tehnoline Telekom d.o.o. o nabavi opreme i instalacije pristupnih točaka za javni bežični internet. Naime, na prvom pozivu za dodjelu bespovratnih sredstva za projekt WIFI4EU Općina Medulin dobila je vaučer u iznosu od 15.000 eura za projekt kojim će se financirati troškovi opreme i instaliranja takozvanih hot spotova s bežičnim internetom po naseljima Općine Medulin.
Ugovor su jučer potpisali zamjenik načelnika Općine Medulin Damir Demarin i direktor Tehnoline Telekoma Denis Draguzet.
- Ovim projektom dobili smo financijska sredstva za unaprjeđenje postojećih i izgradnju novih bežičnih pristupnih točka u svim našim naseljima. Tako će se bežične pristupne točke u Medulinu kao i do sada nalaziti na rivi i na placi, ali s puno boljom i pojačanom opremom, u Premanturi kod zgrade Javne ustanove Kamenjak, u Banjolama u Portiću, u Pješčanoj Uvali kod igrališta, u Vinkuranu kod igrališta te kod bunara u Pomeru. Istina je da smo do sada imali osnovne točke koje su vapile za boljim kapacitetom, a ovim projektom dobivamo upravo taj bolji i kvalitetniji kapacitet i opremu, za sve naše mještane, posjetitelje, turiste, ali i naše mlade koji ne smiju biti zakinuti za bolje tehnologije, istaknuo je Demarin.
Obuhvaćena i Rovinjština
Denis Draguzet dodao je kako je riječ o najnovijoj tehnologiji koja će podržavati rad za minimalno 50 korisnika istovremeno bez pada kvalitete usluge, brzina Interneta mora biti najmanje 30 Mbps, a rok isporuke opreme i implementacije je 30. travnja. Vrijednost potpisanog ugovora iznosi 139.841 kuna s PDV-om, pa će ostatak od 27.341 kuna financirati Općina Medulin iz proračuna.
I zamjenik gradonačelnika Rovinja Marino Budicin prekjučer je u Zagrebu s Hrvatskim telekomom potpisao Sporazum o partnerstvu koji se tiče provedbe projekta razvoja širokopojasnog pristupa za područja koja obuhvaćaju Rovinj i Vodnjan te općine Bale, Kanfanar, Svetvičenat i Žminj. S novom širokopojasnom pristupnom mrežom, najmanje devedeset posto svih stanova, javnih i poslovnih korisnika dobit će pristup bržem internetu. Ukupna vrijednost projekta Plana razvoja širokopojasne infrastrukture iznosi 78 milijuna kuna, od kojih će polovicu sredstava namiriti Hrvatski telekom, dok će se preostali iznos potraživati kao sredstva državne potpore iz EU fondova.
S druge strane, sada je pred istarskim potpisnicima Sporazuma o partnerstvu zahtjevan proces dobivanja svih suglasnosti i građevinskih dozvola za izgradnju optičke mreže do krajnjih korisnika, a za što će, kako poručuju iz HT-a, trebati dobra suradnja kako javnih službi, tako i privatnih korisnika.