TURISTIČKI SEKTOR

NOVI ISKORAK BALJANSKE TVRTKE: Mon Perin na korak do Zagrebačke burze

| Autor: Milan PAVLOVIĆ
Mon Perin kamp

Mon Perin kamp


Kad je turistički sektor u pitanju, na dvije godine prisilnog "suživota" s korona virusom i brojnim ograničenjima koja je sobom donio, u mnogim su tvrtkama reagirali snažnim povlačenjem "ručne kočnice" i odgodom razvojnih projekata za neka bolja vremena. U baljanskom Mon Perinu to se nije dogodilo. Pandemija je, posebno 2020. godine, ostavila traga na broju turističkih dolazaka i ostvarene rezultate poslovanja, međutim pravodobna reakcija na tu veliku krizu koja se valjala s horizonta, kao i stabilne unutarnje rezerve, omogućile su da se uspješno prebrodi i ta izazovna situacija te da tvrtka nakon još jednog uspješnog kruga dokapitalizacije, krene prema novom poglavlju svoga razvoja.

Priča koju je pokrenuo ugledni istarski poduzetnik Plinio Cuccurin kroz godine se širila i rasla, da bi se prije dvije godine Mon Perin iz društva s ograničenom odgovornošću transformirao u dioničko društvo koje danas ima 758 dioničara, redom sve stanovnici i prijatelji Bala. Izlazak na Zagrebačku burzu obećanje je koje su danas većinski vlasnik Cuccurin i njegov tim suradnika dali dioničarima upravo na toj skupštini održanoj u prosincu 2019. godine, na kojoj je izvršeno preoblikovanje Mon Perina. Kao rok za to postavljena je 2022. godina, a nakon obavljenih priprema i nužnih predradnji do ostvarenja tog cilja ostao je samo još zadnji korak.

Naime, u prvoj polovici prošle godine i tijekom ljeta dioničarima su predstavljeni poslovni i investicijski planovi te izvršeno sondiranje ulagačkog interesa postojećih i potencijalno novih dioničara. Oba procesa pokazala su da dioničari Mon Perina snažno podržavaju zacrtani smjer razvoja te je na izvanrednoj skupštini potkraj listopada donesena odluka o povećanju temeljnog kapitala, ali i formalizirana ona o uvrštenju dionica na službeno tržište Zagrebačke burze. Nakon uspješnog dovršetka dokapitalizacije u prosincu je podnesen zahtjev Hrvatskoj agenciji za nadzor financijskih usluga koji bi, nadaju se u Balama, uskoro trebao biti odobren.

Nakon što HANFA odobri prospekt Mon Perina, prepreka više neće biti te će se vrlo brzo nakon toga dionicama Mon Perina moći trgovati na jedinoj domaćoj burzi vrijednosnih papira. Zašto je taj izlazak na burzu važan, pojasnio nam je nedavno Cuccurin, rekavši da će se tako dioničarima osigurati mogućnost tržišnog vrednovanja njihovih dionica te im omogućiti da mogu puno slobodnije trgovati njima na uređenom tržištu kapitala.

- Udjelima i dionicama Mon Perina trgovalo se i do sada te je u proteklih 16 godina više od 70 posto njih promijenilo vlasnika, što znači da je interna burza kapitala djelovala i bila vrlo dinamična. Izlaskom na burzu taj proces trgovanja dioničarima se pojednostavljuje, premda je u zadnje dvije godine primijećeno da je broj promjena vlasništva daleko manji, odnosno da dioničari nerado prodaju svoje dionice Mon Perina, kazao je Cuccurin.

Plinio Cuccurin (snimio Milivoj MIJOŠEK)

Plinio Cuccurin

O povjerenju u tvrtku i njezino poslovanje govori i podatak da su ulagatelji kroz dokapitalizaciju, i to uplatama u novcu, ali i unosom prava kroz redovne dionice Adris grupe, u Mon Perin uložili 35,5 milijuna kuna, s tim da je temeljni kapital nominalno povećan za oko 10,7 milijuna kuna. Razlog tome je što su se dionice upisivale po cijeni 3,3 puta većoj od nominalne vrijednosti, odnosno toliko je puta više u odnosu na dosadašnji temeljni kapital procijenjena vrijednost kompanije prije nego što je krenula dokapitalizacija. Upisano je više od milijun novih dionica te se temeljni kapital uvećao s 96 na 106,73 milijuna kuna koji su podijeljeni na 10,67 milijuna dionica.

Društvo je, podsjetimo, osnovano prije 16 godina s ciljem promoviranja održivog, participativnog i socijalnog poduzetništva te se razvijalo i raslo ne odustajući od tih principa. Osnovna mu je djelatnost turizam, a znak prepoznavanja na turističkom je tržištu moderni kamp s četiri zvjezdice u baljanskom priobalju, na području uvala San Polo i Colone. Turizmom se tvrtka bavi i kroz difuzni hotel razbacan po starogradskoj jezgri Bala te luksuznim duplex vilama koje su u funkciji od pretprošlog ljeta. Razvojem Mon Perina razvijale su se i rasle i Bale te je ta veza danas vidljiva, opipljiva i čvrsta.

Najavljen novi investicijski ciklus Mon Perina, koji bi u naredne četiri godine trebao težiti između 250 i 300 milijuna kuna, otvorit će u Balama nova radna mjesta, što s obzirom na minimalnu stopu nezaposlenosti u općini, znači i potrebu za dovođenjem odgovarajuće radne snage. Kako bi taj trenutak dočekali spremni, u Mon Perinu su odlučili osnovati menadžment kompaniju koja će krenuti u gradnju stotinjak stanova za smještaj budućih zaposlenika Mon Perina i njihovih obitelji.

Kada su Bale u pitanju, radi se o svojevrsnom nastavku programa ulaganja u vlastitu budućnost, započetog prodajom općinskog građevinskog zemljišta mladim obiteljima za jednu kunu te drugim demografskim mjerama zahvaljujući kojima su Bale danas jedno od rijetkih hrvatskih mjesta s pozitivnim demografskim prirastom. Potezi i ambiciozni razvojni planovi Mon Perina jamstvo su da se na taj trend u ovoj općini ozbiljno može računati i u budućnosti.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter