RJEŠENJA NA SVJETSKOJ RAZINI

Nakon što je sportska dvorana pobijedila londonski Wembley, Bale za svjetsku nagradu sada konkuriraju i Paleo parkom

| Autor: Robert FRANK
Dvorana u Balama i Paleo park

Dvorana u Balama i Paleo park


Najpoznatiji svjetski portal za arhitekturu ArchDaily prije nekoliko je dana nominirao Paleo park u kampu Mon Perin u Balama za prestižnu svjetsku nagradu u kategoriji Hospitality Architecture u sklopu Building of the Year Awardsa za 2022. godinu. Tom se kandidaturom Paleo park izborio za izuzetno konkurentsku poziciju u okviru drugih svjetskih radova. Radi se o uspješno izvedenoj mješavini tematskog zabavno-vodenog parka i obrazovno istraživačkog poligona s ciljem popularizacije arheološkog nalazišta u priobalju Bala.

Po svemu sudeći, Paleo park, koji pokriva površinu od 16 tisuća četvornih metara, samo je jedna od iznimnih građevina u Balama, općini koja se zadnjih 15-ak godina ubrzano razvija s jakim naglaskom na oplemenjivanje prostora i uvođenje sadržaja kojima se zaokružuje ponuda i produžuje turistička sezona. Na određeni način Paleo park, koji je projektirao arhitektonski studio NFO, spretna je kombinacija povijesno znamenite priče s komercijalnim pristupom koji, s druge strane, ne uništava već pametnim i pažljivim stavljanjem u funkciju štiti prostor značajan po svojim otkrićima iz nekih dalekih vremena. Tijekom sutrašnjeg dana bit će poznato je li Paleo park, kao atrakcija savršeno inkorporirana u prostor šume nadomak obale, ušao u najuži izbor od pet finalista kategorije Hospitality Architecture.

Među kandidiranima su i reprezentativni objekt Botaničkog vrta u Jeruzalemu, hotel Gasthof Adler u austrijskom gradu Schoppernau, Sal deJade restaurant iz meksičkog grada Hermosilloa, Birdie Cup Coffe iz Shanghaia u Kini, Senbo Resort Hangzhou Tree house iz Kine, Hotel Graace iz Luxemburga, Hotel Neya Porto iz portugalskog grada Oporto, Hishiya hotel iz japanske Fukuchiyame… Svi kandidirani projekti izgledaju impresivno pa je tim veći uspjeh NFO-a s Paleo parkom i Mon Perinom kao sastavnim i neodvojivim dijelom Bala, što se našao u najužoj konkurenciji za dobivanje svjetski priznate nagrade.

Paleo park

Podsjetimo, zbog pronalaska kosti dinosaura u uvali Colone, koja se nalazi u okviru kampa Mon Perin, prije točno 30 godina Bale su uvrštene u Svjetski popis paleontoloških nalazišta. Prema stručnim procjenama na području Bala živjelo je desetak vrsta dinosaura, među njima i brachiosaurus, tada možda i najveći na zemlji, težak 35 tona i dugačak do 30 metara. Navodno su okamenjeni ostaci smješteni u moru stari i do 200 milijuna godina. Iznimno bogata povijest iskorištena je kao tematski predložak kod gradnje bazenskog kompleksa kao sastavnog dijela kampa. Vodeni sadržaji su napravljeni tako da iz zračne perspektive simuliraju dinosaura čije su skulpture, radi pojačavanja dojma i pojašnjavanja cijelog konteksta, u prirodnoj veličini postavljene i uz sam glavni bazen.  

Nagrada najpoznatijeg svjetskog portala za arhitekturu ArchDaily, koji je nominirao je Paleo park u kampu Mon Perin u za prestižnu svjetsku nagradu u kategoriji Hospitality Architecture u sklopu Building of the Year Awardsa za 2022. godinu, nije prva takve vrste i renomea koja bi svoje mjesto mogla naći u Balama.

Prije 14 godina mala sportska dvorana u Balama, izgrađena najvećim dijelom osobnim sredstvima Plinija Cucciurina, koji je u nju uložio 70 posto od ukupnih milijun eura, pobijedila je u kategoriji sportskih dvorana na Svjetskom festivalu arhitekture u Barceloni. Nagradu je, što i sada zvuči gotovo nestvarno, osvojila u konkurenciji sa stadionom Wembley u Londonu čiji je proračun iznosio 1,1 milijardu eura. Slikovito, tim se novcem moglo izgraditi 1.100 dvorana identičnih onoj u Balama, koju je znameniti arhitekt Adel Zakout, direktor OpenBuilding.com, uvrstio među "najomiljenija arhitektonska rješenja". Inspiracija za sportsku dvoranu u Balama, s motivom suhozida, vuče se iz prošlih vremena kada su se u ovdašnje kamene kućice, kažune, pastiri skrivali i tražili zaklon od velikih vrućina i nezgodnih zima. Zakout je tada rekao da je sportska dvorana u Balama "sjajan primjer građevine koja ne kopira arhitektonsku baštinu nego se njome inspirira".

Paleo park

Dvorana u Balama nagradu je osim ispred Wembleya, osvojila i u konkurenciji olimpijskog bazena Watercubea i Teniskog centra u Pekingu. Projektirao ju je zagrebački arhitektonski studio 3LHD koji je u vremenu nakon toga ostvario svjetske uspjehe. U Hrvatskoj je projektirao i splitsku Spaladium Arenu, ali i Hotel Lone i Hotel Park u Rovinju, kao dva od pet najreprezentativnijih hotela u Istri koji su svojim arhitektonskim rješenjima prepoznati u stručnim krugovima.

Tvrtka Mon Perin, koja godinama i uspješno upravlja istoimenim kampom, prošli je tjedan izdvojila 100 tisuća eura za financiranje arheoloških istraživanja koja će na području nalazišta Kazamate u uvali San Polo obavljati rovinjski "In situ", specijaliziran upravo za te poslove. Arheološko nalazište u naravi je rimska villa rustica, objekt koji s pratećom cisternom datira iz razdoblja od prvog do četvrtog stoljeća. Prema dosadašnjim spoznajama, villa rustica će postati zaštićeno kulturno dobro, a imala je višefunkcionalnu proizvodnu i ladanjsku namjenu.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter