VREMEPLOV

NA DANAŠNJI DAN U GLASU ISTRE, GODINA JE 1996. Nema kruha, ali ima igara

| Autor: Lara BAGAR
Glas Istre, lipanj 1996.

Glas Istre, lipanj 1996.


Izgleda da se nestašica pšenice na hrvatskom tržištu u lipnju prije 25 godina negativno odrazila i na pulske proizvođače kruha. Alarmantno je stanje u privatnim gradskim pekarama, brašna ima još samo za nekoliko dana, izvještava Glas Istre na današnji dan prije četvrt stoljeća. Veliki proizvođači poput "Brionke" imaju zalihe brašna za mjesec dana, kada žetva pšenice bude krenula, no muku muče mali privatnici. Tako u privatnoj pulskoj pekari "Buon Pan" toga su dana imali brašno za jutarnji kruh. Novinar do vlasnika nije mogao doći jer je "tražio kruh po Slavoniji". U pekari "Arena" situacija je malo bolja i brašna imaju za - petnaest dana. 

Pšenična afera 

A brašna nema jer nema ni žita, odnosno ima ga, ali je pokradeno, ni više ni manje, od čuvara državnih zaliha pšenice! Time je lisnica hrvatske države lakša za gotovo 50 tisuća tona pšenice, preračunato u novac oko 13,5 milijuna njemačkih maraka, piše u našem listu. Zbog "pšenične afere" poskupio je kruh u zemlji. Scenarij je sljedeći. Hrvatska su poduzeća, kod kojih je država čuvala svoje zalihe pšenice, bez odobrenja i znanja ravnateljstva robnih zaliha izvezla 45 tisuća tona krušnog žita. Zahvaljujući rastu cijene pšenice na svjetskom tržištu - ta poduzeća su dobro zaradila. Sve se to događalo istovremeno s nestašicom pšenice na tržištu u proljeće te godine, a najtragičnija činjenica u cijeloj priči je što su trgovci vađenje pšenice iz državnih rezervi pravdali, naravno, hrvatskim potrebama. Krešimir Beno, ravnatelj državnih robnih rezervi, tvrdio je da nema silosa iz kojeg se ne krade državna pšenica. Kao najagilniji kradljivci žita pokazali su se "Slavonija" iz Županje, "Drava" iz Čađavice, PPK Kutjevo, "Kooperacija" iz Virovitice, "PZ Hercegovac". Da je zarada bila dobra, potvrđuju i saznanja da su se privatizirani mnogi mlinarski i skladišni objekti. Eto, klasičan primjer hrvatske pretvorbe i privatizacije za koju, posebice u ovom slučaju, vrijedi ona - zrno po zrno - palača! 

Strijelac romantičar 

Klimavo je i kada su stanovi u pitanju. Jednakost u otkupu stanova građana Hrvatske i dalje je upitna, prenosi naš list. Naime, Ustavni sud nije prihvatio prijedloge za ocjenu ustavnosti izmjena iz 1992. godine, a pokrenut je postupak ocjene ustavnosti izmijenjenog zakona iz 1995. godine. U prvom slučaju, tvrde, Ustavom zajamčena jednakost građana nije narušena, a u drugom postoji osnovana sumnja da jest. Riječ je o stanovima koji su vlasništvom RH postali uredbama o preuzimanju sredstava bivše JNA i SSNO i bivše SFRJ, kao i o stanovima u poslovnim zgradama koje se koriste za obavljanje djelatnosti državne uprave, zdravstva, odgoja i sličnim objektima od interesa za RH, kao i o stanovima u tzv. elitnim dijelovima koji su ranije izdvojeni od prodaje.

Poslovica kaže, udri brigu na veselje. Ako nema kruha, ima igara. Europsko nogometno prvenstvo glavni je sportski događaj godine. Davor Šuker jedina je hrvatska zvijezda koja je zasjala na engleskom nogometnom nebu, izvještava iz Londona naš novinar Nenad Janković. Britanski "The Sun" izabrao je idealnu momčad poslije četvrtfinalnih obračuna: Seaman (Engleska), G. Neville (Engleska). Sammer (Njemačka), Karembeu (Francuska), Eilts (Njemačka), Poborsky (Češka), Djorkaeff( Francuska), Šuker (Hrvatska) i Shearer (Engleska). U toj su postavi samo Talijan Maldini, koji je otišao kući poslije prvog kruga, i naš Šuker izborili mjesto u "pobjedničkom sastavu" a da njihove reprezentacije nisu prošle u polufinale.

Na Otoku ovako pravdaju našeg Šukera: "Morao je kući, ali će živjeti u našim uspomenama iz dva razloga - ponajboljoj individualnoj partiji na ovom prvenstvu, onoj u drugom dijelu susreta s Dancima, i sjajnom pogotku Nijemcima. Strijelac kakav se rijetko rađa, hrvatski biser s kojim je Real Madrid dobio bogatstvo".

"Davor Šuker je, nitko to ne može osporiti, naš najbolji igrač na prvenstvu Europe. U susretu s Dancima pokazao je da je jedini strijelac romantičar u današnjem nogometu okovanom taktikom", piše Glas Istre.

Osim nogometa, ovih dana glavna tema razgovora su vrućina i visoke temperature. O vremenu se i za vrijeme ondašnjeg prvenstva razgovaralo. "Ludo vrijeme", piše na naslovnici tog dana uz reportersku opasku da kišobran na kolicima može poslužiti kao suncobran. "U mjesecu lipnju započinje ljeto, stoga je i normalno da u tom mjesecu sunce žari i pali, no ovog se pak ljeta čini da smo bliže jeseni nego ljetu. Naime, tijekom čitavog lipnja gotovo su svakodnevno padale kiše, a ovogodišnji će lipanj biti zabilježen po olujama te tuči koja je poharala vinograde i voćnjake i većem djelu središnje Istre", piše u našem listu.

Nekada tuča, danas suša, samo je nogomet, na sreću, isti, barem za nas laike.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter