Izaslanstva Udruge antifašističkih boraca i antifašista grada Pule, njihove podružnice u Svetvinčentu i Općine Svetvinčenat danas su polaganjem vijenaca na spomenik žrtvama fašističkog terora u Režancima obilježili 74. obljetnicu formiranja Prvog udarnog bataljona Operativnog štaba za Istru. Bataljon je oformljen 8. veljače 1944., u njegovom je sastavu bilo oko 250 boraca iz pulske, barbanske i rovinjske čete, a bio je i dio postrojbi u sastavu 43. istarske divizije koja se borila sve do Korduna, Prokuplja, Like, Krasa te Trsta.
Razoružali garnizon u Savičenti
Nakon minute šutnje za sve žrtve, vijenac su na spomenik 15 poginulih mještana sela Režanci položili predsjednik Udruge antifašističkih boraca i antifašista grada Pule Livio Blašković i predsjednik savičentske podružnice Mirko Rojnić te zamjenik načelnika općine Svetvinčenat Dean Perković.
- Okupili smo se ovdje nakon 74 godine da bismo odali počast mladićima koji su se priključili borbi protiv fašističkog terora. Meni je čast i potriba stajati ovdje. Čast mi je sjetiti se njih jer da ih nije bilo, ne bi danas bilo ni nas ni ove države, a potriba je i zato jer želimo čuvati vrijednosti antifašizma. Kad danas vidimo kako rapidno raste nacionalizam, nameće se još jača potreba čuvanja tekovina antifašizma, jer time čuvamo suživot i multietničnost naše Istre, rekao je donačelnik Perković.
Blašković je podsjetio na činjenicu da je najstarija žrtva rođena 1906., a najmlađa 1929. godine, što znači da je ubijen kada je imao samo 17 godina.
- Režanci, Svetvinčenat i okolna mjesta su tijekom rata ostali bez 273 rođaka, prijatelja, susjeda. Na području općine Svetvinčenat imamo 13 spomen-obilježja kojima čuvamo uspomenu na njih i ta olovna vremena. Podsjećam vas da je prva veća akcija Prvog udarnog bataljona bila razoružavanje jakog fašističkog garnizona u Savičenti. Partizani su slomili njihov otpor, a oružje je zaplijenjeno te kasnije korišteno u borbi. Mi ne smijemo zaboraviti te događaje i želimo da u njih budu upućene mlade generacije. A svjedoci smo da se danas u Hrvatskoj rugaju borcima NOB-a, miču se biste i trgovi s njihovim i Titovim imenom. Da nije bilo njih, ne bi bilo ni pripojenja Istre matici Hrvatskoj, rekao je Blašković.
Protiv zaborava
Palih boraca i žrtava prisjetio se i Mirko Rojnić, koji je također naglasio važnost očuvanja i prenošenja sjećanja na antifašističku borbu na mlađe naraštaje, a izrazio je i zabrinutost zbog smjera u kojem ide Hrvatska. "Drago mi je da ne zabimo da su naši borci dali živote za našu slobodnu Hrvatsku. Kad bi se naša Hrvatska malo popravila, bilo bi svima bolje", kazao je Rojnić. (L. SLIJEPČEVIĆ)