Sa sjednice rovinjskog Gradskog vijeća
Prema riječima gradonačelnika Marka Paliage, Grad je za sredstva iz Plana za oporavak Europske unije kandidirao i niz drugih projekata te izdvojio izgradnju autobusnog kolodvora, bazena, ceste za poduzetničku zonu Gripole Spine i vatrogasni dom
Na aktualnom satu zadnje sjednice Gradskog vijeća grada Rovinja veliki broj vijećničkih pitanja odnosio se na prometnu infrastrukturu, kao i na problematiku neposredno vezanu uz epidemiju bolesti Covid-19. O lošem stanju ceste na relaciji Rovinj - Bale upozorio je IDS-ov vijećnik Predrag Mamontov, dok je vijećnik Goran Subotić pitao kada će se sanirati prekopi na županijskoj cesti 5096, napravljeni za potrebe kanalizacijske i telekomunikacijske mreže na potezu od Gripola do kružnoga toka i tko će snositi trošak sanacije.
Gradonačelnik Marko Paliaga podsjetio je kako su radovi još uvijek u tijeku te da će se nakon dovršetka radova i pregleda, eventualni nedostaci ukloniti.
Rovinjsko Selo i dalje bez liječnika
Vijećnik Subotić osvrnuo se i na epidemiju koronavirusa te je naglasio potrebu da se omoguće i svi drugi preventivni pregledi kroz sustav primarne zdravstvene zaštite u Rovinju, a koji su stavljeni u drugi plan zbog epidemije Covid-19.
Vijećnik Emil Radovan postavio je pitanje o realizaciji poslovnog prostora za liječnika obiteljske medicine u Rovinjskom Selu. Paliaga je objasnio da se nije pronašao adekvatan prostor koji bi zadovoljavao uvjete te da zasada nema rješenja po tom pitanju. A o Rovinjskom Selu bila je riječ i kod usvajanja Odluke o davanju suglasnosti za provedbu ulaganja "Izgradnja i opremanje dječjeg igrališta ‘Duranka’ u Rovinjskom Selu" kako bi se projekt mogao prijaviti na natječaj Lokalne akcijske grupe (LAG) Južna Istra radi ostvarivanja javne potpore.
Na pitanje vijećnice Jadranke Andrijević koje je projekte Grad kandidirao za sredstva iz Plana za oporavak Europske unije namijenjena Republici Hrvatskoj, Paliaga je izdvojio izgradnju autobusnog kolodvora i gradskog i terapijskog bazena koja je započeta ovih dana, zatim izgradnju ceste i nogostupa s javnom rasvjetom za poduzetničku zonu Gripole Spine i izgradnju novog vatrogasnog doma za potrebe JVP Rovinj.
- Osim toga, Županija je kandidirala jedan set investicija koje se tiču Specijalne bolnice 'Martin Horvat', a zatražili smo i uvrštenje projekta sjevernog lukobrana Katarina s obzirom da udovoljava kriteriju prevencije rizika od posljedica klimatskih promjena, kao i električni javni prijevoz, izjavio je Paliaga te nadodao kako je ovo tek predkandidatura, nakon koje će slijediti detaljna provjera i evaluacija svih projekata koja se dalje prosljeđuje Vladi RH prije konačne odluke o dodjeli zatraženih sredstava.
Oporbeni vijećnik Klaudio Poropat pitao je zbog čega se radnicima u Komunalnom servisu smanjila satnica na 20 sati tjedno i sukladno tome propisala plaća od 2.400 kuna te postoji li mogućnost da se uštedama radnicima ona poveća. Gradonačelnik je odgovorio da je riječ o sezonskim radnicima, točnije njih 27, te da su njima ponuđeni takvi ugovori kako bi ipak zadržali svoja radna mjesta dok Vlada RH ne donese mjere pomoći.
Građevinska dozvola za POS-ove stanove
HDZ ov vijećnik Sergio Rabar apelirao je na vladajuće da se umjesto trgovačkih centara, u industrijsku zonu privuku investicije izgradnje industrijskih i proizvodnih pogona. Također, izrazio je nezadovoljstvo činjenicom da mu se ne replicira odmah na vijećnička pitanja kao ostalima već mu se isključivo pismeno odgovara.
Napomenimo i da je u tijeku izdavanje građevinske dozvole za izgradnju POS-ovih stanova na rovinjskoj Štangi te da se početak radova očekuje krajem ove ili početkom sljedeće godine.
- U programu je i daljnja izgradnja stanova jer je to jedini način da mlade osobe riješe svoje stambeno pitanje, izjavio je pročelnik Ivan Begić.
Na sjednici Gradskog vijeća usvojen je i polugodišnji izvještaj o izvršenju proračuna, prema kojem su ukupni prihodi i primici u prvom polugodištu realizirani s gotovo 57 milijuna kuna ili 29 posto od ukupno planiranih 197,2 milijuna, dok su planirani rashodi i izdaci izvršeni sa 68,5 milijuna kuna odnosno 30 posto od ukupno planiranih 229,5 milijuna kuna.