Iz Hrvatskih šuma odgovaraju da je na spomenutoj lokaciji u gospodarskoj jedinici Magran – Cuf, odsjecima 28b i 28c, prorijeđena borova šuma sukladno programu za gospodarenje šumama i godišnjem planu poslovanja
Mještane Marčane i Krnice uznemirio je prizor na koji su naišli ovih dana kada su se zaputili u smjeru Luke Krnica ili Krničkog Porta. Uz cestu koja iz Krnice vodi prema luci na potezu od dva kilometra ugledali su trupce odsječenih borova uredno posložene uz samu cestu. Poučeni dosadašnjim lošim iskustvima s ilegalnom sječom šuma na području općine Marčana, ali i zbog ilegalne gradnje u šumskim predjelima na svom području, pojedini su mještani ovo nazvali devastacijom i suludom sječom, te odmah zatražili odgovore o čemu se točno radi.
Ne radi se o ekocidu, već o čišćenju
Kako nam je rekao pročelnik jedinstvenog upravnog odjela Općine Marčana Zlatko Cetina, Općini je poznato da šumom na navedenom području, koja je u vlasništvu Republike Hrvatske, gospodare Hrvatske šume, koje periodično vrše prorjeđivanje šume, kao i uklanjanje bolesnih, oštećenih i drugih stabala.
- Riječ je o uklanjanju borova, koji su inače pionirska vrsta na našem području, te s vremenom trebaju ustupiti mjesto hrastu crniki i drugim autohtonim vrstama. Sve to nam je poznato iz prijašnjih njihovih aktivnosti na tom i drugim područjima u općini Marčana. Povodom vašeg upita nazvali smo upravitelja pulske šumarije Hrvatskih šuma Valtera Buršića, te nam je potvrdio da oni i ove godine provode na našem području redovni program gospodarenja šumama. Pa tako i na području od Krnice do Krničkog Porta. Dakle, ne radi se o nikakvom ekocidu već od mjerama čiji je cilj dobrobit šume i njezino poboljšanje. Koliko je nama poznato, mještani Krnice i Krničkog porta uglavnom su upoznati s aktivnostima Hrvatskih šuma i razlozima zbog kojih se oni provode, te osim jednog upita putem e-maila, nije bilo drugih poziva građana, kaže Cetina.
Redovan program gospodarenja šumama
Iz Hrvatskih šuma stigao je samo kratki odgovor da se na predmetnoj lokaciji u gospodarskoj jedinici Magran – Cuf, odsjecima 28b i 28c, prorjeđuje borova šuma sukladno programu za gospodarenje šumama i godišnjem planu poslovanja UŠP Buzet. Međutim, iz udruge Zelena Istra upozoravaju da se mnoge ovakve zavrzlame i zabrinutost javnosti mogu izbjeći ako se poštuje Zakon o pravu na pristup informacijama.
- Hrvatske šume, kao tijelo javne vlasti, dužne su na svojim internetskim stranicama, na lako pretraživ način i u strojno čitljivom obliku, objavljivati zakone i ostale propise koji se odnose na njihovo područje rada, opće akte i odluke koje donose, kojima se utječe na interese korisnika, s razlozima za njihovo donošenje, nacrte zakona i drugih propisa te općih akata koje donose, sukladno odredbama članka 11. spomenutog Zakona, podatke o izvoru financiranja, proračunu i izvršenju proračuna, kao i godišnje planove, programe, strategije, upute, izvještaje o radu, financijska izvješća i druge odgovarajuće dokumente koji se odnose na područje rada tijela javne vlasti. Plan gospodarenja za neku gospodarsku jedinicu naziva se "Osnova gospodarenja" i donosi se za razdoblje od 10 godina, objasnila je Dušica Radojčić iz Zelene Istre.
Hrvatske šume imaju svoje Internet stranice s dosta objava, no upravo je ove planove gospodarenja određenim šumskim područjima gotovo nemoguće pronaći.