Opći sud Europske unije odbacio je jučer tužbu Slovenije protiv Europske komisije u slučaju Teran iz 2017. godine i time definitivno stavio točku na spor koji je svojevremeno unio puno nemira među proizvođače vina s naše strane granice * Stav naših susjeda bio je da svi koji se koriste imenom teran za svoja vina, a ne proizvode ih u Sloveniji na Krasu, krše zakon i europsku zaštitu izvornosti i tradicionalnih vinskih naziva
Ako je oko terana postojala još ikakva sumnja, ona je jučer definitivno otklonjena! Istarski vinari imaju puno pravo korištenja naziva teran za vino koje proizvode od sorte grožđa koju već generacijama uzgajaju i beru u svojim obiteljskim vinogradima.
Opći sud Europske unije odbacio je jučer tužbu Slovenije protiv Europske komisije u slučaju Teran iz 2017. godine i time definitivno stavio točku na spor koji je svojevremeno unio puno nemira među proizvođače vina s naše strane granice. Slovenci su, naime, podigli tužbu smatrajući da je Hrvatskoj dodijeljeno izuzeće korištenja imena teran obmanjujuće te nanosi ekonomsku štetu slovenskim proizvođačima terana, no ispostavilo se još jednom da to nije slučaj.
Spor oko terana, podsjetimo, vuče korijene još iz vremena dok Hrvatska nije bila član Europske unije. Slovenija, koja je država članica još od 2004., odmah po ulasku u Uniju patentirala je pri Europskoj komisiji naziv "teran" za vino koje proizvode na slovenskom Krasu. Međutim, radi se o vinu proizvedenom od sorte refošk, odnosno oni su kroz tu zaštitu na neki način negirali teran kao zasebnu sortu. Zbog toga su kasnije prilično burno reagirali na pokušaj Hrvatske kao nove članice da registrira tradicionalno vino iz hrvatskog dijela Istre poznato pod istim nazivom.
Stav naših susjeda bio je da svi koji se koriste tim imenom za svoja vina, a ne proizvode ih u Sloveniji na Krasu, krše zakon i europsku zaštitu izvornosti i tradicionalnih vinskih naziva. Kako je teran sorta koja se tradicionalno, stoljećima uzgaja u Istri, taj spor opravdano je uznemirio i domaće vinare. U tom sporu između dviju članica EU-a posredovali su Europska komisija i tadašnji povjerenik za poljoprivredu Phil Hogan. Sve je rezultiralo delegiranom uredbom iz 2017. kojom je Hrvatska od Komisije dobila pravo da se istarsko vino s oznakom podrijetla "Hrvatska, Istra" može prodavati i s dodatkom teran na naljepnici, ako je ta oznaka istaknuta nešto manjim slovima.
Bivši istarski europarlamentarac Ivan Jakovčić, koji je osobno uložio puno napora da se dođe do takvog rješenja, nakon odluke EK pomirljivo je poručio da "teran doživljava kao vino prijateljstva, a ne razdora". Slovenci su ipak pokrenuli sudski spor kojim su takvu odluku pokušali srušiti i osporiti, no i ta je opcija jučer i službeno otpala.
Istarski vinari ovih se dana ne bave baš previše vijestima. Nemaju vremena za to, jer krenula je ovogodišnja berba, što znači da su od jutra do mraka zauzeti poslom u svojim vinogradima i vinskim podrumima. Ipak ta se jučerašnja vijest čekala s neizvjesnošću i nestrpljenjem u svim istarskim vinogradima, a premda je bila očekivana, mnogi su ipak odahnuli nakon što je stigla.
„Odluka je svakako bila očekivana, no znate kako je, dok se presuda ne donese, uvijek postoji ono malo zrno sumnje da bi nešto ipak moglo krenuti pogrešno. I ta sumnja je sad otklonjena, a presudom je potvrđeno ono što smo mi od samog početka tvrdili i što smo na koncu i dokazali, a to je da je teran sorta na koju imamo pravo jer je ono naša tradicija i jer se stoljećima uzgaja u našim vinogradima“, komentirajući odluku suda kazao nam je jučer predsjednik Udruge vinara i vinogradara Vinistra Nikola Benvenuti.
To što su istarski vinari dobili pravo na naziv teran ne znači, kaže, da će ga ikome pokušati oduzeti. „Nije nam bio cilj bilo kome oduzeti pravo na korištenje tog naziva, niti to namjeravamo tražiti, već nam je cilj bila sigurnost za naše vinare koji nakon presude mogu brinuti o postojećim i saditi nove nasade terana bez bojazni kako i pod kojim nazivom će proizvedeno vino sutra pronaći put do tržišta“, rekao je Benvenuti.
Odlukom is Bruxellesa je, naravno, vrlo zadovoljan i Klaudio Tomaz koji se ni dok je to još bilo predmet spora nije želio odreći naziva vina po kojem je poznat i daleko izvan granica Istre. I ovog motovunskog vinara smo ulovili u vinogradu gdje se trenutno bere malvazija, dok berba terana kreće od narednog tjedna. „Mislim da su moral, pravednost i etika u ovom slučaju pobijedili jer je teran generacijama bio jedna od najljepših istarskih vinskih priča. Drago mi je da je ovime na taj nepotreban slučaj definitivno stavljena točka i da će teran kao i dosad biti ponos kako nas koji ga proizvodima, tako i onih koji u njemu uživaju, a među kojim je uvijek bilo i uvijek će biti i jako puno naših prijatelja Slovenaca“, poručio je Tomaz.
Zastupnik IDS-a u Europskom parlamentu Valter Flego rekao je da je ovakva presuda apsolutno očekivana i da je pobijedio zdrav razum, te da se zaista nada da je ovime spor dobio svoj konačni epilog.
- Teran je Istrijan! EU je još jednom potvrdio da istarski vinari sasvim zasluženo koriste naziv sorte grožđa teran za svoje vino sa zaštićenom oznakom izvornosti. Naši vinari mogu mirno spavati jer je ovo još jedna nagrada za sav trud i ljubav koji godinama ulažu u proizvodnju vrhunskoga vina. S druge strane, naše prijatelje Slovence najljepše molim da zatvorimo već jednom ovo poglavlje. Svako daljnje odugovlačenje spora vrlo je nezahvalno, posebno s obzirom na zastrašujuće okolnosti u kojima se vinari već mjesecima nalaze. Pravo rješenje s obje strane granice je pomoć lokalnim vinarima, promocija naših krajeva i jačanje dobrosusjedskih odnosa. Opstanak svakog vinara je ključ oporavka europskog gospodarstvo u postkorona periodu koji nam slijedi, poručio je Flego.
Boris Miletić, predsjednik IDS-a, smatra da se ovom presudom teran definitivno vraća doma. "To je velika pobjeda Istre i istarskih vinara. Borili smo i izborili za svoje. Rekao bih da je ovo više od odluke. Ovo je važan doprinos jačanju našeg istarskog identiteta, naše krasne istarske priče."